chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - En digital mötesplats för vuxenutbildare i Europa

Blogg

Kā attīstīt apzinātību – modrību, kad mācām citus?

31/08/2020
av Aldis Lazda
Språk: LV
Document available also in: ET EN PL

Šo emuāru oriģināli igauņu valodā publicēja Kaire Viil.


Darbadienas laikā pasniedzējs atdod daudz enerģijas saviem izglītojamajiem klasē vai virtuālajā auditorijā. Pat pārtraukumos skolēni nāk runāt par mācību tēmām, dalīties pieredzē vai uzdot personiskākus jautājumus. Lai smadzenes būtu pilnīgi nomodā visas dienas garumā, tām jāpiešķir pārtraukums ik pēc 45 minūtēm. Bet vai pasniedzējam tas vienmēr labi izdodas? Viena no iespējām ir mācību dienas laikā izmantot apzinātības vingrinājumus. Ir vērts nepārtraukti trenēties to darīt, jo tad jūs itin drīz iegūsiet spēju koncentrēties, būt nomodā, optimistiskā noskaņojumā un nesteigties izdarīt vērtējumus.

Apzinātību var izmantot, ja vienmēr koncentrējaties tikai uz vienu darbību. Džeimss Kleārs grāmatā “Atomiskie ieradumi” (James Clear, “Atomic Habits”) raksta, ka vairāku uzdevumu veikšana vienlaicīgi samazina produktivitāti pat par 50%. Piemēram, plānotās vienas stundas vietā tu vari būt ražīgs un pabeigt savu mērķi 30 minūtēs, nedarot vairākas lietas uzreiz. Kad neesam pilnībā koncentrējušies, ir grūti patiesi izbaudīt aktivitāti. Veiksmīgiem darbiniekiem, kuri savu darbu veic patiesi iedziļinoties, ir raksturīga spēja koncentrēties un netērēt laiku mazvērtīgām darbībām.

 

Foto: Unsplash

 

Ar visām maņām esiet klāt mācību procesā

Apzinātību un izpratni var attīstīt, veltot laiku, lai pamanītu, kas notiek ap jums un jūsu ķermenī. To var darīt arī mācību dienas laikā. Novērojiet savus studentus, savas emocijas un to, kā jūsu fiziskais ķermenis reaģē uz to visu. Kuru ķermeņa daļu jūs visskaidrāk jūtat ar pašreizējām emocijām? Iepazīstiet savu atrašanās vietu un atmosfēru ar visām savām maņām – ieklausieties skaņās, sajūtiet smaržas un detalizēti vērojiet apkārtni. Dažreiz acu aizvēršana uz dažām minūtēm palīdz uztvert skaņas, smaržas un faktūras. Iesaku veikt šādu meditatīvu vingrojumu no rīta, pirms noskaņojaties uz mācību dienu. Tāpat pajautājiet saviem audzēkņiem, kā viņi jūtas, un ļaujiet viņiem sīkāk izskaidrot savas emocijas. Esiet pacietīgs, gaidot atbildes – neuztraucieties par pauzi. Tad novērojiet savus izglītojamos un sajūtiet viņu domāšanas enerģiju. Dodiet izglītojamajiem vairāk laika pārdomām par saviem novērojumiem. Lai turpinātu darbu kopā ar studentiem, varat viņiem pajautāt: “Vai vēlaties vēl kaut ko piebilst?”.

Atrodiet laiku, lai katru dienu meditētu. Izvēlieties mierīgu vietu, ērtu pozu un rāmi izbaudiet esošo mirkli – tas jums ļaus atpūtināt smadzenes. Dariet to, kā jums patiešām patīk, ne vienmēr ir jāseko meditācijas video pamācībām. Grāmatā “Neirozinātne pasniedzējiem” Eimija Branna (Amy Brann, “Neuroscience for Coaches”) raksta, ka to cilvēku smadzenes, kas piecus gadus ir pastāvīgi meditējuši, atšķiras. Jebkurā gadījumā, piedzīvojot apzinātības brīžus, dzīve kļūst mazāk saspringta, cilvēku attiecības piepildītākas un jūsu ķermenis – veselāks.

 

Izmantojiet katru mirkli gudri

Arī mācību dienas laikā varat praktizēt apzinātību. Pirms ēšanas vai dzeršanas ar visām maņām iepazīstiet ēdienu vai kafiju. Izpētiet to ilgāk nekā parasti, sajūtiet faktūru, sasmaržojiet, vispirms iedomājieties garšu un ēdiet vai dzeriet lēni, it kā tas būtu labākais ēdiens pasaulē vai ļoti īpaša kafijas tase. Pamēģiniet šo praksi jau šodien, nākamā pārtraukuma laikā, piemēram, piemājas kafejnīcā.

Arī mācību dienas pēdējais posms ir ideāls laiks, lai trenētu apzinātību. Piemēram, ieviesiet pateicību dienasgrāmatu – pierakstiet 3-5 lietas, par kurām esat pateicīgs šajā mācīšanas pieredzē. Ja iespējams, miniet tikai pozitīvus piemērus par konkrēto mācību dienu. Optimistisks domāšanas veids nodrošina labu veselību un lielāku apmierinātību ar fizisko ķermeni. Tāpat arī, dodoties mājās pēc darba, dariet to apzināti. Apturiet laiku un mašīnu un apmēram desmit minūtes vērojiet, kā mājupceļā jūtas savvaļas augi un dzīvnieki vai ieklausieties mazu bērnu kņadā; esiet klāt šeit un tagad, varbūt apstaigājiet kādu loku. Lai iegūtu jaunu paradumu, nepieciešamas apmēram trīs nedēļas. Ja šodien sāksiet praktizēt apzinātību, drīz vien savā darbā un ikdienas dzīvē būsiet mērķtiecīgāks, jautrāks, veselīgāks, ne tik vērtējošs. Kāds būtu jūsu mīļākais veids, kā trenēt savu apzinātību?

-- 

Autore: Kaire Vīla (Kaire Viil), kaire.viil@selgedsihid.ee, 7. līmeņa pieaugušo izglītības pedagoģe, mācību uzņēmuma Selged Sihids OÜ vadītāja, EPALE vēstniece. Pašlaik studē, lai kļūtu par pasniedzēju Igaunijas Biznesa skolā.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
 • Bild för Emīlija Ģēvele
  Esmu novērojusi, ka sākumskolas klasēs skolotāji piekopj "rīta rituālus", atvēlot 5 minūtes dažādiem elpošanas vingrinājumiem, kas palīdz sagatavoties darbam. Protams, nedrīkst aizmirst, ka apzinātība vēl vairāk kā bērniem, jātrenē arī pieaugušajiem, kuriem no ikdienas kņadas un padarāmo darbu sloga "atslēgties" ir grūti.
  Paldies par ideju ieviest "Pateicības dienasgrāmatu", iepriekš par tādu nebiju dzirdējusi!
 • Bild för Elīna Bērziņa
  Paldies! Ļoti jauks raksts. Pateicību dienasgrāmatu esmu izmantojusi un varu teikt, ka tā tiešām palīdz atslābināties un ieraudzīt savu dzīvi pozitīvākas nokrāsās. 
  Manuprāt, daudzi cilvēki ikdienā piedzīvo lieku stresu, uztraucoties par lietām kuras nevar ietekmēt. Šādos brīžos jāuzdod sev jautājums Vai es šobrīd varu kaut ko mainīt? Ja atbilde ir , tātad nav par ko satraukties.
 • Bild för Regīna Pro
  Paldies, raksts superīgs un iedvesmojošs, par šo noteikti ir jārunā daudz vairāk, mūsdienās visur ir manāma steiga, tāpēc arī darbi tiek izdarīti pavirši, jo paralēli tiek domāts par visu citu. Šis lika apzināties cik saspringta un steidzīga ir daudzu cilvēku ikdiena.
  Cilvēkam tiešām jābūt spējīgam un gribošam apstāties kaut uz pāris minūtēm, lai atslēgtos no ikdienas steigas, ieklausītos putnu skaņās un apbrīnotu ēdiena garšu un tekstūru.
 • Bild för Ieva Cekule
  Publikācija ļoti labi parāda ne tikai, to ko vajadzētu darīt pasniedzējiem, bet jebkuram cilvēkam. Šāda attieksme pret sevi ļauj vieglāk darīt savu darbu un izbaudīt dzīvi. Manuprāt, ne tikai pasniedzējiem vajadzētu šādi trenēt savu apzinātību, bet arī pamatskolas un vidusskolas skolotājiem šis būtu jāņem vērā, lai stundas noritētu veiksmīgi. Ļoti labs piemērs par pateicības dienasgrāmatu, jo tā pēc kāda laika ļaus atskatīties uz visām labajām lietām, kas notikušas!

  LU studente
 • Bild för Monika Hausman-Pniewska
  Byłam na kursie ośmiotygodniowym Mindfulness i były to moje ulubione zajęcia z uważności, choć zasypiałam przy każdej medytacji. Widać moje ciało było mocno zmęczone. Zdałam sobie wtedy sprawę, jak szybko jem, jak chodzę z głową do przodu, jak zaciskam ręce i przede wszystkim, że cały czas myślę o tym, co mam zrobić. A tymczasem na zajęciach dotykałam, wąchałam, smakowałam, a nawet słuchałam przez pół godziny rodzynka!!! :) To było bardzo ciekawe i nie znane mi odczucie. Dzięki za przypomnienie tego dobrego stanu, naprawdę warto ćwiczyć uważność.  Zawsze po szkoleniach wracam szybko do domu, mieląc w głowie, to co się wydarzyło. Następnym razem się zatrzymam, wypiję spokojnie kawę w ładnym miejscu albo pospaceruję. 
 • Bild för Kaire Viil
  Dear Monika,
  Thank you for simple and wonderful thoughts. I enjoyed Tim Segaller book The ABC Guide of Mindfulness.
 • Bild för Radek Czahajda
  It happens to me often during training that I come back home and feel pain in the back, all of a sudden realising I was very tensed during the entire day. I think I will take this practice for my future all day training and see how it will work for me during the day :) I wonder if a meditation during the break can help me be more relaxed during the second part. Will test it out, thank you! 
 • Bild för Kaire Viil
  Thank you! Even 30 second meditation gives energy. Breath deeply five times, feel the floor under feet, smell and enjoy atmosphere and people.
 • Bild för françois Lenne
  I share a very simple exercise to do in the morning. In the shower become aware of the water on every part of your body and welcome every part of your wet body by naming it...... and enjoy this warm water.... this exercise mixes positive psychology and mindfulness, which are two different things ...
 • Bild för Kaire Viil
  Thank you! Metaphors are always good technique.