chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - En digital mötesplats för vuxenutbildare i Europa

Nyhetsrum

Globálna sieť učiacich sa miest UNESCO - šanca pre rozvoj celoživotného učenia v mestách

21/05/2020
av Peter Maľa
Språk: SK

Mestá z celého sveta sa môžu uchádzať o členstvo v Globálnej sieti učiacich sa miest UNESCO. V reakcii na situáciu, ktorá nastala so šírením ochorenia COVID-19, sa lehota na podávanie žiadostí do tejto siete predĺžila do 30. júna 2020.

Globálna sieť učiacich sa miest UNESCO (GNLC) je medzinárodná sieť miest, ktorá je zdrojom know-how, osvedčených postupov a inšpirácie v oblasti celoživotného učenia. Členovia tejto siete zdieľajú svoje politiky a postupy z oblasti celoživotného učenia, poznatky o kľúčových výzvach a ich riešeniach, zúčastňujú sa na globálnych udalostiach, ako je napríklad Medzinárodná konferencia o učiacich sa mestách.

Učiace sa mesto:

  • efektívne mobilizuje zdroje vo všetkých odvetviach na podporu inkluzívneho vzdelávania,
  • podporuje obnovu učenia v rodinách a komunitách,
  • uľahčuje učenie pre zamestnanie a učenie na pracovisku,
  • rozširuje využívanie moderných vzdelávacích technológií,
  • zvyšuje kvalitu a excelentnosť vo vzdelávaní,
  • podporuje kultúru učenia sa po celý život,
  • posilňuje postavenie jednotlivcov a ich sociálne začleňovanie,
  • posilňuje hospodársky, kultúrny a trvalo udržateľný rozvoj.

Každé členské mesto je súčasťou dynamickej siete, ktorá umožňuje byť v kontakte s ostatnými učiacimi sa mestami, umožňuje riešiť podobné problémy a rozvíjať podobné rozvojové programy. Rovnako tiež vytvára priestor na komunikáciu so sieťou odborníkov špecializujúcich sa na celoživotné učenie. Členské mesto môže propagovať svoje skúsenosti ako učiace sa mesto prostredníctvom komunikačných kanálov UNESCO. Členské mestá participujú na prípadových štúdiách, majú možnosť podeliť sa o svoje úspechy so zvyškom sveta a majú šancu získať cenu UNESCO Learning City Award. Ďalej majú možnosť prístupu k nástrojom a stratégiám na rozvoj vzdelávacích miest (napr. vzdelávacie moduly a videonávody o tom, ako vybudovať vzdelávacie mesto), k najnovším správam o výskume a praxi a k aktuálnym správam o vývoji učiacich sa miest z celého sveta.

Mestá môžu predkladať žiadosti do 30. júna 2020 Národnej komisii UNESCO v príslušnej krajine na schválenie a následné predloženie Inštitútu pre celoživotné učenie UNESCO.

Postup získania členstva v sieti nájdete tu.

Photo by David Marcu on Unsplash

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn