chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - En digital mötesplats för vuxenutbildare i Europa

Nyhetsrum

Finanční gramotnost může pomoci lidem, kteří mají hluboko do kapsy

23/11/2019
Språk: CS

Podle OECD, která zkoumala finanční gramotnost v evropských zemích, dosáhli Češi ve finančních znalostech typu bankovního názvosloví jen 52 % a ve finančním chování dokonce jen 42 % optimálního stavu. V souvislosti s nedostatečnou finanční gramotností pak často slyšíme nadávání na nezodpovědné Čechy žijící na dluh, ale vzhledem k reálným podmínkám života v pozdním kapitalismu je otázkou, k čemu ta finanční gramotnost zejména mladým generacím je.

Finančně duchapřítomný člověk by měl umět zacházet s penězi i v obtížných životních situacích. Měl by mít našetřeno na opravu pračky, korunky v zubech a na zimní pneumatiky, pokud má tedy auto. Neměl by si brát půjčku na cestu na Makarskou ani na nová prsa. Měl by znát základní finanční pojmy a umět si spočítat RPSN, ať už to znamená cokoliv. Neměl by se po vyhazovu z práce stát do měsíce bezdomovcem. Teorie je jedna věc, ale jaká je praxe?

Koupě bytu, natož domku, je po zpřísnění přidělování hypoték pro prekarizované vysokoškoláky s diplomem z uměnovědy a platem pod 30 000 měsíčně nedosažitelná. Zvláště pokud chcete bydlet ve větším městě. V Brně, kde je koupě bytu po Praze nejdražší, se průměrná cena za metr čtvereční pohybuje okolo 65 000 Kč. V téhle situaci by nepomohlo ani vzdát se do smrti nakupování pumpkin spice latéček a raritních gramodesek.

I já tak mohu v otázce finanční gramotnosti sloužit pouze jako odstrašující příklad, Morana hozená do vln kapitalismu. Odmalička utrácím každé kapesné, jako by měl zítra nastat soudný den, a mám to patrně v genech. Už moje prababička musela mít opatrovníka, aby neutratila celý synův sirotčí důchod za pěkné polštářky a sardinky. Asi by docela chápala těžké zkoušky mileniálů, kteří si na internetu mohou za pár vteřin koupit tepláky s potiskem čínských nudlí a objednat si rozvážku fastfoodu až do postele.

 

Šetření pro děti a na lepší časy nevypadá moc smysluplně i vzhledem k blížící se klimatické apokalypse, a dekadenci to tak zesiluje. Kupujeme avokádové chlebíčky a vejce Benedikt, jako by zítřek nebyl, místo abychom nad klávesnicí v zaměstnání, kde samozřejmě fakturujeme v rámci švarcsystému, žvýkali oběd z krabičky. V této situaci bují weby jako Skrblík.cz, které nabízí rady, jak ušetřit v domácnosti i při šizení nutných výdajů. Radí, že v létě je třeba sbírat borůvky a houby, a zároveň ve vedlejší liště nabízí kontextová reklama letenky do Dubaje za 9 400 korun. Aspoň u mě tak dochází k paradoxnímu jevu – snažím se ušetřit, abych mohla posléze ještě více utratit.

Internety radí, že bychom měli mít spořící účet, na který pravidelně přispíváme – já investuji do vlněných čepic a tenisek, snad se to jednou zúročí. Dále máme mít plán na penzi. Já si pořídila dítě a doufám, že mě jednou nenechá v LDN. Finančně způsobilý občan by měl při nákupech srovnávat ceny a nekupovat produkty v sezóně, kdy jsou nejdražší. Z toho jsem se částečně poučila, a když v první třetině měsíce utratím téměř vše za již zmíněné exotické plody, vařím zbytek měsíce rýži s mrkví a těstoviny, pomocníky všech lidí, kteří čekají na výplatu. Ve středním věku bych měla mít finanční polštář, který by měl hravě pokrýt alespoň tři kritické měsíce bez příjmu. Na ten svůj si zkouším nelehat, protože má podobu rodičů, u nichž bych musela žebrat o almužnu.

https://wave.rozhlas.cz/mam-102-korun-na-uctu-a-zasobu-avokada-zachrani-financni-gramotnost-chude-8112409

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn