chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - En digital mötesplats för vuxenutbildare i Europa

Resurs

Raport z monitorowania edukacji globalnej, 2020: Włączenie społeczne i edukacja: wszystko oznacza wszystko

Språk: PL
Document available also in: EN

Publicerad Justyna Bednarz

All means all

    

Według najnowszego raportu z monitoringu edukacji globalnej UNESCO (GEMR) "Inclusion and Education - All means all", który został opublikowany 23 czerwca 2020 roku, 14 procent dorosłych na świecie nie posiada podstawowych umiejętności czytania i pisania. Przyczyny tego stanu rzeczy są różne - od opuszczonych wczesnych lat nauki szkolnej po skutki konfliktów i niestabilności w regionie, ścieżki migracji oraz brak dostępu do wysokiej jakości edukacji w języku ojczystym. Ze sprawozdania wynika, że osoby wykluczone z systemu edukacji we wczesnym wieku często pozostają w niekorzystnej sytuacji do końca życia. Ponadto mniej niż 10 % państw na świecie posiada przepisy zapewniające pełną integrację w systemie edukacji.

    

Chociaż w sprawozdaniu odnotowano pewne postępy w zakresie podstawowych umiejętności czytania i pisania, stwierdzono, że kobiety nadal mają mniejszą biegłość w czytaniu i pisaniu niż mężczyźni. Ponadto obecne prognozy wskazują, że liczba dorosłych, którzy nie ukończyli szkoły podstawowej w Afryce, może utrzymać się na poziomie powyżej 10% do roku 2050, nawet jeśli do roku 2030 uda się osiągnąć powszechne ukończenie szkoły podstawowej. Dane te obejmują nowe szacunki dla 72 krajów, w tym 21 krajów, w których poprzednie krajowe wskaźniki alfabetyzacji pochodziły z 2010 r. lub wcześniej.

   

Instytut UNESCO ds. uczenia się przez całe życie (UIL) wspiera państwa członkowskie UNESCO w budowaniu ich potencjału w zakresie opracowywania polityki, realizacji programów i oceny umiejętności czytania i pisania. Czyni to poprzez koordynację prac Global Alliance for Literacy within the Framework of Lifelong Learning (GAL), zapewnianie wsparcia technicznego na poziomie krajowym, śledzenie postępów w rozwoju umiejętności czytania i pisania poprzez współprzewodniczenie Global Alliance to Monitor Learning oraz dostarczanie wiedzy na temat pomiaru i oceny rozwoju umiejętności czytania i pisania na całym świecie.

    

All means all

Resursförfattare: 
Global Education Monitoring Report Team [589]
Publiceringsdatum:
tisdag, 30 juni, 2020
Dokumentets språk
Typ av resurs: 
Studier och rapporter
Land:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email