chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - En digital mötesplats för vuxenutbildare i Europa

Blogg

Mūsų lyderiai. Interviu su Rita Vargalyte: „Džiaugiuosi ir didžiuojuosi, kai matau, kad pildosi žmonių svajonės“

25/03/2020
av Inga Jagelavičiūtė
Språk: LT

Kaip sekasi andragogams Telšiuose? Kuo domisi ir kokius mokymus renkasi suaugusieji šiame mieste? Kodėl verta vykdyti tarptautinius projektus? Apie visa tai skaitykite interviu su Telšių švietimo centro vadove Rita Vargalyte.

Rita, esate Telšių švietimo centro vadovė. Kokia buvo Jūsų pradžia suaugusiųjų švietime?

Dirbti su suaugusias besimokančiaisiais pradėjau Telšių suaugusiųjų mokykloje, kur dėsčiau chemiją ir biologiją. Tuomet, daugiau nei prieš 20 metų, Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija (LSŠA) iniciavo regioninių informacinių suaugusiųjų švietimo centrų steigimą Lietuvoje. Man pasiūlė tapti tokio centro Telšiuose vadove. Tuomet patekau tarsi į visai naują erdvę. Buvo labai įdomu dalyvauti LSŠA organizuotose mokymuose. Sužinojau, kas yra andragogika.

Jau ne kartą esu sakiusi, kad pradėjusi dirbti Telšių regioninio suaugusiųjų švietimo informacinio centro vadove patyriau vieną iš įdomiausių nuotykių gyvenime. Kartu su kitais jaunais andragogais kolegomis kūrėme viską iš pradžių. Net nežinau, ar mokėme kitus, ar daugiau mokėmės patys. Karjeros pradžioje teko stažuotis Vokietijos Wupertalio liaudies aukštojoje mokykloje. Ten sužinojau labai daug naujų ir  įdomių dalykų, pamačiau, kaip galima plėtoti suaugusiųjų švietimą. Dar dabar prisimenu vokiečių kolegų palinkėjimą – linkime, kad po 10 metų ir Telšiuose būtų taip. Džiaugiuosi, kad palinkėjimas išsipildė, o gal geriau sakyti buvo įgyvendintas.

Įsteigus Telšių švietimo centrą  pradėjau  dirbti  metodininke, o vėliau ir vadove. Šį kartą veikla jau buvo pažįstama, tiesiog, tikriausiai, prisidėjo daugiau atsakomybės. Kita vertus, vadovo darbas leidžia priimti sprendimus, kartu tai reiškia, jog esi įgalintas įgyvendinti tam tikras idėjas ir projektus.

Projektinis susitikimas

Ką labiausiai vertinate savo profesinėje kasdienybėje?

Labiausiai vertinu komandą – kolegas, su kuriais, nors laikui bėgant skirtingose pareigose, bet dirbu jau 20 metų. Esame susiformavę kaip komanda. Galiu drąsiai pasakyti, žiūrime viena kryptimi. Žinome, gyvenimas nestovi vietoje, susiduriame su įvairiais iššūkiais. Kartais atrodo, kad kasdieninės rutinos nelabai lieka. Beveik nuolat reikia kurti, judėti į priekį, taikytis vis prie naujų sąlygų. Pagalvokime ir apie šių dienų aplinkybes. Visa rutina dingo, nes reikia sugalvoti, kaip pakoreguoti planus, kaip savo veiklą ir siūlomas paslaugas perkelti į virtualią erdvę. Laikas negali sustoti, turime greitai prisitaikyti prie naujų sąlygų. Manau, kad mums tai pavyks, nes per daugelį veiklos metų atsiranda tvirti socialiniai ryšiai ir pasitikėjimas bendruomene. Žinome į ką kreiptis ir kas neatsisakys padėti.

Mes dažnai kalbame apie besimokančiųjų motyvaciją, o kaip motyvuojate save ir kolegas? Kaip šiandiena sekasi suaugusiųjų švietėjams Telšiuose?

Manau, tiek mane, tiek kolegas nesustoti verčia mūsų vidinė motyvacija. Motyvuoja ir džiugina tai, kad galime kurti, dirbti kūrybiškai. Mes visi matome prasmę savo veikloje. Kartu planuojame, kuriame, pasiskirstome atsakomybes bei darbus, o tada džiaugiamės rezultatais.

Mes nuolat bendraujame su savo srities lyderiais – kūrybiškais, idėjų kupinais lektoriais, kurie veda mokymus  švietimo centre. Kartais iš jų semiamės įkvėpimo ir motyvacijos. Labai svarbus veiklos variklis, skatinantis nesustoti yra projektinė veikla. Įgyvendindami „Erasmus+“ KA1 projektą „Suaugusiųjų švietėjų bendrųjų gebėjimų tobulinimas remiantis Vokietijos  patirtimi“ subūrėme fantastišką suaugusiųjų švietėjų komandą.  Turime ir savo šūkį: „Kartu kuriame aplinką, kurioje norime mokyti ir mokytis“.

Neseniai atlikome tyrimą, siekdami išsiaiškinti mūsų suaugusiųjų švietėjų poreikius. Paaiškėjo, kad prioritetas yra suaugusiųjų besimokančiųjų motyvacijos tema.

Kaip gimsta projektinės veiklos idėjos?

Projektinėje veikloje esame aktyvūs nuo 2004 metų. Turime platų tinklą partnerių įvairiose užsienio šalyse. Vieni projektai gimsta bendraujat būtent su užsienio kolegomis, kiti – atsižvelgus į regiono poreikius, treti – kontaktiniuose seminaruose.

Kai mūsų švietimo centras pradėjo koordinuoti neformaliojo suaugusiųjų švietimo veiklą regione, pamatėme, kad dažniausiai įvairiose veiklose dalyvauja tie patys žmonės. Aktyviausi yra miesto gyventojai. Todėl, norėdami pritraukti atokiau gyvenančiuosius, parengėme  „Erasmus +“ programos strateginių partnerysčių projektą „Atvira ir liberali bendruomenė: iššūkiai ir galimybės suaugusiųjų švietimui“ (OPLICO). Manome, kad mokymasis turi prasidėti pačioje bendruomenėje.

Šiuo metu įgyvendiname 2 (2019 m. – 5) programos „Erasmus+“ finansuojamus projektus įvairiomis temomis. Nuolat dalinamės informacija apie juos bei sukurtus produktus su bendruomene. https://www.sctelsiai.lt/

Mes džiaugiamės projektine veikla. Ji suteikia daug galimybių tobulėti ir profesinėje srityje, ir asmeniškai. Labai plečiasi mūsų visų pasaulėžiūra, supratimas ir žinios. Projektinė veikla yra mūsų centro stiprybė.

Besimokantieji noriai dalyvauja švietimo centro projektuose. Bendruomenėje esame pelnę gerą vardą ir reputaciją. Mumis tiki ir pasitiki tiek bendruomenė, tiek užsienio partneriai. Pasitikėjimas labai malonus, tačiau kartu ir įpareigoja. Negali pasiduoti, turi pateisinti žmonių pasitikėjimą.

Projektinė veikla

Kas labiausiai domina besimokančiuosius?

Manau, kad mokymosi galimybių suaugusieji Telšiuose turi išties nemažai. Čia yra suaugusiųjų mokykla, kur galima įgyti vidurinį išsilavinimą, platų programų pasirinkimą siūlo Telšių regioninis profesinio mokymo centras. Aktyviai veikia Trečiojo amžiaus universitetas. Per miesto šventę atlikome suaugusiųjų apklausą. Labiausiai žmones domina sveikatos temos, toliau seka psichologija ir informacinės technologijos.

Taigi, tiems, kurie domisi  sveika gyvensena Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras vykdo nemokamus mokymus įvairiausiomis temomis. Čia visi norintys gali išbandyti mankštas, kai kurias sporto šakas. Telšių ,,Alkos“ muziejaus siūlomose programose suaugusiesiems galima sužinoti apie dvarus, jų vitražus, portretus, pažinti istoriją. Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji bibliotekoje vyksta kompiuteriniai kursai.

Telšių gyventojai labai aktyviai lanko mėgstamus užsiėmimus, kuriuose gali atskleisti savo meninius gebėjimus. Dailės mokykla vykdo dvejų metų dailės programą, skirtą suaugusiesiems. Vietinėje muzikos mokykloje jau ne vienerius metus veikia suburta suaugusiųjų grupė. Norėdami įgyvendinti savo vaikystės svajonę, pavyzdžiui išmokti groti smuiku, žmonės į muzikos mokyklą atvažiuoja ir iš kaimyninių miestų.  O vienas šešiasdešimtmetis vyras kažkada atėjo mokytis natų, nes grodavo tik iš klausos. Jis labai norėjo užrašyti savo kuriamą muziką. Džiaugiuosi ir didžiuojuosi, kai matau, kad pildosi žmonių svajonės.

Esate „Epale“ projekto ekspertė. Kuo ši platforma gali būti įdomi ir naudinga suaugusiųjų švietėjui, turint omenyje šių dienų situaciją, kai dirbti, mokytis ir tobulėti turime namuose.

Visą laiką savo regiono kolegoms ir kitiems primenu, kad būtent „Epale“ platformoje galite sekti naujausias žinias apie savo kolegų veiklą, susipažinti su naujovėmis suaugusiųjų mokymosi srityje, sekti įvykius ir domėtis tuo, kas vyksta ne tik Lietuvoje bet ir Europoje. Tai taip pat puiki galimybė visiems, ieškantiems projektinės veiklos partnerių. Gali būti, kad  dabar pats laikas pasinaudoti šios platformos galimybėmis bei padiskutuoti, kaip, kokiomis priemonėmis geriausia organizuoti nuotolinius mokymus, kaip neprarasti motyvacijos ir noro mokytis. Išmokti mokytis virtualiai.

Aš ir pati dabar mokausi visko, ko dar nemoku ir nežinau apie e. mokymąsi. O kai pavargstu nuo įvairių ekranų ilsiuosi gamtoje. Esu biologė, todėl labai mėgstu stebėti gamtą, ypatingai, kai keičiasi sezonai. Dabar visi išgyvename įtemptą, sudėtingą, nerimo ir nežinios kupiną laikotarpį. Todėl nusiraminimui pagal galimybes stebėkime gamtą, nes dabar ji bunda.

Rita Sirakuzų amfiteatre

Tinklaraščio autorė - Inga Jagelavičiūtė, Vilniaus Gabrielės Petkevičaitės-Bitės suaugusiųjų mokymo centro direktorė, suaugusiųjų švietime dirba nuo 2002 metų. Įgijusi istorijos bei anglų filologijos bakalauro ir edukologijos magistro laipsnius. Lietuvos suaugusiųjų mokymo centrų vadovų asociacijos (LSMCVA) valdybos narė, Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos (LSŠA) prezidentė. „Epale“ ekspertė Vilniaus apskrityje.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
  • Bild för Ajida Stančienė
    Rita šauni lyderė ir motyvatorė.