chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

ePlatforma za izobraževanje odraslih v Evropi

 
 

Novinarsko središče

Dospělí by se měli učit, jak se vyhnout dluhové pasti

24/07/2018
Jezik: CS

Ve škole děti poslouchají, co je to půjčka a jak se vyhnout dluhové pasti. Pak přijdou domů a slyší, že rodiče mají na krku exekuci nebo jim hrozí. Hospodařit musíme učit i dospělé, včetně seniorů, říkají odborníci v besedě Lidových novin o finanční gramotnosti.

„Počet osob v exekuci narostl za rok o 3,4 procenta, přestože máme rekordně nízkou nezaměstnanost a rostou mzdy. Ani vyšší platy a to, že mají lidé zaměstnání, jim nepomůže se z dluhové pasti dostat. Neustále platí jen úroky a sankce,“ uvedl Radek Hábl, autor mapy exekucí z Otevřené společnosti.

Nedá se tak podle Davida Borgese, analytika společnosti Člověk v tísni, říci, že je v Česku zanedbatelná skupina obyvatel, která je „finančně negramotná“. „Nemám tento termín rád. Málokdo z nás si sedne před smlouvu, která má přes 20 stránek, a bude jí zcela rozumět. Finanční vzdělání je problém celé populace,“ myslí si analytik. Podle odborníků je tak potřeba pomoci vysvětlovat některé termíny z finančního světa i dospělým, nejen dětem.

V současnosti si podle ní neumí přes 40 procent lidí spočítat úrok a polovina rodin si nedělá žádný rozpočet. Rozšiřovat v populaci znalosti týkající se finanční gramotnosti by podle ní pomohly například televizní spoty.

Velká pravděpodobnost navíc je, že děti budou jednou hospodařit velmi podobně jako jejich rodiče. Katolická organizace Charita na základě zkušeností se svými klienty varuje, že chudoba je dědičná. „Výzkum ukázal, že mezigenerační přenos chudoby má jasnou příčinu: řada mladých lidí nezná jiný způsob života ani pozitivní vzory a neumí svou situaci zlepšit,“ řekl Jorge NuňoMayer, generální ředitel Caritas Europa.

https://byznys.lidovky.cz/spocitat-urok-do-lavic-patri-i-dospeli-dxw-/mo...

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn