Blogg
Kā attīstīt apzinātību – modrību, kad mācām citus?
Šo emuāru oriģināli igauņu valodā publicēja Kaire Viil.
Darbadienas laikā pasniedzējs atdod daudz enerģijas saviem izglītojamajiem klasē vai virtuālajā auditorijā. Pat pārtraukumos skolēni nāk runāt par mācību tēmām, dalīties pieredzē vai uzdot personiskākus jautājumus. Lai smadzenes būtu pilnīgi nomodā visas dienas garumā, tām jāpiešķir pārtraukums ik pēc 45 minūtēm. Bet vai pasniedzējam tas vienmēr labi izdodas? Viena no iespējām ir mācību dienas laikā izmantot apzinātības vingrinājumus. Ir vērts nepārtraukti trenēties to darīt, jo tad jūs itin drīz iegūsiet spēju koncentrēties, būt nomodā, optimistiskā noskaņojumā un nesteigties izdarīt vērtējumus.
Apzinātību var izmantot, ja vienmēr koncentrējaties tikai uz vienu darbību. Džeimss Kleārs grāmatā “Atomiskie ieradumi” (James Clear, “Atomic Habits”) raksta, ka vairāku uzdevumu veikšana vienlaicīgi samazina produktivitāti pat par 50%. Piemēram, plānotās vienas stundas vietā tu vari būt ražīgs un pabeigt savu mērķi 30 minūtēs, nedarot vairākas lietas uzreiz. Kad neesam pilnībā koncentrējušies, ir grūti patiesi izbaudīt aktivitāti. Veiksmīgiem darbiniekiem, kuri savu darbu veic patiesi iedziļinoties, ir raksturīga spēja koncentrēties un netērēt laiku mazvērtīgām darbībām.
Foto: Unsplash
Ar visām maņām esiet klāt mācību procesā
Apzinātību un izpratni var attīstīt, veltot laiku, lai pamanītu, kas notiek ap jums un jūsu ķermenī. To var darīt arī mācību dienas laikā. Novērojiet savus studentus, savas emocijas un to, kā jūsu fiziskais ķermenis reaģē uz to visu. Kuru ķermeņa daļu jūs visskaidrāk jūtat ar pašreizējām emocijām? Iepazīstiet savu atrašanās vietu un atmosfēru ar visām savām maņām – ieklausieties skaņās, sajūtiet smaržas un detalizēti vērojiet apkārtni. Dažreiz acu aizvēršana uz dažām minūtēm palīdz uztvert skaņas, smaržas un faktūras. Iesaku veikt šādu meditatīvu vingrojumu no rīta, pirms noskaņojaties uz mācību dienu. Tāpat pajautājiet saviem audzēkņiem, kā viņi jūtas, un ļaujiet viņiem sīkāk izskaidrot savas emocijas. Esiet pacietīgs, gaidot atbildes – neuztraucieties par pauzi. Tad novērojiet savus izglītojamos un sajūtiet viņu domāšanas enerģiju. Dodiet izglītojamajiem vairāk laika pārdomām par saviem novērojumiem. Lai turpinātu darbu kopā ar studentiem, varat viņiem pajautāt: “Vai vēlaties vēl kaut ko piebilst?”.
Atrodiet laiku, lai katru dienu meditētu. Izvēlieties mierīgu vietu, ērtu pozu un rāmi izbaudiet esošo mirkli – tas jums ļaus atpūtināt smadzenes. Dariet to, kā jums patiešām patīk, ne vienmēr ir jāseko meditācijas video pamācībām. Grāmatā “Neirozinātne pasniedzējiem” Eimija Branna (Amy Brann, “Neuroscience for Coaches”) raksta, ka to cilvēku smadzenes, kas piecus gadus ir pastāvīgi meditējuši, atšķiras. Jebkurā gadījumā, piedzīvojot apzinātības brīžus, dzīve kļūst mazāk saspringta, cilvēku attiecības piepildītākas un jūsu ķermenis – veselāks.
Izmantojiet katru mirkli gudri
Arī mācību dienas laikā varat praktizēt apzinātību. Pirms ēšanas vai dzeršanas ar visām maņām iepazīstiet ēdienu vai kafiju. Izpētiet to ilgāk nekā parasti, sajūtiet faktūru, sasmaržojiet, vispirms iedomājieties garšu un ēdiet vai dzeriet lēni, it kā tas būtu labākais ēdiens pasaulē vai ļoti īpaša kafijas tase. Pamēģiniet šo praksi jau šodien, nākamā pārtraukuma laikā, piemēram, piemājas kafejnīcā.
Arī mācību dienas pēdējais posms ir ideāls laiks, lai trenētu apzinātību. Piemēram, ieviesiet pateicību dienasgrāmatu – pierakstiet 3-5 lietas, par kurām esat pateicīgs šajā mācīšanas pieredzē. Ja iespējams, miniet tikai pozitīvus piemērus par konkrēto mācību dienu. Optimistisks domāšanas veids nodrošina labu veselību un lielāku apmierinātību ar fizisko ķermeni. Tāpat arī, dodoties mājās pēc darba, dariet to apzināti. Apturiet laiku un mašīnu un apmēram desmit minūtes vērojiet, kā mājupceļā jūtas savvaļas augi un dzīvnieki vai ieklausieties mazu bērnu kņadā; esiet klāt šeit un tagad, varbūt apstaigājiet kādu loku. Lai iegūtu jaunu paradumu, nepieciešamas apmēram trīs nedēļas. Ja šodien sāksiet praktizēt apzinātību, drīz vien savā darbā un ikdienas dzīvē būsiet mērķtiecīgāks, jautrāks, veselīgāks, ne tik vērtējošs. Kāds būtu jūsu mīļākais veids, kā trenēt savu apzinātību?
--
Autore: Kaire Vīla (Kaire Viil), kaire.viil@selgedsihid.ee, 7. līmeņa pieaugušo izglītības pedagoģe, mācību uzņēmuma Selged Sihids OÜ vadītāja, EPALE vēstniece. Pašlaik studē, lai kļūtu par pasniedzēju Igaunijas Biznesa skolā.

- Har du en kommentar? Logga in eller registrera dig
- 1 av 2
- nästa ›

- Logga in or registrera dig to post comments or vote

- Logga in or registrera dig to post comments or vote

- Logga in or registrera dig to post comments or vote

- Logga in or registrera dig to post comments or vote

- Logga in or registrera dig to post comments or vote

- Logga in or registrera dig to post comments or vote

- Logga in or registrera dig to post comments or vote

- Logga in or registrera dig to post comments or vote

- Logga in or registrera dig to post comments or vote

- Logga in or registrera dig to post comments or vote
- 1 av 2
- nästa ›