chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ePlatforma za izobraževanje odraslih v Evropi

Vir

Arteterapia w praktyce (Poradnik z zakresu technik plastycznych w terapii)

Jezik: PL

Objavil/-a Teresa Miłoszewska

Arteterapia to forma wsparcia psychoterapeutycznego oraz rozwojowego opierająca się na działaniach twórczych. Poprzez sztukę, a więc malowanie,taniec i ruch, doświadczanie dźwięków i muzyki – pracuje się nad tematami aktualnymi i ważnymi dla uczestników zajęć, warsztatów, rozwija osobowość, pogłębia samoświadomość. Jest to również metoda terapeutyczna, która sprzyja wsparciu osób chorych. Arteterapia pomaga odnaleźć motywację do życia i pracować na własnym potencjale i mocnych stronach. Może przebiegać indywidualnie lub grupowo w formie warsztatów,grup rozwojowych, terapeutycznych.


W naszej codziennej pracy często korzystamy z technik arteterapeutycznych.
Arteterapia znajduje zastosowanie w pracy zarówno z dziećmi, jak i z dorosłymi oraz dotyczy osób, które mają problemy natury psychicznej i społecznej, wynikające z różnego rodzaju sytuacji trudnych. Te sytuacje to np. przewlekła choroba, zarówno somatyczna, jak i psychiczna, niepełnosprawność, niedostosowanie społeczne, izolacja społeczna, ubóstwo.


Arteterapia to pierwszy krok do integracji. Czasami także jedyny sposób wypowiedzi, dotarcia do drugiego człowieka. Wczesna interwencja terapeutyczna jest konieczna w przypadku każdej osoby wykazującej zaburzenia psychiczne.
Arteterapeuci, w przeciwieństwie do artystów, kładą większy nacisk na proces odkrywania osobowości i rozwój niż na produkt finalny. Zarówno z naszego doświadczenia, jaki i z rozmów z kadrą placówek, ośrodków wsparcia osób z niepełnosprawnościami wiemy, że niezwykle istotne jest wprowadzanie w organizacjachi instytucjach nowych metod i form pracy z osobami o specjalnych potrzebach, podnoszenie kwalifikacji oraz wzrost kompetencji kadry.


W niniejszym poradniku prezentujemy sprawdzone, wielokrotnie przez nas wykorzystywane techniki plastyczne, mając nadzieję, że będą inspirować Państwa do realizacji ciekawych zajęć warsztatowych.

Avtor(-ji) vira: 
Redakcja - Teresa Miłoszewska
Opracowanie dydaktyczne - Ewa Bednarska-Siwilewicz, Paula Załuska
Datum objave:
četrtek, 30 April, 2020
Jezik dokumenta
Vrsta vira: 
Odprti viri izobraževanja
Država:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email