chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - En digital mötesplats för vuxenutbildare i Europa

Blogg

Sport jako instrument nieświadomej nauki

14/08/2018
av Malgorzata Dybala
Språk: PL
Document available also in: EN HR RO LV DE SL HU FR IT ES SR

/sv/file/sports-adult-learning-projectsSports in adult learning Projects

Sports in adult learning Projects

tłumaczenie NSS Polska

Koordynator tematyczny EPALE, Andrew McCoshan, analizuje projekty współfinansowane z programu Erasmus+ i odkrywa nowe możliwości sportu jako narzędzia uczenia się dorosłych.

„Siła sportu jest ogromna. Potrafi przekształcić życie ludzi na wiele sposobów. Może poprawić zdrowie osobiste, kształtować pracę zespołową i angażować nawet najbardziej zniechęconych młodych ludzi. Sport może także łączyć społeczności. Dyscypliny takie, jak piłka nożna stanowią „uniwersalny język” dla wielu kultur, ponieważ jej zasady i normy są powszechnie zrozumiałe. Aktywność fizyczna ma także moc inspirowania zarówno drużyn, jak i jednostek, oraz pozwala na osiągnięcie satysfakcji z małych sukcesów, budowanych z tygodnia na tydzień, i z roku na rok. "

W ten sposób projekt Erasmus+ „Sport for Change"” dokładnie wskazuje korzyści z uprawiania sportu. Jak można je przełożyć na edukację dorosłych? Projekty Erasmus+ są odpowiedzią w trzech kluczowych obszarach.

/sv/file/sportpng-3sport.png

Sport jako szansa na rozwój umiejętności

Po pierwsze, projekty dobrze ilustrują, w jaki sposób sport może być wykorzystywany do rozwijania szerokiego zakresu umiejętności:

• Nauka zdrowego stylu życia jest kompetencją podkreślaną w wielu projektach, np. Lifelong Swimming, także ze względu na aktualne obawy, że współczesny styl życia nie zachęca do ćwiczeń, co prowadzi do problemów zdrowotnych, takich jak otyłość i choroby serca.

• Projekty podkreślają również społeczne i obywatelskie wartości i postawy, które można propagować za pomocą sportu, takie jak wzajemne zrozumienie między społeczeństwami, stwarzanie szans dla grup defaworyzowanych, które mogą być dyskryminowane lub mają trudności w dostępie do sportu. Projekt Chain Reaction podkreśla koncepcję „fair play”; a projekt Fair Play A Rule for Life używa sformułowania „futbol uliczny dla tolerancji” i rozwija umiejętności zarządzania konfliktem. She Runs używa sportu do wzmacniania pozycji młodych kobiet.

• Poprzez sport można kształtować wiele miękkich umiejętności i kompetencji, w tym pracę zespołową, sztukę rozwiązywania problemów, wzmocnić pewność siebie i poczucie własnej wartości. Aktywność taka, jak w projekcie Sport for All, pozwala ludziom na wyjście poza własną strefę komfortu; projekty zapewniają bezpieczne miejsca, w których dorośli mogą pokonać strach przed zajęciami, których nie podejmowali od czasów szkolnych.

• Można również zdobyć umiejętności zawodowe. Kompetencje zwiększające szanse na zatrudnienie są silnie podkreślane w projekcie Mobility Opportunities Boosting Investment In Lanarkshire To Inspire VET Learners To Improve Employability And Skills; a wiedzę na temat własnych możliwości zawodowych, można zdobyć w LFC Foundation College Programme Enhancement & Exit And Progression Opportunities.

Sport jako instrument nieświadomej nauki

Sport ma moc otwierania edukacji dla osób, które w innych sytuacjach nie zaangażowały się w zdobywanie wiedzy. W tym sensie, możemy postrzegać sport jako pozytywną siłę pozwalającą nieświadomie zyskać nowe umiejętności. Widać to w projektach Erasmus+ adresowanych często do młodych ludzi ze środowisk defaworyzowanych, którzy nie mieli pozytywnych doświadczeń w szkole, do dorosłych nieaktywnych zawodowo oraz do seniorów, którzy od wielu lat nie brali udziału w formalnym uczeniu się. Inne grupy docelowe obejmują rodziny i osoby z dysfunkcjami oraz ich opiekunów. Projekt Enabled Media dowodzi, że wiele niepełnosprawnych osób nie wie, że istnieją dla nich możliwości i „chociaż niepełnosprawność może utrudnić aktywność, nie uniemożliwia to [...] osobom z dysfunkcjami, aby mogły uprawiać sport, osiągać i cieszyć się sukcesami”.

Projekty są również skierowane do pracowników młodzieżowych, trenerów, wolontariuszy i innych osób zapewniających wsparcie. W istocie, wg Sport for Change: „Wolontariat jest [...] doskonałym sposobem zaangażowania dorosłych w formalne i nieformalne uczenie się. Jest źródłem ważnych szkoleń i pierwszym krokiem na drodze do pracy zawodowej. Sport i wolontariat sportowy są uznawane za ważne narzędzia do angażowania grup, które przedwcześnie zakończyły proces formalnej nauki”.

Sport jako nieformalne uczenie się

Sport umożliwia udział wielu organizacjom planowanie i realizację działań edukacyjnych, w tym nie tylko instytucjom kształcenia dorosłych, ale także organizacjom pozarządowym, klubom sportowym i instytucjom szkolnictwa wyższego. To część siły sportu: stwarza możliwość instytucjom z różnych obszarów wspólną pracę.

Biorąc pod uwagę pozytywną rolę aktywności fizycznej, metody nieformalnego uczenia się są powszechne w projektach Erasmus+ ukierunkowanych na sport. Projekty często podkreślają takie metody, jak:

• nauka przez praktykę

• uczenie się w trybie peer-to-peer

• dyskusje grupowe

• prezentacje

• icebreakers

• gry

a także działania mające na celu stworzenie przestrzeni uczestnikom do refleksji na temat tego, co działo się podczas zajęć sportowych, np. takich jak nietolerancyjne zachowania.

Projekty sportowe podkreślają zarówno mentalny, jak i fizyczny wymiar uczenia się. Projekt MEMTRAIN łączy ćwiczenia i trening mózgu w celu promowania edukacji zdrowotnej i rozwoju pamięci dla osób starszych. Promoting Active Engagement In Sports wykorzystuje karate jako metodę ćwiczeń dla osób w wieku powyżej 55 lat, podkreślając korzyści pod względem cierpliwości, równowagi, koordynacji, siły, mobilności i samooceny.

Sport jako narzędzie uczenia się oferuje wiele możliwości. Daje szansę zdobycia umiejętności za pomocą nieformalnych metod i w różnych środowiskach oraz umożliwia poznanie wielu osób, które w innych sytuacjach mogłyby nigdy nie brać pod uwagę zaangażowania się w formalną naukę.

Jakie są twoje doświadczenia?


autor: Andrew McCoshan przez ponad 30 lat prowadził szkolenia i nauczał dorosłych. Od ponad 15 lat prowadzi badania i ewaluację dla instytucji unijnych, a wcześniej był konsultantem w Wielkiej Brytanii. Andrew McCoshan jest obecnie niezależnym badaczem i konsultantem oraz Senior Research Associate w Educational Disadvantage Center na Dublin City University w Irlandii.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
 • Bild för Ingrida Muraskovska
  Tiešām lielisks raksts. Mēs esam pieraduši domāt ļoti vienpusīgi. Ja jāuzlabo komunikācijas prasmes, tad jāŗīko komunikācijas kursi. Tolerances attīstībai - tolerances kursi. Un tamlīdzīgi. Taču katra darbība ir daudzslāņaina. Sporta nodarbības, kurās sports ir pamatmēŗkis, satur daudzu citu vajadzīgu prasmju resursus. Un ļoti iespējams, ka cilvēks, kurš negrib apmeklēt komunikācijas kursus, labprāt uzlabos komunikācijas prasmes sporta nodarbībās. Ja apzināti veidosim šādus daudzslāņu izglītības piedāvājumus, tas noteikti var paaugstināt pieaugušo iesaisti izglītībā.   
 • Bild för Jānis Rage-Raģis

  Sports kā neformālā izglītība šobrīd Latvijā visspilgtāk ir pārstāvēts caur projektu “Ghetto Games”. Šeit ir iespēja mērķtiecīgi un motivēti darboties. Jaunieši mācas dzīvot veselīgi, draudzīgi. "Ghetto" šobrīd ir lielākā ielu kultūras un jauniešu kustība valstī. Zem Ghetto karoga tiek organizēti teju 70 pasākumi sezonā. Tūkstošiem jauniešu ir iespēja pozitīvā vidē regulāri sportot un veselīgi pavadīt laiku.

 • Bild för Ilze Biteniece
  Sports kā neformālās izglītības virziens paver daudz iespējas. Tas ir lielisks veids, kā pilnveidot savas prasmes radošā vidē.Turklāt ar fiziskajām aktivitātēm mēs arī iekustinām savas smadzenes. Izmantojot fiziskās aktivitātes grupu darbos dalībnieki gūst tikai labu. Sportam ir liels spēks, ar tā palīdzību viņi iemācās sadarboties viens ar otru, saliedējas un gūst pozitīvu enerģijas lādiņu visai atlikušajai dienai. Manuprāt ikdienas steigā pieaugušie nepagūst nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm. Un šāda veida neformālās izglītības iespēju vajadzētu arvien vairāk un vairāk popularizēt mūsdienu sabiedrībai.
 • Bild för Jausma Rozenšteine
  Sporta izglītībā galvenais iemesls neformālajā izglītībā ir darba kvalifikācijas uzlabošana. Neformālai izglītībai ir tieša ietekme uz sporta darbinieku darba kvalitātes papildināšanu un palielināšanu. Sporta neformālā izglītība ātrāk spēj reaģēt uz izmaiņām darba tirgū un piedāvāt apmācāmajiem papildināt tās zināšanas, kas konkrēti viņiem ir nepieciešamas. 
 • Bild för Marta Kosińska
  Świetny tekst z szalenie interesującymi przykładami projektów wykorzystujących sport. Bardzo inspirujące jest myślenie o sporcie jako narzędziu subwersywnym. W Polsce, na gruncie edukacji kulturowej, istnieje kilka grup odbiorczych "nieaktywnych", do których najtrudniej dotrzeć - to między innymi grupa dorosłych w wieku związanym z aktywnością zawodową. O wiele łatwiej pozyskać do działań seniorów - nawet do działań wymagających aktywności fizycznej, aniżeli pracujących dorosłych. Być może właśnie sport mógłby stanowić narzędzie docierania do tej grupy? 
 • Bild för Monika Dawid-Sawicka
  Sport to instrument nieświadomej nauki ale też narzędzie rozwoju, które wpływa na wiele innych obszarów życia. Poczucie sprawczości, osiąganie małych celów, doskonalenie i wytrwałość to bardzo często te elementy, które wypracowujemy sobie poprzez sport. Ich doświadczenie powoduje, że wzmocnieni, dokonujemy zmian m.in. w życiu zawodowym. Sport daje poczucie sprawczości, powoduje, że widzimy możliwość zmiany np. ścieżki kariery. Sport w dorosłym życiu otwiera na dążenie do nowych celów i wspiera w ich osiąganiu.