Skip to main content
Blog
Blog

COVID-19 přiměl svět k masivnímu příklonu k online vzdělávání

S vypuknutím pandemie koronaviru, vyhlášenou Světovou zdravotnickou organizací, čelí miliony lidí na světě zásadním výzvám. Koronavirus zásadně ovlivnil životy nás všech. Zároveň je nemoc i výzvou. Výzvou pro naše schopnosti. Výzvou pro naši odolnost. 

Covid-19 tools

S vypuknutím pandemie koronaviru, vyhlášené Světovou zdravotnickou organizací, čelí miliony lidí na světě zásadním výzvám. Koronavirus zásadně ovlivnil životy nás všech. Zároveň je nemoc i výzvou. Výzvou pro naše schopnosti. Výzvou pro naši odolnost. 

 

Jsme ve stavu nouze. A na tento stav musíme reagovat ve všech směrech - v práci, nakupování, vzdělávání i v komunikaci. Nakupování online a distanční vzdělávání pro nás nejsou žádnou velkou novinkou. COVID-19 nás ale přinutil využít příležitosti online vzdělávání v mnohem masivnější podobě než kdykoli dříve.

 

Online vzdělávání

Vzdělávací sektor reaguje na karantény po celém světě mohutným příklonem k online vzdělávání. Distanční forma vzdělávání ovšem vyžaduje, aby si lektor dobře promyslel, jak moc jsou studující připraveni na daný kurz. Nelze jen tak přehodit prezenční výuku z učebny do online prostředí. Narážíme také na technologické a dovednostní překážky. Řada lidí nemá k dispozici odpovídající připojení k sítím a zařízení k podpoře online komunikace. Jsme svědky značné nerovnosti k přístupu k online vzdělávání. 

Navzdory technologickým překážkám -  největší zbraní a kvalitou je zde obyčejný lidský soucit. 

 

Užitečné nástroje

Zásadní roli nyní přebírají LMS, Learning Management System, komunikační nástroje a e-learningové platformy. Software a rozličné aplikace umožňují  vzdělávacímu sektoru řídit, plánovat, a poskytovat vzdělávání a získávat zpětnou vazbu. 

Zde je přehled užitečných nástrojů. Seznam není vyčerpávající a je výtažkem z širšího seznamu UNESCO.

Digitální Learning Management systémy

Moodle je zdarma platforma vytvořená pro online kurzyGoogle Classroom pomáhá studentům a vzdělavatelům organizovat učení, podporuje spolupráci při vzdělávání a umožňuje hromadnou komunikaci. Je uplatnitelný jak ve školním prostředí, tak u kurzů pro dospěléDocebo je služba nabízející systém řízení vzdělávání s důrazem na osobní profesní rozvojBlackboard nabízí řešení, zdroje a nástroje pro online učení Edmodo je nástroj pro vzdělavatele, který umožňuje rozesílat zprávy, sdílet učební materiály a zpřístupňovat učení pro studující kdekoli na světěSkooler je systém integrovaný do Microsoft Office 365Ekstep nabízí spektrum učebních zdrojů a umožňuje i tvorbu nových Cell-Ed je speciálně připravený pro dospělého studujícího LabXchange je online komunita pro společné učení, sdílení a spolupráci 

 

Komunikační online nástroje

Zoom je platforma umožňující video a audio konference, chaty a webináře; její ovládání je jednoduché, je zdarma (pro konference do 30 minut)Skype je nejznámnější platforma pro skupinové i individuální video komunikaci - je jednoduchá, umožňuje i využití mobilních zařízení a je v češtiněMicrosoft Teams  je platforma, která kombinuje učení na pracovišti, chat, video konference a datovou úschovnu Google Hangouts Meet enables text, voice, or video chats, either one-to-one or in a groupDingtalk je audio a video konfereční systém

 

MOOC

Canvas nabízí zdarma online kurzy zaměřené na profesní rozvoj vzdělavatelůAlison  je online kurz, kde si každý prochází svým tempem, vyvinutý experty s různým zaměřením, se vzdělávacím obsahem umožňujícím výjimečnou interaktivitu a vzdělávací zážitekCoursera poskytuje přístup k více než 2000 kurzům a specializacím vyvinutým nejlepšími univerzitami světaEdX má přístup k 2000 online dovednostním kurzům ze 140 předních institucí světade livers 2000Future Learn je zaměřeno na další studium; zlepšuje profesní dovednosti a propojuje s experty na danou oblastFunzi nabízí vzdělávací programy skrze mobilní službuEmpower podporuje spolupráci a sdílení expertíz mezi evropskými univerzitami a poskytovateli v oblasti online, otevřeného a flexibilního vzdělávání. 

 

To je tedy pár užitečných nástrojů, které vám mohou pomoci vzdělávat v době koronaviru.

Jak asi víte, žádná technologie nenahradí dovednost a znalost a přístup člověka ke vzdělávání. 

Dejte nám, prosím, vědět o vašich zkušenostech s online vzdělávání. 

Mimochodem...

Dokonce i WHO nabízí vzdělávací online kurzy.Jsou pro zdravotníky a úředníky ve zdravotnictví. Tedy pro ty, kteří pracují na frontové linii.Discovery Education nabízí studujícím  různé vzdělávací a instruktážní zdroje o virech a epidemiích.Více zde: UNESCO Recommendation on Open Educational Resources and its definition a open educational resources in literacy and basic education.

[last update 24/03/2020]

Login (31)

Želite vsebine v drugem jeziku?

Dokument je na voljo tudi v drugih jezikih. Izberite jezik.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Zadnje razprave

Spletna razprava EPALE: razvoj digitalnih spretnosti, kot priložnost dostopa za učenje

Od aprila do junija se EPALE posveča razvoju digitalnih spretnosti, kot priložnosti dostopa za učenje in tej tematiki bo posvečena tudi letošnja druga spletna razprava.

Več