chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

ePlatforma za izobraževanje odraslih v Evropi

 
 

Spletni dnevnik

MIESTO SOCIÁLNEJ PRÁCE VO VZDELÁVANÍ DOSPELÝCH

01/10/2019
objavil Monika Drinkova
Jezik: SK

Hoci je sociálna práca dlhodobo spoločensky nedocenená môžem zaručiť, že aktivity, ktoré vykonávajú sociálni pracovníci komunitných centier, si vyžadujú antického človeka. Naši kolegovia v komunitných centrách organizácie Človek v ohrození v marginalizovaných rómskych komunitách, sú pre mňa ideálom všestranných osobností. Ich práca totiž nie je len prácou, ale poslaním.

Komunitné centrá totiž sprevádzajú človeka celým životom a často sú pre deti v komunitách druhým domovom a ich zamestnanci druhými rodičmi. Marginalizované rómske komunity sú často označované ako nepodnetné alebo málo podnetné prostredie, a kým som nezačala pracovať v ČvO, nevedela som si celkom predstaviť, čo to znamená. Dnes to už viem a som rada, že sa môžem podieľať na vytváraní podnetnejšieho životného priestoru pre deti a dospelých, žijúcich v chudobe a sociálnom vylúčení.

/es/file/003zmensenajpg003_zmensena.jpg

Dôvodov, prečo žijú mnohé rómske komunity na Slovensku v dlhodobej chudobe a izolácii, existuje množstvo a nechcem sa tu púšťať do debát o tom, čo je prvotnou príčinou. Jedno je však isté, a to je fakt, že cestou z chudoby je najmä lepšie vzdelanie pre marginalizovaných Rómov. Existuje mnoho opatrení, ktoré sú zamerané na deti, na prácu s nimi a na zlepšenie ich motivácie. Nemenej dôležité je však vzdelávanie dospelých a aj v týchto komunitách je nevyhnutné aplikovať princíp celoživotného vzdelávania.

Človek v ohrození sa dlhodobo venuje pracovnému poradenstvu, v rámci ktorého pripravuje nezamestnaných Rómov na požiadavky trhu práce. Mnoho segregovaných rómskych komunít vykazuje aj dnes extrémne vysokú mieru nezamestnanosti, ktorá nereflektuje ekonomický rozvoj a nárast voľných pracovných miest v posledných rokoch. Marginalizovaní Rómovia sú vylúčení z otvoreného trhu práce najmä pre svoje nedostatočné vzdelanie – väčšinou ukončia len základné vzdelanie, mnohí len prvý stupeň základnej školy, často ide o školy špeciálne. Niektorým úplne chýba základná gramotnosť, pretože školou len „preplávali“ a veľa vedomostí v nej nezískali. V komunitných centrách teda často realizujeme kurzy základnej gramotnosti, v ktorej učíme klientov písať, čítať, počítať, rozlišovať farby či geometrické tvary, aby boli schopní zamestnať sa.

/es/file/002zmensenajpg002_zmensena.jpg

Veľmi závažným nedostatkom, ktorí identifikovali mnohí zamestnávatelia, sú chýbajúce hygienické či pracovné návyky a nedostatočné sociálne zručnosti. Realita ľudí, žijúcich v chudobe je úplne iná, než je to v prípade bežnej rodiny. Chýba tečúca voda, často aj elektrika či splachovací záchod, a preto je súčasťou vzdelávania aj prekonávanie základných rozdielov v životnom štandarde.  Ďalším problémom je komunikácia s ľuďmi mimo komunity, mnohokrát nedostatočná znalosť slovenského jazyka ale aj štandardných komunikačných fráz. Súčasťou prípravy teda musia byť aj nácviky komunikácie v konkrétnych situáciách, príprava na vypisovanie formulárov a komunikáciu s úradmi. Dôležité je naučiť klientov pristupovať k informáciám so „zdravým rozumom“ aby nenaleteli podvodníkom.

V rómskych komunitách chýbajú vzory. Dlhodobá nezamestnanosť spôsobila, že sa tu akosi vytratili pracovné návyky a disciplína. Je veľmi dôležitou súčasťou našej práce naučiť ľudí chodiť všade načas a pripravený, neuveriť rôznym špekuláciám a nenechať sa odradiť v prípade, že sa niečo nepodarí alebo vznikne problém či konflikt.

Z našich skúseností vyplýva, že mnohí dospelí Rómovia, ktorí sa zamestnali časom začnú pociťovať potrebu zvyšovať si kvalifikáciu a uvedomujú si nedostatky vo svojom vzdelaní. O to viac však potom motivujú svoje deti, aby dosiahli vyšší stupeň vzdelania, než sa podarilo ich rodičom.

Obrovským problémom rómskych komunít je vysoký stupeň zadlženosti a exekúcie, ktoré sú mnohokrát najväčšou prekážkou pri legálnom zamestnávaní. V našich komunitných centrách učíme finančnej gramotnosti deti aj dospelých a pomáhame im hospodáriť ekonomickejšie a nastaviť splátky dlhov tak, aby ich neuvrhli do ďalších pôžičiek.

Opísať, akým rôznym ďalším aktivitám sa venujú komunitné centrá po celom Slovensku, by vyžadovalo podstatne dlhší príspevok. Zamestnanec komunitného centra musí byť tak trochu právnikom so znalosťami z občianskeho i pracovného práva, musí byť dobrým psychológom, aby vedel riešiť problémy v rodinách aj celej komunite, musí byť pedagógom pri doučovaní detí i dospelých, musí byť personalistom, keď učí klientov písať si životopis a pripravuje ich na pracovný pohovor, musí byť ekonómom, aby vedel učiť klientov hospodáriť s rodinným rozpočtom, musí byť tak trocha všestranným umelcom aj animátorom pri príprave záujmových aktivít pre komunitu, musí mať znalosti z oblasti výživy aj zdravovedy a mnohých ďalších vied a popri tom všetkom je to stále človek so svojimi vlastnými problémami.

Sociálni pracovníci – títo antickí ľudia mnohých talentov - si rozhodne zaslúžia väčšiu spoločenskú pozornosť a ocenenie

Michaela Mudroňová, Koordinátorka pracovného poradenstva, Človek v ohrození, n.o.

michaela.mudronova@clovekvohrozeni.sk

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn