News
Nyheter

Laiko planavimo receptai

Vasara švietimo bendruomenei – tai laikas, kai ramiai gurkšnojama ryto kava, mėgaujamasi saulėlydžiais ir saulėtekiais bei maloniais pokalbiais su šeima ir draugais, kai daugelis lietuvių, kaip ir laimingieji danai, patiria „hygge“. Tačiau artėjant rugsėjui vis dažniau susimąstome, kaip išlaikyti dvasinę pusiausvyrą, nepaskęsti darbų jūroje, nepasiduoti stresui bei rasti laiko svarbiausioms gyvenimo vertybėms. Padėti gali laiko planavimo receptai.

Pirmasis receptas. Kodėl daugiaveika (angl. multitasking) yra kenksminga?

Jums reikės: chronometro, rašiklio, popieriaus lapo.

Popieriaus lape didėjančia tvarka stulpeliu žemyn užrašykite skaičius nuo 1 iki 23, užfiksuokite laiką. Dabar užrašykite tuos pačius skaičius mažėjančia tvarka, užfiksuokite laiką. Trečioji užduotis sunkesnė: jums reikės tuo pačiu metu rašyti skaičius ir didėjančia tvarka, ir mažėjančia. Būtina sąlyga – skaičius reikia rašyti tuo pačiu metu abiejuose stulpeliuose. Užfiksuokite laiką.

1                   23

2                   22

3                   21

Palyginkite trims užduotims atlikti skirtą laiką. Tikėtina, kad pirmąją užduotį atlikote greičiausiai, antrajai teko skirti šiek tiek daugiau laiko, tačiau pirmųjų dviejų užduočių atlikimui skirto laiko suma yra kur kas mažesnė nei trečiosios užduoties atlikimui skirtas laikas. Kodėl taip nutiko? Atsakymas paprastas – atlikdami pirmas dvi užduotis buvote susikoncentravę į labai konkrečias užduotis, todėl jas atlikote labai greitai. Atliekant trečiąją užduotį dėmesį vienu metu teko skirti dviem skirtingoms užduotims, todėl trečiosios užduoties atlikimui reikėjo daugiau laiko. O jeigu dar pabandėte paskubėti, įsivėlė ir klaidų, nelengva buvo tuo pačiu metu rašyti skaičius ir mažėjančia, ir didėjančia tvarka, nes jūsų smegenims reikėjo laiko „persijungimui“.

Išvada. Moterys dažnai didžiuojasi, kad geba daug geriau negu vyrai vienu metu atlikti kelias užduotis, tačiau netgi jos atlikdamos šią užduotį įsitikino, kad daugiaveika vargina, nes žmogus nėra sukurtas taip, kad vienu metu gebėtų atlikti kelias užduotis, jis tiesiog „perjunginėja“ savo smegenis, todėl dienos pabaigoje dažnai jaučiasi visiškai išsekęs.

Laikmatis.

Antrasis receptas. Kaip pradėti darbo savaitę ar net mėnesį?

Jums reikės: rašiklio ir popieriaus lapo arba iš anksto parengtos planavimo lentelės.

Daugelis skaitytojų planuoja savo darbo dieną, todėl šį kartą siūlome suplanuoti visą savaitę. Popieriaus lape užsirašykite savaitės tikslą, svarbiausias užduotis ir galutinius terminus (angl. deadline). Visos savaitės veiklas kaip įprasta suplanuokite valandomis. Primename, kad planuoti reikia ne tik pagrindinio darbo veiklas, bet ir papildomus darbus (jei tokių turite) bei laiką, skirtą jums svarbiems žmonėms bei savo laisvalaikiui (dvasiniam tobulėjimui, judėjimui, sveikai mitybai ir pan.). Laimingi tie, kurių veiklos lengvai tilpo į septynias savaitės dienas. Tačiau ką daryti tiems, kuriems para per trumpa? Jums reikės rimtai pagalvoti apie savo ilgalaikius tikslus bei prioritetus ir galbūt netgi atsisakyti kai kurių mėgstamų laisvalaikio užsiėmimų (pavyzdžiui, pusę metų nelankyti savo mėgstamo choro). Prioritetų pasirinkimas suteiks galimybę pasiekti ilgalaikius tikslus.

Išvada. Planuodami ir laiku atlikdami užduotis išvengsite streso. Primename, kad darbingiausias paros laikas – 10–11 val.,  per dieną patariama atlikti ne daugiau kaip 4–5 sunkias užduotis, dieną pradėti nuo sunkesnių užduočių, iš karto atlikti ne daugiau kaip 2 min. jūsų dėmesio reikalaujančias užduotis.

Trečiasis receptas. Kaip taikyti Pomodoro techniką?

Jums reikės: pomidoro ir laikmačio.

Įdomu, kuo čia dėtas pomidoras? Tiesiog norėjome suaktyvinti jūsų dėmesį, jei antrasis receptas pasirodė gerai žinomas ir išbandytas ir jau norėjote užverti šį straipsnį. Taigi, pristatome jums Pomodoro techniką. Pomodoro technika – tai laiko vadybos metodas, kurį 1980 metais išplėtojo Francesco Cirillo. Naudojantis šia technika reikia laikmačio, Cirillo pristatydamas techniką universiteto studentams naudojosi pomidoro formos virtuviniu laikmačiu (italų k. pomidoras – pomodoro), žinoma, jums tiks įprastas laikmatis, o jei norėdami išbandyti šį receptą pasiruošėte ir pomidorą, siūlome jį suvalgyti išbandžius rekomenduojamą laiko vadybos techniką ilgosios pertraukos metu. 25 min. laiko intervalui apibūdinti vartosime žodį „pomodoro“.

Pomodoro technikos žingsniai, kurie padės atlikti sudėtingą, daug laiko reikalaujančią užduotį:

- pasirinkite užduotį;

- nustatykite laikmatį (25 min.);

- atlikite užduotį;

- baikite darbą, kai suskamba laikmatis, ir padarykite trumpą pertrauką (5 min.);

- vėl nustatykite laikmatį 25 min., sesijas kartokite iki 4 kartų;

- atlikę 4 „pomodorus“ darykite ilgą pertrauką (iki 30 min.);

- po pertraukos vėl pradėkite nuo antro veiksmo.

Išvada. Šios technikos tikslas sumažinti vidinių ir išorinių dirgiklių įtaką darbingumui. Pomodoro taikymo technika yra nedaloma (t. y. negalima nutraukti sesijų kitų darbų atlikimui). Žinoma, daugelio iš mūsų darbo tempas yra didelis, todėl naivu tikėtis, kad niekas nesutrukdys. Ką daryti tokiu atveju, kai į kabinetą netikėtai įsiveržia vadovas ar kolega? Tiesiog užregistruoti užduotį tam skirtoje darbų lentelėje. Mažesnę patirtį turintiems kolegoms priminsime, kad užduotis siūloma skirstyti į keturias grupes:

- skubu – svarbu;

- neskubu – svarbu;

- skubu – nesvarbu;

- neskubu – svarbu.

Nutraukti sesiją galima tik ypatingais atvejais. Baigę Pomodoro sesiją peržiūrėkite atliktą darbą, vėliau įsivertinkite veiklą mokymosi požiūriu (ar pasiekėte tikslą, kokį rezultatą gavote ir kt.), perskaitykite planuojamų Pomodoro sesijų užduočių sąrašą ir apmąstykite. Taikydami šią techniką, būkite lankstūs (kartais išbandžiusieji šią techniką sako, kad jiems 25 min. yra per mažai, jie skiria 40 min. kiekvienam intervalui). Jei 25 min. jums buvo per daug ir laikmatis dar nenuskambėjo, skirkite laiko darbo peržiūrai ar pasižymėkite, ką sesijos metu išmokote.

Rašydami apie laiko planavimą sąmoningai neužsiminėme apie laiko vagis ir žalingus įpročius, tikime, kad suaugusiųjų švietimo profesionalai, atlikdami svarbias užduotis, jau yra įpratę išjungti iš mobiliųjų telefonų ar kompiuterių sklindančių pranešimų garsą, plepiems kolegoms pasakyti, kad laikas sugrįžti prie darbo, o vadovų, kurie palieka per mažai erdvės, paklausti, kurių darbų galima atsisakyti arba kaip reikia keisti skirtų darbų atlikimo prioritetinę tvarką.

Šiame straipsnyje pasidalijome įžvalgomis po Švietimo mainų paramos fondo organizuotų Asmeninio efektyvumo mokymų, skirtų „Epale“ andragogams bei ekspertams, kurių lektoriai Mantas Cegelskas ir Simonas Girdzijauskas pristatė įvairias laiko planavimo strategijas, padedančias ne tik efektyviai dirbti, bet ir nepatirti perdegimo sindromo.

Straipsnio autorė – Panevėžio regiono „Epale“ ekspertė, Panevėžio rajono švietimo centro direktoriaus pavaduotoja, tarptautinių „Erasmus+“ projektų koordinatorė ir ekspertė

Login (6)

Users have already commented on this article

Logga in eller Registrera dig så kan du kommentera.

Vill du skriva en artikel?

Tveka inte!

Tryck på länken nedan för att börja skriva en artikel!

De senaste diskussionerna