chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ePlatforma za izobraževanje odraslih v Evropi

Novinarsko središče

Finanční gramotnost: Problémy mají mladí lidé s nižším vzděláním

05/08/2016
objavil Tomáš Fránek
Jezik: CS

Mladí lidé do 29 let a studující patří mezi ty, kteří mají v České republice nízkou úroveň finančních znalostí. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků měření úrovně finanční gramotnosti.

Vůbec nejhorší znalosti o financích mají lidé se základním vzděláním (71 %) a lidé s nízkými příjmy (61 %). U studujících má špatné znalosti 59 % procent lidí, u mladých lidí do 29 let pak 56 procent.

Nejvyšší úroveň finančních znalostí mají naopak vysokoškolsky vzdělaní lidé, lidé s vyššími příjmy, živnostníci a lidé ve středním věku.

Měření úrovně finanční gramotnosti dospělé populace České republiky se uskutečnilo na podzim roku 2015. Toto šetření se stalo součástí světového měření společně s dalšími desítkami zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

http://www.psfv.cz/cs/pro-odborniky/mereni-urovne-financni-gramotnosti/2015/mereni-urovne-financni-gramotnosti-2784

Hlavní zjištění:

 1. dvě třetiny dospělých se nechovají ekonomicky zodpovědně
  1. ekonomicky zodpovědný člověk je zjednodušeně ten, který lépe využívá finanční produkty, využívá svá práva a zodpovědněji se rozhoduje ve světě financí
  2. pouze 6 % obyvatel vykázalo vysokou úroveň ekonomické zodpovědnosti
 2. 57 % domácností nesestavuje rodinný rozpočet
  1. jedná se bohužel o nárůst oproti roku 2010, kdy rozpočet nesestavovalo 48 % domácností
 3. 37 % respondentů si nedokáže představit, jak by řešili ztrátu hlavního příjmu jejich domácnosti
  1. 31 % lidí by hledalo novou práci či brigádu
  2. 12 % občanů by využilo úspory, něco by prodali či by omezili výdaje
 4. aktivně nespoří 19 % dospělých
  1. 54 % osob spoří na běžném účtu
  2. třetina lidí spoří v hotovosti
  3. třetina dospělých používá spořicí účet či účet stavebního spoření
 5. v případě výpadku příjmů 15 % domácností nepokryje své životní náklady ani po dobu jednoho měsíce
  1. jedná se zejména o studenty, mladší věkovou skupinu a lidi s nízkými příjmy
  2. 48 % domácností by pokrylo své náklady po dobu alespoň třech měsíců – týká se to především vysokoškolsky vzdělaných lidí a obyvatel s vyššími příjmy
  3. 25 % domácností by zvládlo vyjít se svými rezervami po dobu doporučovaných šest měsíců
 6. 42 % lidí nedokáže správně vypočítat úrok
  1. u příkladu na jednoduché úročení „Předpokládejme, že uložíte 100 Kč na spořicí účet s garantovanou úrokovou sazbou 2 % ročně. Na tomto účtu neprovedete žádné platby ani výběry. Jaký bude zůstatek na konci roku po připsání úroku? (Nezohledňuje se daň ani poplatky)“ odpovědělo 58 % respondentů správně – 102 Kč.

 

Ministerstvo financí se proto v rámci vzdělávání finanční gramotnosti zaměřuje na dospělou populaci. Provozuje například web Proč se finančně vzdělávat. Obsahuje tipy a rady v různých životních situacíchslovníček pojmů nebo kalkulačkyMinisterstvo financí např. distribuuje brožury Státní rozpočet v kostce, kde se občané mohou srozumitelně a přehledně seznámit se všemi důležitými informacemi ohledně státního rozpočtu, pracuje na zkvalitnění legislativy jako je zákon o spotřebitelském úvěru nebo zákon o platebním styku a v neposlední řadě provozuje webové stránky Proč se finančně vzdělávat?, kde jsou i odkazy na jednotlivé projekty finančního vzdělání,“ uvedl Filip Běhal z Oddělení komunikace Ministerstva financí ČR.

http://www.mesec.cz/clanky/financne-gramotnou-generaci-si-musime-teprve-...

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn