chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

ePlatforma za izobraževanje odraslih v Evropi

 
 

Spletni dnevnik

Po co mi Szkoła Trenerska?

05/12/2017
objavil Daria Sowińska-...
Jezik: PL

Kilka dni temu rozmawiałam ze znajomą, prowadzącą dużo szkoleń, głównie tematy tzw. twarde – instrukcje, procedury. „Często mnie pytają, jaką szkołę trenerską skończyłam. A ja żadnej. Po co mi to? Ja jestem od wykładania bardziej, technicznie, konkretnie.” …a właśnie....

Czy i komu potrzebna jest szkoła trenerska?

Niekiedy kariera układa się tak, że już studia są związane z edukacja dorosłych (polecam tekst p. Moniki Gromadzkiej: /pl/blog/andragog-czyli-co-pani-robi), jednak z moich (subiektywnych) doświadczeń, w kontaktach z trenerami i trenerkami, wynika, że częściej wygląda to inaczej.

Zyskuję wiedzę, biegłość w temacie, w którym pracuję lub który jest moją pasją.  Zdobywam doświadczenie. Dostaję propozycję – opowiedz, zaprezentuj grupie osób swoją wiedzę, poprowadź szkolenie! Robię to pierwszy raz – jest satysfakcjonująco, lubię to, chcę to częściej robić.

Można powiedzieć - tu pojawia się, jak w bajkach, konieczność wyboru – czy ścieżka w prawo czy w lewo?

/en/file/forestjpgforest.jpg

Las, dwie ścieżki

fot: PIXABAY

Droga pierwsza: po prostu nadal będę opierać się na opowiadaniu i pokazywaniu, co i jak robię, bazując na swoim talencie krasomówczym, dobrej prezencji i ogólnej ogładzie. Wiele osób prowadzących szkolenia to eksperci, obok ogromnej wiedzy i doświadczenia w swojej dziedzinie posiadający niewątpliwy talent do pracy z ludźmi. To zawsze pożądani wykładowcy! Mogę na tym poprzestać.

Droga druga: pogłębię i usystematyzuję wiedzę na temat tego, jak uczą się dorośli, będę wiedzieć jak planować efektywnie czas szkolenia, jak stawiać i osiągać cele szkoleniowe, jak dobierać materiał i ćwiczenia. Poznam siebie w grupie i pracę grupy, nauczę się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. To droga dla ekspertów i eskpertek, chcących uczyć skutecznie i efektywnie, nowocześnie i w zgodzie z wiedzą psychologiczną.

Jak wybrać Szkołę Trenerską?

To częste pytanie, pojawia się w rozmowach, na formach internetowych i grupach trenerskich. Wielość ofert może oszołomić. Krótkie i długie, w formie studiów podyplomowych, kilkumiesięczne, jedno i wielostopniowe…..

Oczywiście najpierw zwykle sprawdzasz lokalizację i cenę, ale trzeba wziąć pod uwagę inne kryteria. Jeśli zamierzasz pracować jako trener czy trenerka to zdecydowanie jest to inwestycja na przyszłość. Udział w szkole trenerskiej może stać się też przełomem w rozwoju, takze osobistym, choćby ze względu na trening interpersonalny czy konieczność zdawania egzaminu w formie prowadzenia zajęć pod okiem superwizora czy superwizorki.

Analizę oferty trzeba rozpocząć od swojego planu na przyszłość - jaki masz plan rozwoju zawodowego? Czy raczej jako freelancer/freelancerka czy w dużej firmie a może w 3cim sektorze? Inaczej – czy będziesz sprzedawać swoje szkolenia? A może także je organizować np. w stowarzyszeniu ?  

Tak jak różne są plany, tak różne szkoły mogą odpowiedzieć na Twoje potrzeby. Spójrz w program, wymogi, prowadzących. Czym wyróżnia się dana szkoła? Co możesz zyskać dodatkowo przez kontakt z tym akurat zespołem?

Szkoły w ramach opisu oferty piszą też o swojej filozofii – wybierz tę najbliższą swojemu charakterowi i wartościom.  

Powodzenia, cokolwiek wybierzesz!

******************************************

Daria Sowińska-Milewska - nauczycielka z wykształcenia, trenerka z wyboru, absolwentka 1. edycji Szkoły Trenerskiej Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych.

Szkoła Trenerska Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych jest praktycznym i uniwersalnym kursem przygotowującym do pracy w roli trenera/trenerki, edukatora/edukatorki. Uczestnictwo w Szkole umożliwia rozwój, zdobycie wiedzy oraz umiejętności pracy z grupami, stwarza okazję do wejścia w środowisko ludzi, którym zależy na zmianie, a wartością jest podmiotowe traktowanie osób i grup.

PS.

W grudniu otwieramy rekrutację do kolejnej edycji Szkoły – zajęcia od stycznia 2017!

Napisz do nas: biuro@stowarzyszeniestop.pl

   

Jesteś trenerem, szkoleniowcem? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na temat pracy trenera dostępne na polskim EPALE

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn