Vir
Embracing a culture of lifelong learning – vízia o kultúre celoživotného učenia
Objavil/-a Peter Maľa
Správa Inštitútu pre celoživotné vzdelávanie UNESCO uvádza, že vytvorenie globálnej kultúry celoživotného učenia bude kľúčom k riešeniu výziev, ktorým aktuálne ľudstvo čelí (od klimatickej krízy po technologické a demografické zmeny, vrátane krízy spôsobenej pandémiou COVID-19).
Správa, na ktorej sa podieľalo 12 významných odborníkov z rôznych disciplín a krajín, odráža možný prínos celoživotného učenia pri transformácii celej oblasti vzdelávania a pri vytváraní udržateľnejšej, zdravšej a inkluzívnejšej budúcnosti. Predstavuje tiež víziu celoživotného učenia s vlastnými hodnotami a zásadami. Medzinárodné spoločenstvo vyzýva k tomu, aby vzdelávanie vnímalo ako niečo, čo je hodnotné nielen pre jednotlivcov ale aj pre celú spoločnosť a aby uznalo celoživotné učenie za nové ľudské právo.
Podľa David Atchoarena, riaditeľa Inštitútu pre celoživotné vzdelávanie UNESCO „ sa nachádzame v období, ktoré sa vyznačuje nadmerným zameraním na odborné a kvalifikačné dimenzie celoživotného učenia. Uznanie zložitosti a viacrozmerného charakteru výziev, ktorým ľudstvo čelí, si vyžaduje obnovenie holistickej vízie celoživotného učenia. Keďže v budúcnosti očakávame ďalšie výzvy v súvislosti so zmenami podnebia, demografickými zmenami a podstatnou transformáciou na trhu práce v dôsledku štvrtej priemyselnej revolúcie, bude sa musieť celoživotné učenie posunúť v politickom programe ďalej, nad rámec oblastí vzdelávania a politiky trhu práce. “
Správa definuje hlavné črty prostredia potrebného na to, aby sa celoživotné učenie stalo hlavnou zásadou politiky vzdelávania a ponúkalo ľuďom príležitosti vzdelávať sa počas celého života bez ohľadu na svoj pôvod alebo kontext. Analyzuje hlavné problémy, ktoré v súčasnosti brzdia celoživotné učenie a popisuje, čo je potrebné uroniť, aby sa tieto problémy zmenili na príležitosti.
Správa stanovuje 10 kľúčových posolstiev, z ktorých každé je rozhodujúce pre vytvorenie kultúry celoživotného učenia:
- uznať holistický charakter celoživotného učenia,
- podporovať transdisciplinárny výskum a medzisektorovú spoluprácu pre celoživotné učenie,
- zaradiť zraniteľné skupiny do jadra programu celoživotného učenia,
- uznať, že celoživotné učenie rozvíja blaho spoločnosti,
- zaistiť väčší a spravodlivý prístup k technológii vzdelávania,
- transformovať školy a univerzity na inštitúcie celoživotného vzdelávania,
- uznať a podporovať kolektívny rozmer učenia,
- podporovať miestne iniciatívy celoživotného učenia vrátane učiacich sa miest,
- prepracovať a oživiť vzdelávanie na pracovisku,
- uznať celoživotné učenie ako ľudské právo.
Správa na uskutočnenie tejto vízie ponúka konkrétne akčné body a navrhuje vybrané politické opatrenia.
Želite komentirati? Prijavite se ali Registracija