chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - En digital mötesplats för vuxenutbildare i Europa

Nyhetsrum

Cena UNESCO za vzdelávanie dievčat a žien 2020

22/03/2020
av Gállová ĽUBICA
Språk: SK

8. marca 2020 vyhlásilo UNESCO výzvu na nominácie na Cenu UNESCO za vzdelávanie dievčat a žien za rok 2020. Cena vo výške 50 000 dolárov sa udeľuje každoročne dvom laureátom, ktorí sa mimoriadne angažujú v prospech dievčenského a ženského vzdelania. 

Aj napriek značnému pokroku za posledných dvadsať rokov, milióny dievčat stále nemajú prístup k základnému vzdelaniu, alebo sú nútené ukončiť školskú dochádzku predčasne. Dôvodom môže byť konflikt v krajine, nútené manželstvo, či rodová diskriminácia. Až dve tretiny negramotnej populácie na svete sú práve ženy. Nevzdelané ženy sú viac ohrozené chudobou a chorobami a ich ľudské práva sú častokrát potláčané. UNESCO sa preto výrazne zasadzuje za vzdelávanie dievčat a žien, ktoré vďaka nemu môžu dosiahnuť lepšie spoločenské a ekonomické postavenie vo svojej komunite.

Nominované projekty sa musia realizovať najmenej dva roky, musia preukázať potenciál na opakovateľnosť a prenositeľnosť a musia prispievať k jednej alebo viacerým prioritným oblastiam:

  1. Účasť: Podpora dievčat pri prechode od základného vzdelávania k nižšiemu sekundárnemu vzdelaniu a dokončeniu úplného základného vzdelania
  2. Gramotnosť: Podpora dospievajúcich dievčat a mladých žien s cieľom získať zručnosti v oblasti gramotnosti.
  3. Učitelia: Zapojenie učiteľov ako aktérov zmeny s postojmi a prístupmi vo vyučovaní, ktoré zohľadňujú rodové hľadisko.
  4. Zručnosti: Podpora dievčat a žien pri získavaní vedomostí / zručností pre život a prácu.

Ďalšie kritériá, ktoré bude hodnotiť porota, predstavujú dlhodobý vplyv projektu, inovatívnosťudržateľnosťUzávierka na predkladanie návrhov je 26. mája 2020.

Nominácie sa musia predkladať v angličtine alebo francúzštine prostredníctvom online platformy, ktorá je prístupná iba stálym delegáciám pri UNESCO a mimovládnym organizáciám v oficiálnom partnerstve s UNESCO.

Na základe odporúčaní poroty vyhlási generálny riaditeľ UNESCO laureátov na  rok 2020, ktorým odovzdá cenu na oficiálnom ceremoniáli 11. októbra 2020 v rámci osláv Medzinárodného dňa dievčat.

Viac informácií

 

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn