chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

En digital mötesplats för vuxenutbildare i Europa

 
 

Blogg

Man lär sig språket inte bara på skolbänken

05/07/2019
av Irina SADAKOVA
Språk: SV

 

Man lär sig språket inte bara på skolbänken.

 

Vi vill gärna dela med oss vår erfarenhet av en inlärningsmodell inkluderade informell och icke formell lärande inom språkundervisning. Vi har observerat den i Italien genom vårt ERASMUS+ projekt: ” Modernisering av Sundbybergs vuxenutbildning genom internationellt samarbete”.

Vi arbetar på Sundbybergs vuxenutbildning på Sfi. David arbetar på introduktionskursen och studieväg tre samt med kartläggning. Micaela och Catrine arbetar som dramapedagoger på skolan inom alla studievägar. Dramapedagogiken är ett komplement till ordinarie Sfi undervisning på vår skola. 

I april åkte vi till Turin i Italien på ERSAMUS Plus projekt som pågår i vår skola. Under en veckas tid gjorde vi jobbskuggningar av italienska lärare på en skola där ungdomar och vuxna studerade italienska som andraspråk. Vi höll fokus på det hur våra italienska kollegor använde synergi mellan formellt och informellt lärande i språkundervisning samt hur de arbetade med digitalisering. Under vår vistelse i Italien fick vi erfara något som vi skulle beskriva som informellt och icke formellt lärande i samspel med formellt lärande genom samarbete med andra aktörer såsom museum, kulturhus och fritidsaktiviteter. Specifikt för ungdomarna på skolan var att mängt av samarbete skedde tillsammans med s.k. “educater” som kan liknas med en kultursamordnare och som också arbetar i den praktiska processen tillsammans med lärarna. 

Genom vårt deltagande i jobbskuggningen fick vi uppleva hur informellt och formellt lärande kan samverka med varandra som i sin tur leder till att individens resurser aktiveras inom andraspråksinlärningen. Vi var med på en lektion där både lärare, museipedagoger från Fondazione Sandretto Re Rebaudengo och elever deltog. Eleverna med hjälp av språklärare och museipedagog hade skapat en konstbok som symboliserade individens bakgrund och identitet.

Därav kan vi se att informellt lärande också är en viktig aspekt för att främja det mångkulturella klassrummet. Det informella lärandet skulle kunna skapa förutsättningar och motivation att kommunicera på målspråket. Pedagogerna i Turin tar till vara på elevernas egna uttryck för att koppla det till ett språkutvecklande verktyg och på så sätt skapas förutsättningar till ett samspel mellan informellt och formellt lärande som sätter individen i fokus. 

https://lh3.googleusercontent.com/BpXmkqqgNb61QP2jnxFIMjfj8ogfc0EH5ZVV1JTZZWEOiKff2Pt_Fr-ssE1XPAsRPL4lGpcGuUA8A12QBt4rDSQs29S5uNp5Z6pMVr43rZiDg9UaNw3sUBMo2PLJCIt-KqdsnPn9

Skolan organiserar även verksamheter som inte främst syftar till andraspråksutveckling.  Ett förhållningssätt som tenderar att ligga långt ifrån vuxenutbildningens mål i Sverige där fokus ligger på att effektivisera andraspråksutvecklingen för att på kortast tid uppnå målspråksnivå vilket gör att fokus ligger mest på de kunskapskrav som eleven skulle uppnå för att gå igenom skolsystemet. Livet står på något sätt bortom klassrummet.

Det icke formella perspektivet kan genomföras genom att aktiviteter som inte främst syftar till andraspråksutveckling utan har sitt mål att skapa nya erfarenheter där språket är en naturlig del av interaktion eller problemlösning. Det skulle i sin tur samverka med individens språkliga förutsättningar. Till exempel samarbetar en bank med den italienska vuxenskolan när det gäller utbildning att starta eget och att informera om banktjänster och hur man använder dem samt arbetsträning som syftade till att utveckla specifika yrkeskunskaper. Elevernas förmåga att utveckla sitt andraspråk genom icke-formella språksituationer tas tillvara redan i kartläggningen. Att själv ha lärt sig språket ute i samhället ses som en aspekt och resurs som sedan har betydelse för hur och i vilken grupp eleven ska kategoriseras in i.

Några slutsatser som vi tar med oss utifrån Sfi-s uppdrag är att samverkan med externa aktörer kan skapa förutsättningar som krävs för att skapa informella sammanhang utifrån ett interkulturellt perspektiv. Tillgången till kreativa eller situationsbaserade uttrycksformer kompenserar brister i andraspråknivån. Här kan digitala verktyg skulle kunna användas för att skapa informella inlärningstillfällen som sedan kan tas tillvara på i det formella inlärningssammanhanget.

Micaela Enciso Saralegui, dramapedagog

Catrine Nilsson, dramapedagog

David Wester, förstelärare, Sfi-lärare
 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn