chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - En digital mötesplats för vuxenutbildare i Europa

Blogg

Nový a silný program vzdelávania dospelých v Európe # ALEagenda2027

25/05/2020
av Erika Novotná
Språk: SK

Európska asociácia vzdelávania dospelých (European Association for the Education of Adults - EAEA) a Asociácia inštitúcií vzdelávania dospelých v SR (AIVD)  vyzývajú na nový a silný program vzdelávania dospelých na európskej úrovni (European Agenda for Adult Learning).

Dnes, viac ako kedykoľvek predtým, môže zohrať vzdelávanie dospelých rozhodujúcu úlohu pri formovaní budúcnosti Európy. Obohacuje ľudí vedomosťami, zručnosťami, postojmi a hodnotami, aby sa stali aktívnymi, zodpovednými a angažovanými občanmi, ktorí môžu ovplyvniť ich sociálne, ekonomické a prírodné prostredie a vybudovať inkluzívnu a udržateľnú budúcnosť pre všetkých. Vzdelávanie dospelých je kľúčom k osobnému rozvoju a sociálnemu začleneniu a je potrebné aj na uspokojenie dopytu po nových zručnostiach, ktoré budú zodpovedať potrebám trhu práce, ale aj potrebám spoločnosti a jednotlivca.  Súčasná kríza spojená s koronavírusom nastolila potrebu zdravotnej výchovy, budovania odolnosti, nadobúdania digitálnych zručností a schopností pre rodičov (a tiež pre starších ľudí).

Na základe vyššie uvedeného požaduje EAEA dôraznú politiku vzdelávania a vzdelávania dospelých na európskej úrovni.

Nový a silný európsky program vzdelávania dospelých

Vzdelávanie dospelých reprezentuje oveľa viac než nadobúdanie základných zručností a zvyšovanie kvalifikácie pracovných zručností. Zohráva dôležitú úlohu v oblasti zdravia a subjektívnej pohody, aktívneho občianstva, demokracie, osobného rozvoja a životných zručností (pozri Manifest pre vzdelávanie dospelých v Európe).

Keďže súčasný program  vzdelávania dospelých sa skončí v roku 2020 a v súčasnosti nie je plánované kontinuálne pokračovanie agendy, existuje riziko, že európske stratégie budú v budúcnosti brať do úvahy iba parciálnu časť vzdelávania dospelých. Program zvyšovania kvalifikácie a program nových zručností sú, samozrejme, dôležitými stratégiami, avšak zameriavajú sa len na základné a odborné zručnosti. Či už hovoríme o všeobecnom alebo liberálnom, či komunitnom vzdelávaní dospelých, v Európe existuje dlhá tradícia vzdelávania dospelých, ktorá si zaslúži uznanie a podporu, najmä preto, že je dôležitou súčasťou (vzdelávacej) kultúry v mnohých európskych krajinách.

EAEA navrhuje nový a silný európsky program pre vzdelávanie dospelých, ktorý uznáva vzdelávanie dospelých ako samostatný sektor vzdelávacieho systému a ktorý pokrýva všetky aspekty vzdelávania dospelých, a načrtáva ambiciózny plán ďalšieho rozvoja, najmä komunitného a neformálneho vzdelávania dospelých.

Vzdelávanie dospelých by malo byť  dôležitou súčasťou európskeho vzdelávacieho priestoru

Vyššie uvedené argumenty predikujú, že vzdelávanie dospelých by malo byť súčasťou európskeho vzdelávacieho priestoru a musí byť uznávané ako dôležitú súčasť vzdelávania. Keďže neformálne vzdelávanie a komunitné vzdelávanie sú často vstupným bodom do vyššej odbornej alebo formálnej výchovy a vzdelávania, je zrejmé, že európske vzdelávanie musí zahŕňať dospelých a ich rôzne vzdelávacie potreby (napríklad vzdelávanie starších ľudí v dôchodkovom veku).  Na vzdelávanie dospelých by sa nemalo zabúdať ani pri nadobúdaní kľúčových kompetencií.

Podpora vzdelávania dospelých v sociálnych médiách

Iniciatíva EAEA vyzýva členov a organizácie vzdelávania dospelých, poskytovateľov, študentov a pedagógov, aby pri uverejňovaní príspevkov o budúcej európskej stratégii vzdelávania dospelých podporili túto kampaň a používali tieto tagy #ALEsupporter a # ALEagenda2027.

Ďalšie informácie o agende vzdelávania dospelých v Európe si môžete prečítať na tomto odkaze

 

https://eaea.org/wp-content/uploads/2020/05/Suggestion-agenda-campaign-Twitter-post-700x350.jpg

https://eaea.org/wp-content/uploads/2020/05/Suggestion-Agenda-campaign-Twitter-post_5-700x350.jpg

https://eaea.org/wp-content/uploads/2020/05/Suggestion-Agenda-campaign-Twitter-post_1-700x350.jpg

https://eaea.org/wp-content/uploads/2020/05/Suggestion-Agenda-campaign-Twitter-post_1-1-700x350.jpg

 

Zdroje

https://eaea.org/our-work/campaigns/for-a-continuation-of-the-european-agenda-for-adult-learning-after-2020/?fbclid=IwAR1ZcnmokvGe3kmY_tLakq-qt2CN6o8eFT3ZSn3_AaDLMO6FHXRxgvqh4fc

EAEA pages

European Agenda for Adult Learning

EAEA statements

Implementing the Agenda for Adult Learning: Are we there yet? – EAEA’s statement
November 2019

European Education Area must not leave adults behind – Reaction to the Second Package of the European Education Area
June 2018

EAEA background papers

The future of adult learning in Europe – EAEA background paper
December 2019

EAEA Policy Paper: Learning and Skills for Adults in Europe
December 2016

Official documents

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn