chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

En digital mötesplats för vuxenutbildare i Europa

 
 

Blogg

Eiropas ieteikumi ar darbu saistīto pamatprasmju efektīvai attīstīšanai

21/09/2017
av Daina Jankalne
Språk: LV
Document available also in: EN ET DA HU DE FR IT ES PL RO SL LT CS HR

/cs/file/european-roadmap-work-related-basic-skillsEuropean Roadmap Work-related Basic Skills

European Roadmap Work-related Basic Skills

Anglijas un Velsas Nacionālā izglītības un darba institūta Angļu valodas, matemātikas un angļu valodas kā otrās valodas nodaļas vadītājs Alekss Stīvensons uzstājās ar runu par nepietiekamu pamatprasmju līmeni kā šķērsli, lai sekmīgi mācītos darbavietā.  

 

Ar darbu saistītas mācības ir rīks, kas veicina pieaugušo mācīšanos

Tiek lēsts, ka Eiropā katram piektajam pieaugušajam ir sliktas lasīšanas prasmes – aptuveni 55 miljoniem iedzīvotājiem vecumā no 15 līdz 65 gadiem.  Šī situācija ne vien viņiem rada grūtības atrast darbu vai to saglabāt, bet arī palielina nabadzības un sociālās izstumtības risku, kā arī ierobežo iespējas iesaistīties kultūras un politiskajā dzīvē, mūžizglītībā un personiskās izaugsmes pasākumos. Turklāt tas nav vienīgi lasītprasmju jautājums. Šobrīd daudz dažādu personīgo, profesionālo un sabiedrisko aktivitāšu tiek īstenotas ar tehnoloģiju starpniecību, izvirzot digitālās un lasīšanas prasmes visa centrā, sākot no darba atrašanas līdz pat saziņai ar draugiem. Kaut arī līdzdalības rādītāji izglītības pasākumos, kas palīdz pieaugušajiem attīstīt šīs prasmes, dažādās ES valstīs ievērojami atšķiras, tomēr kopumā zemais dalības līmenis ir problēma. Anglijā, piemēram, pieaugušo piedalīšanās lasīšanas un rēķināšanas prasmju apguves pasākumos pēdējos gados ir samazinājusies par aptuveni 25%.   

Pēdējā laikā ES un nacionālā līmeņa politikas veidotāju starpā ir palielinājusies interese par darbā balstītas izglītības lomu, risinot Eiropai svarīgo pamatprasmju uzlabošanas jautājumu. Ir pierādījies, ka rīcībpolitika, kas atbalsta izglītošanos darbavietā, spēj motivēt pieaugušos mācīties, kā arī darbinieku apmācības un izaugsmes procesā iesaistīt  darba devējus. Darbavieta ir dabiska vide mācībām, un jau šobrīd darbavietās notiek daudz ikdienējas mācīšanās. Iespējas mācīties darbavietā, it īpaši, ja tas nozīmē izredzes iegūt uzlabotu vai ilgtspējīgāku darbu, iedrošina pieaugušos piedalīties arī formālākā izglītības un apmācības procesā un izmantot iespējas attīstīt savas prasmes. Tas īpaši attiecināms uz pieaugušajiem, kam, nav intereses mācīties koledžā vai citādi atgriezties  skolas solā.

 

STRAIGHTEN (izlīdzini) - pamatprasmju projekts

Nepietiekošas pamatprasmes var traucēt piedalīties izglītības un apmācības procesā darbavietā, kā arī bieži vien ierobežot nodarbinātības iespējas vispār, līdz ar to padarot nepieejamu apmācību, kas tiek iegūta, ja cilvēks ir nodarbināts. Tādējādi, lai sniegtu atbalstu pieaugušajiem piekļūšanai augstāka līmeņa tehniskajām prasmēm un apmācībai, kas sniedz labumu darba devējiem, uzlabo produktivitāti un garantē atbalstu tautsaimniecībai kopumā, ir jārada efektīvi attīstības ceļi, lai apmierinātu individuālas vajadzības pēc pamatprasmju apguves gan pieaugušajiem, kas meklē darbu, gan jau nodarbinātajiem. Tas ne vien ļaus attīstīt indivīdu prasmes un veicināt šo cilvēku tālāku izglītošanos un labāka darba iespējas, bet arī atbrīvos darbavietas kā dabiskas mācību vides potenciālu.

Šie jautājumi trīs gadus tika pētīti STRAIGHTEN pamatprasmju apguves projektā (ārēja saite). Erasmus+ prorammas finansētā projekta ietvaros sešas projekta partnervalstis – Austrija, Francija, Vācija, Norvēģija, Rumānija un Lielbritānija bija apvienojošās, lai noskaidrotu, kas nodrošina panākumus rīcībpolitikā un praksē attiecībā uz pamatprasmēm, kas saistītas ar darbu. Pirms kāda laika sniedzām pirmos projekta darba rezultātus, panākumu rādītāju kopsavilkumu vai, citiem vārdiem, priekšnosacījumu aprakstu efektīvai politikas un prakses īstenošanā ar darbu saistītu pamatprasmju jomā (ārēja saite). Pagājušo divu gadu laikā mēs iepazināmies ar situāciju partnervalstīs un īstenojām pārrobežu apmācības projektu Rumānijā, sapulcinot vairāk nekā divdesmit praktiķus un apmācību speciālistus, lai tie dalītos savā pieredzē ar darbu saistītu prasmju mācīšanā, apguvē un apmācībā.

Tagad partneri ir savu darbu pabeiguši un pilnībā izstrādājuši dokumentu “Eiropas ieteikumi” ar darbu saistītām pamatprasmēm. Tajā ne tikai apkopoti galvenie projektā gūtie secinājumi, bet arī izklāstīti veidi, kā politikas veidotāji, izglītības organizētāji un praktiķi var veicināt un attīstīt pamatprasmju apguvi darbavietā. Lūk, tikai daži no tiem:

  • Nacionālo vadlīniju izstrāde, pastāvīgs finansējums un skaidra pamatprasmju definīcija. Visi šie elementi kopā nodrošina motivējošu vidi, kurā izglītības nodrošinātāji var veidot skaidru piedāvājumu darba devējiem.
  • Apmācības speciālistu profesionalizācija – efektīva ar darbu saistīto pamatprasmju mācīšana un apguve ir orientētas uz darbavietas vidi un tajās tiek izmantotas atbilstošas pieejas, piem., mācīšanās integrēšana darbavietas uzdevumos.
  • Sadarbība ar visām nozīmīgajām iesaistītajām  pusēm – ar darbu saistītu pamatprasmju apguvei ir nepieciešama cieša sadarbība starp apmācību nodrošinātājiem un darba devējiem, kā arī starp praktiķiem un darbiniekiem/ izglītojamajiem, lai pieskaņotu mācību saturu visu iesaistīto vajadzībām. 

Vairāk informācijas par projektu un tā rezultātiem meklējiet STRAIGHTEN pamatprasmju interneta vietnē (ārēja saite)

 

Alekss Stīvensons ir Anglijas un Velsas Nacionālā izglītības un darba institūta Angļu valodas, matemātikas un angļu valodas kā otrās valodas nodaļas vadītājs.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
  • Bild för Edgars Roslovs

    Darba vietas, kas nodrošina zināšanu ieguvi ir ne vien tikai rīks, kas veicina pieaugušo mācīšanos, bet arī biznesa ilgtspējas un ekonomiskās situācijas indikators. Tas norāda par uzņēmuma interesi uz attīstību un nodrošina darbinieku karjeras izaugsmi.