chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

En digital mötesplats för vuxenutbildare i Europa

 
 

Blogg

Spravme zo škandinávskeho ľudového vzdelávania kultúrne dedičstvo UNESCO!

10/09/2019
av EPALE SK
Språk: SK
Document available also in: EN EL HU FR

/sk/file/folkbildningFolkbildning

Folkbildning

 

Mohlo by sa škandinávske neformálne vzdelávanie dospelých stať kultúrnym dedičstvom UNESCA podľa myšlienky Gösta Vestlunda - legendy v oblasti vzdelávania dospelých?

V Štokholme bolo pred siedmimi rokmi v septembri teplo. Cítil som sa nesvoj.

Moja pracovná cesta do Švédska sa takmer končila. Obával som sa, či stihnem trajekt domov smerujúci cez Fínsky záliv do Helsínk. Moje prvorodené dieťa malo len päť týždňov a bolo hospitalizované pre infekciu. Nebol vhodný čas na to, aby som bol preč.

Napriek tomu som mal ešte jednu úlohu predtým, ako nastúpim na palubu lode.

Smeroval som na stretnutie s niekým výnimočným, aby sme natočili rozhovor. Gösta Vestlund je považovaný za osobnosť v oblasti švédskeho ľudového vzdelávania. Ide o severský typ neformálnej edukácie dospelých (pozri rámček nižšie).

Pán Vestlund mal v tom čase 99 rokov. Teraz, v čase vzniku tohto článku, má 106 rokov. Vestlundova kariéra v oblasti neformálneho vzdelávania dospelých ako pedagóga, administrátora, autora a prominentnej osoby vo verejných debatách trvá už neuveriteľných deväť desaťročí a pokračuje dodnes.

Kráčal som cez Štokholm na interview so statívom a kamerou v batohu. Zavolal som si taxík, ktorý ma priviezol na zazelenané predmestie. Len niekoľko krokov od dverí pána Vestlunda. Čo nevidieť, som sa ocitol ponorený v pohovke a mierne ma ohromila skutočnosť, že storočný hostiteľ mi s úsmevom servíruje kávu s koláčikom odmietajúc akúkoľvek pomoc.     

Náš rozhovor sa ukázal ako jedno z najpríjemnejších a najnezabudnuteľnejších stretnutí môjho profesijného života. Prejav pána Vestlunda bol vycibrený a myšlienky pútavé. Môj nepokoj sa vytratil v okamihu, keď som vstúpil do dverí, kde ma čakalo to najpriateľskejšie a najsrdečnejšie privítanie. Žiadne tituly neboli dovolené!

Rozprávali sme sa viac ako hodinu. Bolo to ako trest vtesnať tento fascinujúci rozhovor do 14-minútového videa.

Video s dovolením a autorskými právami časopisu Elm Magazine www.elmmagazine.eu

 

Posolstvo pána Vestlunda spočíva v poukázaní na hlboké prepojenie ľudového vzdelávania a demokracie. Základnou myšlienkou ľudového vzdelávania je motivovať ľudí k rozvoju seba samého a rozvoju spoločnosti. Zároveň sa buduje ich sebaúctu. Rešpekt k jednotlivcovi je – podľa slov Gösta Vestlunda – základom demokracie.

Najviac vo mne utkvela posledná myšlienka. Mal víziu, ktorú chcel šíriť medzi pedagógmi dospelých po celom svete.

„Bolo by možné zapísať ľudové vzdelávanie na Zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO?“

Vestlund opisoval, ako by zahrnutie do Zoznamu kultúrneho svetového dedičstva poukázalo na rolu, ktorú zohráva ľudové vzdelávanie pri budovaní demokracie. Zároveň by to bola výborná obhajoba v čase, keď v mnohých krajinách ubúdajú štátne dotácie na vzdelávanie dospelých.

Prešlo sedem rokov a stále si myslím: Aký skvelý nápad! Výzva pre komunitu EPALE: Mohli by sme to zrealizovať? Nechajte svoj komentár nižšie!

 

Severské ľudové vzdelávanie "Folkbildning“ v skratke

Severské neformálne vzdelávanie dospelých, známe aj ako ľudové vzdelávanie alebo liberálne vzdelávanie dospelých charakterizujú nasledujúce znaky:

  • Ide o vyše storočnú severskú tradíciu, ktorej korene siahajú do rozličných robotníckych a náboženských hnutí.
  • Najčistejšiu formu nájdeme v severských krajinách, ale ovplyvnila formy vzdelávania dospelých aj v iných krajinách, napr. nemeckú ľudovú vysokú školu (German Volkshochchule).
  • Je založené na vôli študenta celoživotne sa vzdelávať a rásť ako človek a občan. Často je spájané s ideálmi demokracie, sociálnej súdržnosti a aktívneho občianstva.
  • Zvyčajne mu chýbajú akademické tituly a testy. Poskytovatelia majú zvyčajne voľnosť pri navrhovaní študijných programov. Nemusia zohľadňovať školské osnovy.
  • Existuje niekoľko typov poskytovateľov s neutrálnym alebo ideologickým pozadím, napr. študijné krúžky, ľudové stredné školy (zvyčajne internátne školy s dlhšími študijnými programami), centrá pre vzdelávanie dospelých (zvyčajne večerné kurzy), športové inštitúty, atď.
  • Štátne dotácie garantujú nízke školné a dostupnosť pre všetkých. 
  • Predstavuje veľkú časť integračného tréningu migrantov v mnohých severských krajinách.

Markus Palmen je žurnalistom, spisovateľom, audiovizuálnym producentom a nezávislým pracovníkom. Od augusta 2017 je tematickým koordinátorom EPALE v oblasti politiky. Osem rokov pracoval ako šéfredaktor a hlavný redaktor pre časopis European Lifelong Learning Magazine.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn