chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

En digital mötesplats för vuxenutbildare i Europa

 
 

Blogg

Kulturkompetens som del i utbildningen på Klarälvdalens folkhögskola

04/04/2019
by Lisa Carlsson
Språk: SV

/sv/file/lisacarlssonjpg-0lisa_carlsson.jpg

 

Kulturkompetens, ett ord med mycket innehåll och som sammanfattar något av det viktigaste människor emellan, möten. Det handlar inte bara om möten mellan människor från olika delar av världen utan om kunskapen att bemöta varandra, oavsett var vi kommer ifrån, vad vi bär med oss, det handlar om förståelse, kunskap och respekt.

På Klarälvdalens folkhögskola har vi jobbat med internationella projekt under lång tid, vi har varit värdland och vi har besökt andra länder. Vi har varit delaktiga i projekt för demokrati och mångfald och det har varit oerhört berikande.

I skrivande stund sitter vi med rapportering och en ny ansökan till Atlas praktik. Det är turism och friluftslivsutbildningen på Klarälvdalens folkhögskola som har förlagt sin APL i Tanzania och Nepal. Deltagarna har nu avslutat kursen och en ny ansökan har påbörjats inför hösten.

Det mervärde internationell praktik ger är svår att sätta ord på, det påverkar hela världsbilden. Man ser de kulturella skillnaderna och lär sig möta dem, men framför allt ser man likheterna och hur faktorer i miljö och utveckling påverkar levnadsstandard och förhållningssätt.

Många av våra deltagare som har deltagit i internationella projekt beskriver hur man på ett helt annat sätt värdesätter den levnadsstandard vi har i Sverige efter att ha fått möjligheten att förlägga sin APL i ett annat land. Att möten människor och kulturer emellan är viktiga för att öka förståelse och få mer kunskap och inblick i samhällsstrukturen och kulturella skillnader och likheter.

Vi som lärare upplever att deltagarna efter att ha vistats i ett annat land, nära befolkningen och med stor inblick i samhället, är mer ödmjuka och reflekterande än vad de var innan sin praktik. Vi ser att de fått många nya kunskaper och insikter som de inte skulle kunnat tillgodogöra sig på annat sätt.

Under de senaste fyra åren har vi aktivt valt att arbeta med miljömålen i Agenda 2030 före och under utlandspraktiken. Det har gett våra deltagare en större insikt i att varje individs initiativ att jobba med en hållbar utveckling gör skillnad. Vi känner att vi har haft ett gott underlag att jobba utifrån, där vi kan se länders olika förutsättningar och insatser för att jobba med miljö. För oss är det en viktig del i våra möten, att vi ökar och sprider kunskapen vidare.

För eleverna som besökte Nepal blev arbetet kring miljö och hållbarhet mycket påtagligt. Praktikföretaget Royal Beach Camp driver flera miljö och hållbarhetsprojekt i närområdet. Där fick eleverna direkt kontakt med lokalbefolkningen och uppleva hur det är i ett land vars miljöarbete "är i sin linda". Hur gör man när inte infrastrukturen finns för t.ex sopsortering? Frågor som ställer stora krav på praktiska och innovativa lösningar.

Deltagarna fick vara med och klimatkompensera för sitt resande, de fick plantera träd, odla, plocka skräp och rensa floden på plast.

Nu ansöker vi om ett fördjupningsprojekt där vi lägger mer fokus på Agenda 2030, speciellt vad gäller miljöfrågor. Vi anser att det är ett ämne som är extra angeläget och som är globalt och avgörande för oss alla. Inte bara hur länder påverkas av klimatförändringarna, utan också hur turismen kommer att förändras med den. Hur hållbart är det till exempel att vi nästan uteslutande flyger till fjärran destinationer? Fungerar det med klimatkompensation? m.m.

Klarälvdalens folkhögskola arrangerar i år ett seminarium den 2-3 maj under rubriken "Hållbart guidande". Det är bergsguiden Carl Lundberg som beskriver en total kursändring i sitt företag från att ha haft världen som destination för sin topptursguidningar på skidor till att helt koncentrera sig på Skandinavien. Allt för att resa kollektivt och klimatsmart och för att visa på vilka kvaliteter vi har på nära håll. Vid seminariet deltar också våra partners från Nepal som också arbetar hårt med miljöfrågor, kanske lite mer sett ur lokalsamhällets synvinkel. Intressanta diskussioner väntar våra elever.

Under vistelsen i Nepal kommer våra elever alltmer att engageras i Royal Beach Camps miljöprojekt. Det handlar om trädplantering, för att förhindra avskogningen, vilken lett till erosion och bränslebrist. Vidare sophantering, vilken knappast förekommer alls i landet. Företagets projekt att återvinna plast för att producera egna nya plastprodukter är mycket innovativt och hoppingivande för framtiden.

Vi har nu utvecklat vårt samarbete ytterligare och startat upp utbildningen Cross Culture som är en distansutbildning med närträffar i Stöllet och utbildningsförlagd tid i Nepal. Besök gärna Klarälvdalens folkhögskolas hemsida för att läsa mer.

Spännande tycker vi!

Nu går vi vidare till nästa steg där våra deltagare på Vård- och omsorgskursen ska resa till Arusha och Zanzibar i Tanzania för att förlägga sin APL på barnhem och sjukhus och få inblick i hur Massajbefolkningen i Serengeti lever i sin vardag.

På bilden: Cross Culture Nepal

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lisa Carlsson är biträdande rektor vid Klarälvdalens Folkhögskola, Region Värmland  i Sunne. Lisa är även EPALE-ambassadör. 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn