chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ePlatforma za izobraževanje odraslih v Evropi

Spletni dnevnik

Rozhovor EPALE s Jakubem Hladíkem, ředitelem Ústavu pedagogických věd Fakulty humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně

19/10/2020
objavil Tomáš Langer
Jezik: CS

 

Jednou z cílových skupin EPALE jsou také vědecká a výzkumná pracoviště ve vzdělávání dospělých, proto jsme pro rozhovory EPALE tentokrát oslovili všechna andragogická pracoviště (katedry či ústavy, kde se vyučuje andragogika jako studijní obor), a to jak v Česku, tak i na Slovensku. Postupně čtenářům přineseme rozhovory s představiteli jednotlivých pracovišť. Cílem rozhovorů je poskytnout čtenáři aktuální pohled na mnohdy nepřístupná pracoviště a nahlédnout pod pokličku toho, co se v nich děje, které osobnosti v nich působí, jaké výzkumy se realizuji a které zajímavé knihy publikují. Otázky byly pro všechna pracoviště stejné (jen na Slovensku jsme jednu otázku přidali), rozhovory proběhly prostřednictvím e-mailu v měsíci srpnu 2020.

 

Doc. Mgr. Jakub Hladík, Ph.D. je ředitelem Ústavu pedagogických věd Fakulty humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, který realizuje studijní obor Andragogika v profilaci na řízení lidských zdrojů v neziskové sféře. Odborně se věnuje více problematice sociální pedagogiky multikulturnímu vzdělávání. V těchto oblastech publikoval řadu odborných článků v českých
i zahraničních časopisech. Byl členem mnoha výzkumných týmů. Je předsedou Asociace vzdělavatelů v sociální pedagogice a hlavním redaktorem časopisu Sociální pedagogika.

 

Popište prosím čtenáři stručnou historii vašeho pracoviště.

Andragogika je realizována na Ústavu pedagogických věd (ÚPV) Fakulty humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. ÚPV začínal v roce 2003 s realizací studijního oboru Sociální pedagogika, a to ještě před samotným vznikem Fakulty humanitních studií v roce 2007. Od roku 2010 uskutečňuje výuku také ve studijním oboru Andragogika v profilaci na řízení lidských zdrojů v neziskové sféře. V roce 2019 ve Zlíně proběhlo 3. setkání andragogických pracovišť, jehož se účastnili zástupci řady českých a slovenských vysokoškolských pracovišť, která realizují studijní obor Andragogika.

 

Se kterými významnými jmény bylo či je vaše pracoviště spjato?

Největší osobností, která pomáhala založit studijní obor na FHS UTB ve Zlíně byla prof. PhDr. Viera Prusáková, CSc. Dalšími významnými osobnostmi, se kterými je zlínská andragogika spojená, jsou doc. PhDr. Mgr. Jaroslav Balvín, CSc. a prof. PaedDr. Miroslav Krystoň, CSc.

 

Kolik studentů u vás aktuálně studuje?

Andragogika je na FHS UTB ve Zlíně realizována v bakalářském stupni kombinované formy, ve které nyní studuje 51 studentů.

 

Která témata vaše kolegyně a kolegové aktuálně řeší?

Na Centru výzkumu FHS, jehož pracovníci se podílejí na realizaci oboru, je v současné době řešen projekt GA ČR "Bílá místa neformálního vzdělávání dospělých v České republice: Neúčastníci a jejich sociální světy" (hl. řešitel Mgr. Jan Kalenda, Ph.D.). Jedná se o výzkumnou oblast, která je v tuto chvíli nejvíce rozvíjena.

 

Které výzkumy či šetření vaše pracoviště realizuje či v minulosti realizovalo?

Za nejvýznamnější lze považovat řešení současného projetu GA ČR zmíněného v předchozí otázce.

 

Pokud byste měli vybrat z publikační činnosti svého pracoviště jednu či dvě zajímavé monografie, které by to byly?

Balvín, J. (2016). Filozofie, andragogika a romská kultura. Praha: Hnutí R.

 

Jak se vám daří navazovat kontakt s praxí?

Odborníci z praxe bývají zvaní na přednášky, příp. aby "zpestřili" samotnou výuku. Také je jim umožněno vést bakalářské práce (studenti ale této možnosti využívají minimálně). Spolupráce se mj. soustředí na získání zpětné vazby o obsahu studia a kompetencích studentů od potenciálních zaměstnavatelů.

 

Jedním z projektů na podporu vzdělávání dospělých v členských zemích EU je EPALE. Jak vnímáte její úlohu v oboru?

EPALE je užitečná, protože vytváří jednotný prostor pro sdílení názorů a aktivit. Představuje také velmi dobrou a přehlednou informační platformu pro odborníky v oblasti vzdělávání dospělých.

 

A je tu otázka na závěr… Pokud byste měl neomezenou moc, co byste pro podporu vzdělávání dospělých v ČR udělal?

Zjednodušil bych např. proceduru získávání akreditací studijních programů na VŠ. Školy by tak mohly pružněji reagovat na potřeby trhu práce, což by usnadnilo mj. i proces vzdělávání dospělých v ČR.

 

Ptal se: Tomáš Langer, expert EPALE

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email