chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

ePlatforma za izobraževanje odraslih v Evropi

 
 

Novinarsko središče

Projekt: Medzinárodné hodnotenie kľúčových kompetencií dospelých

19/06/2019
Jezik: SK

Národný projekt Medzinárodné hodnotenie kľúčových kompetencií dospelých (PIAAC - Programme for the International Assessment of Adult Competencies) realizuje Národný ústav certifikovaných meraní (NÚCEM), a to vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje. 

/sk/file/nucempiiacpngnucem_piiac.png

Hlavným cieľom projektu je prispieť k zvýšeniu kvality a efektívnosti celoživotného vzdelávania získaním a vyhodnotením relevantných dát o úrovni kompetencií (čitateľská gramotnosť, matematická gramotnosť a adaptívne riešenie problémov) dospelej populácie na celom území Slovenskej republiky. 

Najdôležitejšou súčasťou národného projektu Medzinárodné hodnotenie kľúčových kompetencií dospelých (PIAAC) je testovanie PIAAC, ktorým získame objektívnu spätnú väzbu o úrovni kompetencií dospelých pracujúcich v rámci celej populácie, ktoré sú potrebné pre uplatnenie sa v modernej spoločnosti a na neustále sa meniacom trhu práce. Tento výskum je zameraný na otestovanie a vyhodnotenie úrovne nevyhnutných zručností, ktoré jednotlivci využívajú v každodennom živote. Ide najmä o čitateľskú gramotnosť, matematickú gramotnosť a adaptívne riešenie problémov.  
Zároveň pomáha zapojeným krajinám lepšie porozumieť, ako môže výchova a vzdelávanie pozitívne vplývať na rozvoj týchto kompetencií. Pomocou získaných dát bude možné efektívne a kvalitne nastaviť vhodné stratégie v oblasti vzdelávania. Vzhľadom na to, že pôjde o druhé meranie tohto druhu, vyhodnotené budú aj trendy v porovnaní s predchádzajúcim meraním, ktoré bolo realizované v roku 2012. 

Ďalším cieľom národného projektu je získanie objektívnej spätnej väzby pre pedagogických zamestnancov o úrovni ich kompetencií, ktoré sa zisťujú prostredníctvom merania PIAAC Online (Vzdelanie a zručnosti Online).
Takéto meranie vo výsledku môže pomôcť učiteľom pri zlepšovaní kvality v systéme vzdelávania a môže mať pozitívny dopad aj na poskytovateľov vzdelávania pre pedagógov i budúcich pedagógov. 
V projekte sa bude v rámci výskumu využívať slovenská verzia elektronických testov PIAAC Online. 

Okrem merania PIAAC a PIAAC Online je zámerom projektu prepojiť dáta z 1. cyklu PIAAC s dátami PISA  (The Programme for International Student Assessment). Porovnaná a analyzovaná bude úroveň dosahovaných kompetencií (čitateľská, matematická gramotnosť, (adaptívne) riešenie problémov u mladých ľudí (PISA 15 roční) a dospelej populácie (PIAAC 16 – 65 rokov) z hľadiska vekových kategórií, kvalifikácií,  úrovne kognitívnych kompetencií ako aj z hľadiska uplatnenia sa mladých ľudí a dospelých na pracovnom trhu (PIAAC – PISA).

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn