European Commission logo
Create an account
Blog
Blog

Półki pełne wiedzy

Opis mobilności typu job shadowing odbytej w Stadtbibliothek Bremen w Niemczech w maju 2022 r.

ok. 4 minuty czytania - polub, linkuj, komentuj! 


Napis Stadtbibliothek na budynku biblioteki miejskiej w Bremie.

Źródło: archiwum autorki

W ramach programu Erasmus+ Edukacja dorosłych (mobilności osób uczących się i kadry) spędziłam 5 dni w Stadtbibliothek Bremen w Niemczech. Mój wyjazd miał charakter job shadowing. Jest to bardzo ciekawa forma mobilności, która umożliwia podglądanie pracowników instytucji zagranicznej podczas codziennej pracy. W moim przypadku byli to bibliotekarze z wypożyczalni dla dorosłych oraz działu literatury dziecięcej, którzy pokazali mi, jak wyglądają ich zadania.  

Stadtbibliothek Bremen ma różnorodną ofertę zarówno dla młodszych, jak i starszych użytkowników – w księgozbiorze znajdą coś dla siebie zarówno maluchy, których wzrok przyciągną barwne ilustracje, przedszkolaki poznające literki, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz studenci, a także fani komiksów, czytelnicy powieści i książek popularnonaukowych. Zbiory obejmują również gry planszowe, multimedia: audiobooki, muzykę i filmy na płytach CD i DVD, gry na konsolę. Ciekawa jest również oferta cyfrowa, czyli dostęp do ebooków, czasopism, muzyki oraz filmów, z których czytelnicy mogą korzystać na własnym sprzęcie: telefonie, tablecie lub komputerze.   

Ze względu na to, że Bremen jest miastem wielokulturowym, w którym mieszają się języki i obyczaje migrantów, biblioteka dostosowała ofertę do ich potrzeb, umieszczając na półkach zbiory w kilkunastu językach. Dzieci mają dostęp do biblioteki międzynarodowej, w której znajdą opowiadania i powieści w swoim ojczystym języku, natomiast młodzież i dorośli mogą wypożyczyć zarówno podręczniki do nauki języka, ebooki, filmy, jak i powieści. Młodzi odbiorcy i ich opiekunowie uczestniczą w cyklu regularnych dwujęzycznych spotkań zatytułowanych „Kino obrazkowe”, podczas których zapoznają się z treścią opowiadania czytanego przez dwie osoby, równocześnie oglądając ilustracje wyświetlane na ekranie.

Przyglądanie się jednemu z takich spotkań było dla mnie dobrym przykładem tego, jak można ciekawie poprowadzić zajęcia angażujące rodziców i opiekunów. Wszyscy uczestnicy wychodzili z tego spotkania bardzo zadowoleni! Natomiast dorosłym, dla których język niemiecki nie jest pierwszym językiem, biblioteka proponuje udział w kafejce językowej, działającej na zasadzie swobodnych konwersacji – dzięki tego typu zajęciom uczestnicy mogą poczuć się pewniej, jeśli chodzi o ich kompetencje językowe.  

Regał z filmami w języku angielskim.

Źródło: archiwum autorki

Stadtbibliothek Bremen regularnie proponuje swoim użytkownikom udział w działaniach i warsztatach edukacyjnych promujących ekologię. Miałam okazję włączyć się w obchody Światowego Dnia Pszczół, który przypada 20 maja. Akcja została skierowana do użytkowników w każdym wieku. Z tej okazji w budynku biblioteki zawisły plakaty informacyjne o życiu pszczół, dorośli mogli zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na mobilnych banerach oraz planszach, natomiast dzieci zachęcano do przygotowania mieszanki nasion kwiatów lubianych przez pszczoły albo wykonania tematycznego lapbooka o pszczołach. Ponadto dzieci mogły zabrać do domu książeczkę-kolorowankę, której bohaterem była pszczoła.

Podczas pobytu dowiedziałam się, że dział literatury dziecięcej współpracuje z nauczycielami wychowania przedszkolnego i szkolnego, proponując przygotowanie tematycznych warsztatów, dostosowanych do wieku uczestników. Przedszkolaki poznają magiczny świat literatury poprzez zabawę, natomiast uczniowie biorą udział m.in. w grach i quizach, korzystając zarówno ze swojej wiedzy, jak i narzędzi cyfrowych. Nauczyciele mogą również zamówić u bibliotekarza przygotowanie tematycznego pakietu książek, które zostaną wykorzystane podczas lekcji do edukacji uczniów; ta usługa jest na tyle popularna, że podczas mojego pobytu brałam udział w przygotowaniu kilku zestawów książek: o garncarstwie i wzornictwie dla klasy 5 oraz o zwierzętach domowych dla klasy 2. Dzięki korzystaniu podczas lekcji z bibliotecznych zbiorów uczniowie uczą się, że książki są wartościowym, atrakcyjnym i inspirującym źródłem wiedzy.          

Stadtbibliothek Bremen zachęca do korzystania z bogatej oferty dzięki różnorodności zbiorów, na bieżąco uzupełnianych o nowości wydawnicze, spotkaniom skierowanym do różnych grup wiekowych, wyraźnym oznaczeniom działów oraz przystosowaniu budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na półkach znajdą coś dla siebie miłośnicy sztuki kulinarnej, fani sportu, entuzjaści języków obcych lub aktywni podróżnicy – wszystkie zbiory służą osobom chętnym do zdobywania wiedzy i nabywania nowych umiejętności.    

Widok z góry na czytelnię na dziedzińcu biblioteki w Bremie.

Źródło: archiwum autorki

Wyjazd w ramach Erasmus+ umożliwił mi nabywanie wprawy w zdolnościach komunikacyjnych i językowych oraz zapoznanie się z ofertą biblioteki w mieście różnorodnym kulturowo. Podczas udziału w zajęciach dla dzieci i ich opiekunów zauważyłam, że najbardziej sprawdza się ciekawy bohater, różnorodność, dobra zabawa angażująca równocześnie małych i dorosłych uczestników.

Ważnym tematem dla czytelników w każdym wieku okazała się ekologia, o której warto przypominać u nas – poznałam propozycje spotkań dla dzieci z wykorzystaniem materiałów recyklingowych oraz akcje zachęcające do tworzenia barwnych kwiatowych rabat, cieszących nie tylko nas, ale i owady. Wieloma moimi wrażeniami z przebiegu job shadowing podzieliłam się ze współpracownikami. To doświadczenie umożliwiło mi nabycie cennej wiedzy i nowych umiejętności oraz dało inspirację do tworzenia atrakcyjnej oferty dla użytkowników biblioteki.     


Interesujesz się edukacją osób dorosłych w bibliotekach? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod prowadzenia szkoleń i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 


Zobacz także:

„Biblioteka – dobry społeczny biznes” – czego powinniśmy uczyć się od Szwedów?

Moja Knjižnica Koper – Biblioteca Capodistria, czyli jak słoweńskie biblioteki pielęgnują oraz utrwalają wiedzę o regionie

Biblioterapia na praktykach w Budapeszcie i co z tego wyniknie

Podróże (z Erasmusem) kształcą

Biblioteka otwarta na świat

Login (2)
Značky

Komente

Nawet krótkie, kilkudniowe wyjazdy mogą, jak widać, przynosić konkretne rezultaty. Nie tylko te osobiste, ale także związane z funkcjonowaniem macierzystej instytucji. Na pierwszy rzut oka, opisywane projekty wydają się, że są podobne do realizowanych w polskich bibliotekach. W szczegółach dotykają jednak współcześnie ważnych problemów społecznych i cywilizacyjnych, co daleko dobiega od tradycyjnej promocji czytelnictwa, często jeszcze mocno akcentowanego w programach edukacyjnych i kulturalnych wielu krajowych bibliotek. 

Login (0)

Warto opisywać swoje doświadczenia edukacyjne, które powstały w efekcie uczestnictwa w programie ERASMUS +. Wciąż bardzo nieliczne instytucje, organizacje, podmioty wiedzą, że można zdobyć finansowanie wyjazdów szkoleniowych. Mam przyjemność być częścią zespołu, który w tym roku uzyskał grant na takie edukacyjne mobilności. Dzięki ERASMUSOWI będziemy mieć możliwość "podglądać" najlepszych edukatorów i edukatorki pracujących w 3 znamienitych instytucjach kultury :) Gorąco polecam!

Login (1)

Users have already commented on this article

Identifikohu ose Regjistrohu për të postuar komente.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Diskutimet më të fundit