chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - En digital mötesplats för vuxenutbildare i Europa

Blogg

Intervija ar Antonio Román un Gema Parrado – AUPEX

24/04/2020
av EPALE Moderator
Språk: LV
Document available also in: EN ES FR HU EL DE RO

EPALE interviews AUPEX

 

Antonio Romans un Gema Parrado ir projektu koordinatori AUPEX (Estremaduras Tautas augstskolu asociācija) – Spānijas bezpeļņas organizācijā, kas koordinē 213 tautas augstskolu tīklu, kurās tiek īstenoti dažādi mūžizglītības projekti. Lielākā daļa no tām atrodas lauku apvidos. Šajā intervijā uzzināsim, kā šo darbu ietekmē COVID-19 uzliesmojums.

 

Lūdzu, pastāstiet mums par interesanto iniciatīvu, ko AUPEX īsteno Estremadurā, lai uzlabotu lauku apvidos dzīvojošo pieaugušo digitālās prasmes!

Kā apvienība, kas darbojas Estremaduras (Spānija) teritorijā, AUPEX vada reģionālo “digitālās lasītprasmes” programmu, kas nesen pārdēvēta par “digitālās kompetences programmu nodarbinātības jomā”, un saņem finansējumu no valsts nodarbinātības dienesta. AUPEX aptver 75 digitālo kompetenču centru tīklu, kas atrodas lauku apvidos un nomaļos rajonos. Mēs strādājam ar pieaugušajiem, galvenokārt bezdarbniekiem vai trūcīgiem cilvēkiem, lai uzlabotu viņu digitālās prasmes un viņiem būtu lielākas iespējas atrast darbu. Mēs piedāvājam bezmaksas mācības pieaugušajiem, kuri ierodas digitālās kompetences centrā un piedalās darbnīcās, izpratnes veidošanas pasākumos un kampaņās. Mēs strādājam digitālās iekļaušanas un digitālo spēju pilnveides jomā, kā pamatu izmantojot Eiropas digitālo kompetenču sistēmu pilsoņiem (DigComp). Mēs aktīvi darbojamies arī Eiropas līmenī, iesaistoties tādās iniciatīvās kā Eiropas Kodu nedēļa un Digitālā Nedēļa. Mēs atrodamies arī Eiropas platformās, tostarp EPALE, kur mēs apmaināmies ar labo praksi un jaunām metodēm, saturu un pieejām, kas ļauj gūt maksimālo labumu no mūsu mācību pasākumiem.

Kā AUPEX strādā koronavīrusa izraisītās sociālās izolācijas situācijā?

Mēs strādājam ar maznodrošinātiem cilvēkiem lauku apvidos, un tagad ir nācies slēgt centrus, kur šie cilvēki varēja doties meklēt palīdzību,. Mūsu e-koordinatori attālināti strādā no mājām, sniedzot palīdzību tiešsaistē. Šobrīd mūsu visneatliekamākais uzdevums ir pastāvīgi sazināties ar mūsu lietotājiem visā mūsu aprūpētajā teritorijā. Pēdējo divu nedēļu laikā esam saņēmuši aptuveni 400 lūgumus pēc palīdzības.

Kā tiek saņemti pieprasījumi? Kā jūs varat pārliecināties, ka sniedzat palīdzību visiem, kam jūsu reģionā ir nepieciešama palīdzība?

Mūsu e-koordinatori strādā ļoti mazās kopienās, viņi ir savu kopienu daļa, viņiem ir spēcīgi personiskie sakari ar vietējiem iedzīvotājiem, turklāt viņi ir labi integrēti sociālajos tīklos.

No brīža, kad sākām strādāt no mājām, pirmais, ko izdarījām – izveidojām veidlapu, kuru katrs digitālais centrs izplatīja savā tīklā. Ar veidlapas palīdzību aicinām pieteikties, ja nav skaidrs, kā izmantot kādu konkrētu tehnoloģiju, sazināties, veikt administratīvas darbības tiešsaistē vai atbalstīt bērnus, lai viņi spētu veiktu mājasdarbus, vai rodas līdzīgas problēmas. Kad tiek saņemti pieprasījumi, mēs izmantojam visus pieejamos rīkus, lai sazinātos ar mūsu lietotājiem: e-pasta ziņojumus vai WhatsApp ziņojumus, video un tālruņa zvanus. Ja nepieciešams, mēs pat spējam attālināti pārņemt kontroli pār viņu datoriem. Šobrīd ir ļoti svarīgi, lai lietotāji justu mūsu atbalstu, un mums šī ir iespēja nostiprināt savu atbalsta centra autoritāti digitālo prasmju uzlabošanā.

 

EPALE interviews AUPEX

 

Kādas ir galvenās lietotāju bažas šajā laikā? Kāda veida pieprasījumus saņemat?

Daudzi no mūsu lietotājiem baidās zaudēt darbu, tāpēc lielākā daļa pieprasījumu attiecas uz nodarbinātības situācijām. Daži jautājumi ir par to, kā izmantot tiešsaistes resursus, lai apkopotu informāciju par tēmām, kas saistītas ar nodarbinātību (piemēram, valdības izstrādātās pamatnostādnes un atbalsts). Citi jautājumi ir konkrētāki, saistīti ar viņu darba tiesībām, vai arī no darba devējiem rodas jautājumi par to, kā viņi var saņemt atbalstu, lai samaksātu saviem darbiniekiem. Mēs saņemam daudzus pieprasījumus par jauniem veidiem, kā sazināties ar draugiem vai radiem. Vēl viens izplatīts temats ir informācijas uzticamība. Mums bieži tiek jautāts, kurus kanālus izmantot vislabāk un kā mūsu lietotāji var identificēt dezinformāciju. Tas veido daļu no AUPEX stratēģijas plašsaziņas līdzekļu lietotprasmē. Piemēram, Digitālās Nedēļas laikā mēs veltām daudz pūļu, lai vairotu izpratni par to, kā izvēlēties pareizos informācijas avotus, kā atpazīt dezinformāciju un informācija, ar kuru tiek veiktas tīšas manipulācijas. Sekojot ES augsta līmeņa ekspertu grupai dezinformācijas jautājumos, mēs mēģinām izvairīties no termina “viltus ziņas”.

Mēs arī saņemam daudzus zvanus no lietotājiem, kuri jautā par ikdienas un personīgajām tēmām, pamatojoties uz draudzības saitēm, ko viņi izveidojuši ar e-koordinatoriem, kuri strādā un bieži dzīvo savā kopienā un šajos īpašajos apstākļos ir kļuvuši viņiem vēl svarīgāki. Šis tiešais saziņas kanāls tiešām ir galvenais.

Ar kādām citām problēmām jūs saskaraties pašreizējā situācijā?

Mums ir jāpārdomā veids, kādā mēs tuvākajā nākotnē nodrošināsim mācības. Piemēram, mēs tagad vēlreiz aplūkojam tēmas, kas mums būtu jārisina mācību nodarbībās. Parasti mēs lūgtu padomu saviem lietotājiem, bet šobrīd visi ir koncentrējušies uz “tagad” un ārpus tā nav spējīgi domāt par daudz ko citu. Tas attiecas arī uz mūsu pasniedzējiem. Šajā grūtajā laikā ikviens ir koncentrējies uz savu digitālo centru un kontekstu, un katram ir savi priekšstati par to, kā pielāgot vai mainīt izmantotās metodes. Mūsu uzdevums ir mēģināt pāriet no vietējā līmeņa uz pasaules mērogu, pārdomājot mūsu mācības no globālas perspektīvas.

 

EPALE interviews AUPEX divider

 

Vai ir jauni resursi, ko jūs mobilizējat, ņemot vērā šo jauno kontekstu?

Digitālo prasmju programma Estremadura nodarbināmībai ietver arī mācības par 3D drukāšanu, virtuālo realitāti, kodēšanu, skaitļošanas domāšanu un eksperimentēšanu ar digitālajām ierīcēm. Mums ir digitālo printeru komplekts. Pašlaik mēs piedalāmies Izgatavotāju kustībā, lai nodrošinātu medicīnisko materiālu – sejas vairogu – 3D drukāšanu, lai aizsargātu tos, kam pašlaik nepieciešama lielāka aizsardzība, piemēram, medicīnas personālu vai personas, kas strādā lielveikalos. Kad centri tika slēgti, mēs paņēmām līdzi 3D printerus. Mēs esam nodrukājuši 2000 sejas vairogu, izgatavojot aptuveni 400 vienības dienā..

To darot, mēs parādām, ka lietotājiem digitālās prasmes un digitālās tehnoloģijas var sniegt atbildi arī uz sociālajām vajadzībām un var dot iespēju iedzīvotājiem atrisināt ļoti konkrētas problēmas. 

Piedalīšanās šādā projektā nozīmē izpratni par to, kā digitālās un komunikācijas prasmes var kļūt par galveno faktoru pieaugušo izglītībā. Tas notiek ne tikai šeit, bet visā Eiropā. Mēs domājam, ka šīm dzīvajām laboratorijām, šīm inovāciju ekosistēmām ir jābūt pieaugušo izglītības pasaules daļai. Radošums, pielāgošanās pārmaiņām, komandas darbs un jaunu instrumentu izmantošana ir lietas, uz kurām mēs vēlamies koncentrēties, organizējot pieaugušo izglītības nākotni, vienlaikus vienmēr atceroties, ka pieaugušo digitālās pamatprasmes nekad nav bijušas vairāk pieprasītas kā šobrīd.

Vai, pēc jūsu domām, šī ārkārtas situācija radīs šķēršļus pieaugušo izglītībai vai arī tieši otrādi - palīdzēs ieviest jauninājumus un pārmaiņas?

Mēs domājam, ka tā varētu būt milzīga iespēja eksperimentēt un ieviest jaunus instrumentus, kā arī reorganizēt veidu, kādā mēs sniedzam un attīstām mācības. Kad ārkārtas situācija būs beigusies, būs interesanti turpināt izmantot šos digitālos rīkus, lai sasniegtu mūsu lietotājus. Tas ļaus mums iet soli tālāk (Ir mas allá).

Tagad vairāk nekā iepriekš mēs apzināmies, ka digitālajai dimensijai kļūstot arvien nozīmīgākai, sekos būtiskas pārmaiņas. Ir liels potenciāls metodoloģijām, ko mēs jau esam sākuši izmantot, piemēram, uz pakalpojumiem balstītai izglītībai vai simulācijai, kā arī jaunām metodoloģijām, lai veicinātu sociālo inovāciju. Mēs arvien vairāk apzināmies, ka, piedaloties mācībās, jūs ne tikai mācāties, bet arī pārveidojat savu un savas kopienas nākotni. Digitālajai izglītībai un neformālajai izglītībai ir liels potenciāls veidot pievienoto vērtību,  attīstot vietējās kopienas jaunajā realitātē, kurā atrodamies.

 

EPALE interviews

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
  • Bild för David LOPEZ
    La entrevista me parece muy interesante. Plantea realmente el riesgo de exclusion digital. Sabemos que habra un incremento de las herramientas digitales. Pero como lo explican perfectamente, es necesario poder acompanar a las personas sobre los temas pedagogicos como los materiales. Un problema visto desde Francia, es poder preparar un gran numero de personas a entrar en el mundo digital. Hoy me parece que muchos no han hecho todavia ese paso. Hay una cierta urgencia a hacerlo. Gracias por su entrevista. David LOPEZ