chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ePlatforma za izobraževanje odraslih v Evropi

Novinarsko središče

Kodėl šiandien mums svarbus savivaldus mokymasis ir kuo čia mums naudinga gali būti “Epale”?

01/12/2019
objavil RASA POCEVIČIENĖ
Jezik: LT

Mokymosi visą gyvenimą paradigma ne tik išplėtė suaugusiųjų mokymosi galimybes, iš esmės pakeitė ne tik iki tol nusistovėjusius mokymo(si) proceso dalyvių vaidmenis, bet suponavo naujas jų atsakomybes ir išryškino naujų kompetencijų poreikį. Viena esminių šiuo požiūriu yra suaugusiųjų mokėjimo valdyti savo mokymąsi arba, kitaip sakant, savivaldžio mokymosi kompetencija.

Ši kompetencija yra aktuali visiems besimokantiems, bet jos reikalingumas dar akivaizdesnis nenuosekliojo mokymo(si) sistemoje, kuriai ir priklauso neformalus suaugusiųjų švietimas. Skirtingai nei nuosekliajame mokyme(si) (t. y. privalomas švietimas iki 16 metų ir iš dalies bendrojo išsilavinimo bei pirmosios profesijos įgijimas), kai daugiau ar mažiau aišku, kur ir kada reikia pradėti mokytis, kur eiti, baigus vieną ar kitą mokymo(si) etapą ir pan., suaugusiojo amžiuje atsiveria daug didesnės ugdymo(si) galimybės, daug didesnė edukacinių paslaugų įvairovė, tačiau iškyla ir daug daugiau neaiškumų, abejonių, netgi pasimetimo: kur eiti mokytis ir apskritai, ar eiti, kokius kursus pasirinkti, kaip žinoti, kad jau išmokai ir pan. Šioje įvairovėje tūlam vartotojui (suaugusiajam) nėra lengva susiorientuoti ir tinkamai pasirinkti. Ypač jei nuosekliojo formaliojo mokymo(si) sistemoje jis mokėsi tik mokytojui vadovaujant ir dar tuomet neįgijo mokymosi visą gyvenimą kontekste taip reikalingų mokėjimo mokytis ir mokėjimo valdyti savo mokymąsi kompetencijų.

Tiesą sakant, kaip tik nuo šių kompetencijų įvaldymo didžia dalimi priklausys suaugusiojo besimokančiojo mokymosi kokybė, nes, net jei jis ir toliau mokysis atitinkamose ugdymo įstaigose vadovaujant tos srities specialistams - mokytojams, bent jau pirminiuose savo mokymosi etapuose jam vis tiek teks atlikti tam tikrus žingsnius savarankiškai, pvz. pasiryžti pradėti mokytis ar pan. Kitaip sakant, kiekvienam suaugusiajam vis tiek teks bent iš dalies, bent jau savo mokymosi pradžioje atlikti tam tikras mokytojo funkcijas. Tai reiškia, kad jis pats turės nuspręsti, ar nori mokytis, ko nori mokytis, pasirinkti šias mokymosi paslaugas teikiančią ugdymo įstaigą ar rinktis kokį nors kitą savo mokymosi poreikių tenkinimo būdą (pvz. mokytis savarankiškai, ieškoti individualaus mokytojo ar pan.), pasirinkti mokymosi laiką ir t.t. O tam, kad gebėtų tai padaryti kokybiškai, jam reikalingi savivaldžio mokymosi gebėjimai ir kompetencijos, nes niekas kitas šiuo klausimu jam negalės patarti. Pirmiausia, todėl, kad draugai ar artimieji gali ir patys negebėti to padaryti. O tokios srities specialistų praktiškai nėra arba jie dirba specializuotose vietose, kaip pvz. darbo birža ar pan., ir jų paslaugomis gali pasinaudoti tik ribotas skaičius suaugusiųjų. Tačiau net ir šiuo atveju pasiryžti mokytis ir žengti ta linkme pirmą žingsnį vis tiek reikės pačiam suaugusiajam.

Vienintelė galimybė išspręsti šią situaciją teigiamai yra išmokti mokytis, išmokti valdyti savo  mokymąsi. Geriausiai, jei tai padaroma dar bendrojo lavinimo mokykloje, tačiau, kita vertus, ugdytis savivaldžio mokymosi kompetencijas tikrai niekada nėra vėlu, bet tikrai būtina.

Ką reiškia mokėti mokytis, ką reiškia mokėti mokytis savivaldžiai, kodėl mokėjimas mokytis savivaldžiai yra būtina mokymo(si), o ypač suaugusiųjų ir ypač dabar, kai vis labiau įsibėgėja IV industrinė revoliucija, kai į visas mūsų gyvenimo sritis, taip pat ir mokymo(si) vis intensyviau skverbiasi įvairios informacinės ir ryšių technologijos, kai mokymas(is) visą gyvenimą tapo įprastu reiškiniu? Kaip mokymosi procese atgimsta ir įgyja naują prasmę ankstesnės idėjos (pvz. V. Franklio prieš pusšimtį metų iškelta prasmės ieškojimo, savo veiklos įprasminimo idėja), kaip naujai jos yra pritaikomos? Ir kuo čia naudinga gali būti „Epale“ platforma ir buvo nagrinėjama viename iš daugybės suaugusiųjų mokymosi savaitės renginių – interaktyviame seminare, vykusiame Palangos švietimo pagalbos tarnyboje. Į jį susirinkę suaugusiųjų švietėjai ne tik diskutavo apie savivaldaus mokymosi aktualijas apskritai, bet modeliavo savivaldaus mokymosi situacijas savo užsiėmimuose bei susipažino su „Epale“ platformos teikiamomis galimybėmis (ištekliai savivaldaus mokymosi tematika, renginiai – buvę ir planuojami, mokymosi bendruomenės ir pan.) savivaldaus mokymosi gebėjimų ugdymo(si) galimybėmis.  

Mokymosi inovacijos ir jų diegimas, besimokančiojo pažinimas, savivaldis mokymasis ir savivaldžio mokymosi gebėjimų ugdymas(is), laisvės ir atsakomybės dermė mokymosi procese, į besimokantįjį orientuoto mokymo(si) proceso užtikrinimas ir tobulinimas – tai tik dalis straipsnio autorės Rasos Pocevičienės mokslinių interesų ir tyrimų, kurių rezultatai paskelbti daugiau nei 60 įvairių mokslo ir metodinių publikacijų Lietuvoje ir užsienyje, pristatyti daugiau nei 50 mokslinių, metodinių, tame tarpe ir tarptautinių, konferencijų. Taip pat šių idėjų sklaida vykdoma, skaitant originalius kursus, vedant seminarus, mokymus, rengiant projektus, konsultuojant ir diegiant inovacijas ugdymo praktikoje.

 

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn