chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - En digital mötesplats för vuxenutbildare i Europa

Blogg

Lomu spēle kā interaktīva svešvalodu mācīšanas metode

11/02/2021
av Ērikja Pičukāne
Språk: LV
Document available also in: EN ES

Mācot valodu cilvēkiem no dažādām valstīm, balstos uz ideju, ka valodas apguves mērķis ir pārvarēt bailes un runāt, runāt, runāt. Strādājot attālināti ar lielu valodas apguvēju skaitu, pastāv risks, ka vairāk tiks attīstīta klausīšanās, rakstīšanas un lasīšanas prasme. Tādējādi plānojot savas nodarbības, sāku īpaši pievērst uzmanību spontānai runai.

Lai jau no pirmās nodarbības motivētu un rosinātu interesi par valodu, lai liktu saviem kursantiem runāt, kas ir diezgan sarežģīti, jo šobrīd redzu savus valodas apguvējus tikai ekrānā, bieži izmantoju Lomu spēli (skat., ko nozīmē spēle: Vardnica.pdf). Lomu spēlei ir ļoti svarīgs uzdevums, kas palīdz pārvarēt nedrošību, runājot citā valodā. Tā veicina domāšanu un radošumu, palīdz attīstīt un praktizēt visas četras valodas prasmes, varētu teikt, pat nemanot. Strādājot attālināti, Lomu spēle palīdz radīt motivāciju un iesaistīšanos, kas ir nepieciešama, lai mācīšanās noritētu veiksmīgi. Manuprāt, Lomu spēle ir visinteresantākais veids, kā parādīt, ko valodas apguvēji ir iemācījušies, cik viņi ir radoši.   

Man kā pedagoģei, strādājot attālināti, likās svarīgi apkopot tās metodes, kas palīdz pieaugušajiem no dažādām valstīm un ar dažādu izglītības līmeni ne tikai veikt  dažādus uzdevumus, bet arī mazināt samākslotību, radīt brīvu atmosfēru virtuālajā telpā, sniegt idejas sarunām un ļaut jēgpilni runāt ar citiem valodas grupas dalībniekiem.

Foto: pexels.com.

 

Lomu spēle kā diskurss

Sākot mācīt valodu, izmantoju stimulēšanas uzdevumus, kuriem ir kopīga iezīme – “iespēja brīvi izvēlēties, ko es teikšu, izmantojot minimālas valodas zināšanas”. Te būs viens no variantiem:

 

1. piemērs
“Grāmatu veikalā“

A. Es gribētu nopirkt grāmatu par ___________ .
B. Mums ir tikai grāmatas par _______________ .
A. Nē, par________________ es negribu.
B. Varbūt jūs gribat grāmatu par ___________?
A. Nē, mani tas neinteresē/Jā, tas mani interesē.

Šis dialogs piedāvā improvizācijas iespējas, runātājs var izdomāt neiespējamu atbildi, kaut ko jautru un neparastu. Ja ir iespēja brīvi izpausties, ir arī iespēja eksperimentēt, tas savukārt rada reālās dzīves ilūziju un palīdz nebaidīties runāt.

 

2. piemērs

Nākamais solis ir Kartīšu spēle, kur jau tiek piedāvātas lielākas improvizācijas iespējas. Lomu spēles kartītē ir skaidri norādīts, ka kursants ir, piemēram, datorspeciālists, kurš runā ar draugu, kolēģi, priekšnieku, picas piegādātāju u. tml. Lomu spēlē ir zināma sociālā situācija un valodas apguvēja statuss. Kursantiem tiek dota brīvība dialoga veidošanā, pārsteiguma momentu rada informācijas plaisa starp sarunas dalībniekiem (piem., datorspeciālists un draugs, kurš ir autovadītājs) un  apmaiņas spontanitāte. Tālāk piedāvāju dažas iespējamās situācijas, atkarībā no valodas lietotāju zināšanām tiek piedāvāts saturs, teksta daudzums u.tml.

 

Visiem. Sasveicinieties!
Situācija A. Aizņemieties kaut ko no drauga!
Situācija B. Palūdziet priekšniekam kaut ko jums aizdot, norādiet iemeslu!
Situācija C. Pajautājiet picas piegādātājam par produktiem/recepti!
Visiem. Pabeidziet sarunu!

 

3. piemērs

Kad valodas apguvējiem jau ir neliels vārdu krājums un viņi ir pieraduši strādāt tiešsaistē, var piedāvāt Lomu spēli “Kad es...”. Var piedāvāt konkrētu situāciju vai tikai nosaukt tematu, piemēram, karjeras iespējas, jauni draugi, ekskursija. Visiem ir viens uzdevums veidot sarunu, atbildot uz jautājumu: “Ko jūs darīsiet, kad pabeigsiet valodas kursus?”.

 

Kamēr kursanti runā, latviešu valodas pedagogs var pierakstīt viņu dialogu čatā, tas palīdzēs tiem, kas vēl ļoti vāji prot valodu, kā arī novērsīs pārējo Lomu spēles dalībnieku kļūdas.

 

Mani secinājumi

Lomu spēle ir darbība, kas palīdz attīstīt kursantu runas spējas, jo tā attīsta spēju improvizēt,  atveidot reālu, praktisku ikdienas dzīves runu. 

Lomu spēle ir jautra, izglītojoša un izklaidējoša, un kursanti iemācās runāt.

Tā ir iespēja iejusties citas personas – viesmīļa, priekšnieka, bērna, pat marsieša – lomā.

Tā ir spēja praktizēt valodu un arī iepazīt citas valsts komunikācijas tradīcijas (piemēram, tu, jūs formas lietošana).

Strādājot attālināti, Lomu spēle padara valodas nodarbības dzīvākas un jautrākas.

 

Dr.paed. Ērika Pičukāne

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
 • Bild för Diana Paidere
  Lieliskas idejas lomu spēlēm. No savas pieredzes zinu , ka pieaugušajiem apgūstot svešvalodu vislielākās grūtības parasti rada tieši “dzīva sarunāšanās”, spēja saklausīt un spontāni reaģēt uz partneru teikto, tāpēc lomu spēles nodarbībās nav svešas. Lomu spēles, manuprāt, ir ļoti viegli izmantojams rīks, kas pielāgojams gandrīz jebkurai situācijai un vajadzībai . Turklāt, pieaugušos veiksmīgi var iesaistīt lomu spēļu veidošanas procesā. Piemēram, ļoti interesantas nodarbības izveidojas, ja, apgūstot sapulču vadīšanas prasmes, katrs izdomā pats savas sapulces tēmu un piešķir grupas biedriem lomas. Vēl zinu, ka kolēģei veiksmīgi ir izdevies lomu spēles “pārnest dzīvē” – dodoties uz restorānu kopā ar studentiem (protams, tikai angliski). 
 • Bild för Jekaterina Sokolova
  Manuprāt ļoti noderīga un radoša pieeja kā apgūt valodu. Interesants raksts, paldies autorei. Pati nestrādāju par skolotāju pagaidām, bet ir paziņa, kura apgūst latviešu valodu; un viņai šī metode arī labprāt šķīstu noderīga.
  No savas pieredzes skatu punkta :Agrāk esmu apmeklējusi pati angļu valodas kursus, lai uzlabotu valodas prasmes un tur tika izmantota arī neliela spēle - bija jāiedomājas ka tu apmeklē restorānu un veic pasūtījumu. Sanāca diezgan interesanta valodas apguve un tā bija saprotamāk un bija grūti zaudēt uzmanību, kas manuprāt ir pats galvenais.
  šāda pieeja savam darbam neļaus zaudēt skolēnu (apmācamo) uzmanību un interesi, kas manuprāt ir pats labākais veids kā paturēt informāciju galvā un iemācīties to pielietot.
 • Bild för Inese Ozola
  Paldies autorei par praktiskajiem padomiem, lomu spēles ir brīnišķīgs veids valodas apguvē. Strādāju par angļu valodas skolotāju mazajās klasēs un gribu atzīmēt, ka bērni ļoti labprāt spēlē lomu spēles. Vēlos papildināt, ka strādājot ar mazākiem bērniem lielisks palīgs lomu spēlēs var būt arī rokas vai pirkstu kustināmās lelles, bērni labprātāk iesaistās un atbild, tas viņiem ļauj kustēties, kā arī sagādā prieku. Šajā saitītē var atrast daudz dažādas idejas gan spēlēm, gan pašizgatavotām rokas lellēm: https://www.fluentu.com/blog/educator-english/esl-role-play-for-kids/
   Noteikti būtu vērts pamēģināt pasaku, fabulu un supervaroņu lomu spēles. Piemēram, slikts puisis ir nolaupījis prezidentu, un tev kopā ar saviem pārējiem superdraugiem ir jāizdomā plāns, kā viņu izglābt. Vai skriešanas sacensību rezultātā bruņurupucis skaidro tiesnesim kāpēc uzvarēja, savukārt zaķis skaidro, kāpēc skriešanas sacensības nebija godīgas. Tematus lomu spēlēm var ierosināt arī paši bērni atbilstoši dotajai pasakai, fabulai vai mācību grāmatā norādītajai dzīves situācijai. Dažādas fabulas un pasakas var atrast: https://www.studentuk.com/category/fable/?tag=3-to-6-years-old