chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ePlatforma za izobraževanje odraslih v Evropi

Novinarsko središče

Integruota pamoka – būdas sudominti ir įveiklinti mokinį pamokoje

21/05/2019
Jezik: LT
Panevėžio darbo rinkos mokymo centro profesijos mokytojai ir mokymų organizatoriai susiduria su žinių stygiumi dėl integruotų pamokų organizavimo. Siekdami perimti sėkmingą kitų ES šalių patirtį šioje srityje, PDRMC darbuotojai lankėsi Ispanijoje, Gijono mieste. Priimančioji organizacija Lawton School S.L pristatė Ispanijos profesinio mokymo sistemos ypatumus ir pamokų integravimo galimybes bei organizavo vizitus į profesinio rengimo įstaigas (Centro Integrado de Formación Profesional de Hostelería y Turismo, La Universidad Laboral, FundacionMetal) stebėti integruoto mokymo veiklų. 

 

Kas ypač patraukė mūsų dėmesį?

Daug dėmesio pamokų pasiruošimui. „Kruopščiai suplanuota pamoka yra pagrindinis sėkmės kriterijus“ - lankytų mokymo įstaigų mokytojai akcentavo pasiruošimo integruotai pamokai svarbą. Centro Integrado de Formación Profesional de Hostelería y Turismo mokytojai organizuoja pasitarimus, kurių metu nuosekliai planuoja pamoką ir integuoja net kelis mokomuosius dalykus arba modulius.

Vizito šioje įstaigoje metu turėjome galimybę dalyvauti Kelionių agentūros ir renginių valdymo mokymo programos anglų kalbos užsiėmime, kuriame mokytojas pateikė mokiniams užduotį – imituoti kliento, atvykusio įsigyti kelionės, aptarnavimo situaciją. Atliekant užduotį visos veiklos vyko anglų kalba. Mokytojas skatino panaudoti pardavimų žinias ir darbo kompiuteriu gebėjimus, ieškant kliento pageidaujamos kelionės duomenų bazėje. Informacija pamokoje buvo perduodama įvairiais metodais: minčių lietus, darbas grupėse. 
Nustebino mokytojo detalus pamokos planas, kuriame itin kruopščiai aprašyta kiekviena veikla, taikomi metodai, integruojami mokomieji dalykai. 

Mokymas netradicinėje aplinkoje, projektinių veiklų taikymo metodas. Stebėdami padavėjų mokymo užsiėmimą, turėjome puikią galimybę kartu su visa grupe pamoką praleisti netradicinėje pamokoje – vykome į vietinį restoraną. Mokytojas kartu su mokiniais įgyvendino savaitės trukmės projektą, kurio metu kasdien turėjo spręsti aptarnavimo problemas ir analizuoti situacijas padavėjo darbe. Prieš išvykstant mokytojas pateikė detalią informaciją apie restoraną, jo meniu, iš anksto suformulavo užduotį, suskirstė mokinius į dvi grupes. Viena grupė mokinių turėjo padėti restorano darbuotojams priimti užsakymus ir nunešti klientams gėrimus bei patiekalus, kita grupė – tik nešioti gėrimus ir patiekalus. Po valandos grupės turėjo susikeisti užduotimis. Pagindinė mokinių užduotis buvo pajausti, kas apsunkina veiklą, kai reikia tik nešioti gėrimus ir patiekalus. Mokiniai padarė išvadą, kad aptarnaujant klientus labai svarbu užmegzti ryšį su klientu. Ryšio užmezgimas prasideda klientui įžengus į restoraną, priimant iš jo užsakymą. Kai padavėjas tik nešioja patiekalus ir gėrimus, sudėtinga yra pajausti patį klientą ir suprasti jo poreikius. Tokia atvejo analizė padėjo mokiniams suprasti restorano klientų aptarnavimo subtilybes. Pamoka ne tradicinėje mokymo aplinkoje, o realioje darbo vietoje leido realiai išbandyti savo kaip padavėjo gebėjimus.

Puiki ir realią darbo vietą atitinkanti mokymo bazė. Lankėmės Fundacion Metal profesinio mokymo įstaigoje, kurioje galima įgyti elektriko, suvirintojo, santechniko, mechaniko, chemiko ir pan. kvalifikacijas. Mokantis tam tikros profesijos neatsiejama dalis yra teorinių žinių pritaikymas atliekant praktines užduotis. Stebėtoje suvirintojų pamokoje integruoto mokymo principai buvo pritaikyti dirbant individualiai su mokiniu:  mokytojas individualiai su mokiniu pakartojo teorines žinias, leidžiančias tinkamai atlikti praktinę užduotį. Atkreipėme dėmesį į dar vieną labai svarbų dalyką – prieš pat atliekant užduotis diskusijos forma prisiminta, kaip saugiai dirbti su suvirinimo įranga. Šis metodas leido mokiniams pritaikyti jau turimas žinias, pademonstruoti gebėjimus. Įdomiausia buvo tai, kad teorinio mokymo metu ne visos žinios buvo vienodai suprastos, todėl diskusija leido tinkamai dar kartą jas prisiminti ir taikyti praktiškai. Taip pat pastebėjome, jog turima puiki suvirintojo mokymo bazė leidžia pavyzdingai išpildyti mokymo turinį.

Ispanijoje patirties sėmėsi keturi Panevėžio DRMC darbuotojai pagal „Erasmus“+ KA1 programos finansuojamą projektą ,,Integruotos pamokos Panevėžio DRMC profesinio mokymo paslaugų kokybės gerinimui“ (Nr. 2018-1-LT01-KA102-046688). Po vizito jame dalyvavę darbuotojai jau pasidalino įgyta patirtimi su kolegomis: suorganizavo atvirąją pamoką, taikydami įsisavintas rekomendacijas, parengė metodines rekomendacijas pamokų integravimui. Taip dauguma įstaigos profesijos mokytojų, mokymo organizatorių įtraukiami į naujos patirties sklaidą bei įgytų kompetencijų integravimą į profesinį mokymą.

Straipsnio autorė Agnė Taurienė - mokymo skyriaus vadovė Panevėžio darbo rinkos mokymo centre.

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn