Skip to main content
Blog
Blog

"Kodėl man niekas to nepapasakojo, kai mano buvo 20?" - Tinos Seeling bestselerio pristatymas

„Epale“ bendruomenei šiandien pristatysiu Tinos Seeling bestselerį „What I Wish I Knew When I Was 20“ („Kodėl man niekas to nepapasakojo, kai mano buvo 20“).

Tina Seeling yra populiari, apdovanojimus pelniusi Stanfordo universiteto dėstytoja. Vadovaudama „Stanford Technology Ventures“ programai, Seeling iškėlė sau užduotį motyvuoti ir nukreipti savo studentus. Dėstydama aukštojoje mokykloje, ji pastebėjo, jog studentai sunkiai pereina iš akademinės aplinkos į profesinį pasaulį, todėl jiems reikia suteikti apčiuopiamų įgūdžių ir įžvalgų, kurios padėtų jiems sėkmingai pritaikyti akademinėje aplinkoje įgytas žinias ir įgūdžius bei išliktų visą gyvenimą. Knygoje autorė pateikia svarbius patarimus, kaip akademinėje aplinkoje ugdyti būsimai profesinei veiklai ir gyvenimui svarbius įgūdžius, kaip antai:  verslumo, lyderystės, kūrybiškumo ir inovatyvumo ir kt. Tikiuosi, autorės patarimai bus svarbūs ir aktualūs Lietuvos suaugusiųjų švietėjams.

Pasirinkau keletą pratimų, kuriuos galite atlikti kartu su savo besimokančiaisiais. Šie pratimai padės jums ir jūsų studentams patikėti savo jėgomis ir įsitikinti, kad turite pakankamai kūrybiškumo, kad inicijuotumėte įdomius ir įkvėpinančius projektus.

 

1. Kaip užsidirbti jei turite tik 5 dolerius?

Stanfordo universiteto studentų buvo paprašyta pasidalinti į grupes. Kiekviena grupė gavo voką su 5 doleriais ir užduotį užsidirbti kuo daugiau pinigų per ribotą laiką (3-5 dienas). Užduoties atlikimo laikotarpiu studentai susitikdavo auditorijoje, kad pasidalintų, kam kaip sekėsi, kiek pavyko uždirbti, ir pristatyti savo idėjas.

Kai kurie studentai sugalvojo panaudoti  5 dolerius kaip pradinį kapitalą, pavyzdžiui, jie įsigijo skėčius ir juos pasiūlydavo žmonėms per lietų. Tačiau tokios grupės uždirbo daug mažiau nei tos, kurios iš principo nesinaudojo 5 dolerių banknotu. Sėkmingiausios grupės suprato, kad gali užsidirbti pinigų pradėdamos nuo nulio - tereikia sugalvoti įdomią idėją ir pasiūlytų žmonėms reikalingą paslaugą.

Štai idėjų pavyzdžiai:

 • Universiteto miestelyje studentai organizavo stendą, kur siūlydavo pripūsti padangas dviračiams.
 • Studentai siūlydavo fotografavimo ir filmavimo paslaugas universiteto šventėje.

 

Atlikdami šį pratimą, pabandykite sugalvoti idėją, kuri leistų jums užsidirbti pinigų su 5 dolerių/eurų pradiniu kapitalu, arba jo nepanaudojant.

 

Ko moko pratimas:

 • Norint uždirbti pinigus, jums nereikia didelio biudžeto.
 • Turite suprasti, kokią tikslinės grupės problemą galite išspręsti ir ar žmonės yra pasirengę mokėti už šios problemos sprendimą.
 • Galite pradėti savo projektą be pradinio kapitalo, pasinaudodami tik savo žiniomis ir įgūdžiais. Pavyzdžiui, šiandien įmanoma pradėti virtualius kursus, jų organizavimui naudojant tik nemokamas mokymosi turinio kūrimo priemones ir nemokamą prisijungimą prie interneto.

 

2. Išspręskite problemą atsitiktinio objekto pagalba

Pasiūlykite savo studentams problemą, kurią jie turės išspręsti. Tada pasirinkite bet kurį daiktą (tiesiog auditorijoje, kurioje dirbate) ir išsiaiškinkite, kaip galite išspręsti problemą su šio daikto pagalba.

Pavyzdžiui, viena studentų grupė sugalvojo, kaip pasiekti tikslų su paprasta plaukų gumele. Jie pradėjo projektą „Do Bands“, nusistatė tikslą ir ant riešų užsisėdėjo gumeles, kurias turėjo nešioti, nenusiimdami, kol pasiekė savo projekto rezultatą. Gumelė jiems tapo priminimu ir paskatinimu nepasiduoti ir įgyvendinti numatytą tikslą.

 

Ko moko pratimas?

 • Suformuluoti problemą – tai tik pusė darbo.
 • Tą pačią problemą galima išspręsti įvairiais būdais.
 • Mus supa daugybė galimybių. Mes tiesiog turime jas pamatyti.
 • Kuo daugiau praktikuojame problemų sprendimą, tuo lengviau mums jas išspręsti.

 

Keletą kartų atlikę šį pratimą pastebėsite, kad jums tampa lengviau rasti išeitį net iš sunkiausių situacijų.

 

 

3. Geriausia ir blogiausia idėja

Studentai buvo paprašyti pasiūlyti kuo daugiau problemos sprendimo būdų naudojant „minčių lietaus“ ar „proto šturmo“ metodus. Iš pateiktų sprendimų jie turėjo pasirinkti du – jų manymu geriausią ir blogiausią idėją.

Tuomet pratybų organizatorius paslėpė lapus su geriausiomis idėjomis ir perdavė lapus su blogiausiomis idėjomis kitoms grupėms. Iššūkis buvo blogiausią idėją paversti gera, verta įgyvendinimo.

Pavyzdžiui, blogiausia idėja, pasiūlyta vienos iš komandų, buvo atidaryti maudimosi kostiumėlių parduotuvę Antarktidoje. Kita komanda ją pavertė maratonu „Bikini ar mirtis!“, kuriuo metu norintys sulieknėti žmonės buvo išsiųsti į kelionę per Antarktidą. Grįžę maratono dalyviai galėjo tilpti į mažesnį nei anksčiau bikinį.

Kita idėja - įsteigti širdies lygų muziejų - buvo transformuota į muziejaus, skirto įvairių ligų profilaktikai, idėją.

Ko moko pratimas?

 • Kartais netradiciniai metodai ir netradicinis mąstymas gali duoti puikių rezultatų.
 • „Blogų“ ir „gerų“ idėjų nėra. Taip pat nėra „apriori“ laimėjusių idėjų ir projektų su sėkmės garantija.

 

4. Nesėkmių santrauka

Studentai buvo paprašyti  parašyti savo nesėkmių sąrašą ir savybes, kurias jiems pavyko išsiugdyti įveikiant nesėkmes. Užduotis buvo išanalizuoti savo nesėkmes ir sužinoti, ko iš jų išmokote: kokias strategijas susiformavote, kokias išvadas padarėte.

 

Ko moko pratimas?

 • Dažnai paaiškėja, kad nesėkmės yra naudingesnės nei laimėjimai: jos padeda peržengti komforto zonos ribas ir pažvelgti į situaciją bei savo gyvenimą nauju kampu.

 

 • 5. Idėjos primena ...

Studentai buvo paprašyti sugalvoti kuo daugiau atsakymų į klausimą „Kas yra idėja?“. Apibrėžimus jie turėjo formuluoti palygindami idėjas su bet kokiais kasdieniais dalykais.

Pavyzdžiui, studentai pasiūlė tokius palyginimus:

 • Idėjos primena vaikus, nes visi aplinkiniai mano, kad jų pačių vaikai yra geriausi, todėl vertindami savo idėjas, būkite objektyvūs.
 • Idėjos yra kaip batai, nes patogūs batai dažniausia yra susidėvėję batai, todėl jums reikia laiko naujoms idėjoms įvertinti.

Sugalvokite bent 10 savo apibrėžimų, kas yra idėja.

 

Ko moko pratimas:

 • Geriausios idėjos kyla tada, kai išeini iš suvokimo automatizmo, stereotipinio mąstymo. Pratimai padeda pažvelgti į pažįstamus dalykus neįprastu kampu.

 

 

Patarimai norintiems rasti savo kelią

Autorės teigimu, idealus verslas yra 3 apskritimų - aistros, įgūdžių ir paklausos - sankirtoje. Idealus vaizdas atrodo taip:

 • Jūsų vykdomas verslas jus domina ir įkvepia.
 • Esate šio klausimo ekspertas ir nuolat tobulinate savo įgūdžius (tuo jūs skiriatės nuo mėgėjų, kurie gali užsiimti tuo pačiu dalyku kaip hobi)
 • Yra apčiuopiama šios verslo srities ir jūsų paslaugų paklausa (kitaip rizikuojate tapti „nepripažintu genijumi“, kurio idėjos nebus paklausios).

 

 

Knygoje rasite daug daugiau įdomių pratimų ir įkvepiančių istorijų! Malonaus skaitymo!

 

Parengė dr. Julija Melnikova

Klaipėdos regiono „Epalė“ ambasadorė

 

 

 

Login (0)

Users have already commented on this article

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Zadnje razprave

Spletna razprava EPALE: razvoj digitalnih spretnosti, kot priložnost dostopa za učenje

Od aprila do junija se EPALE posveča razvoju digitalnih spretnosti, kot priložnosti dostopa za učenje in tej tematiki bo posvečena tudi letošnja druga spletna razprava.

Več