chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

ePlatforma za izobraževanje odraslih v Evropi

 
 

Spletni dnevnik

Překračování hranic – podpora soudržnosti prostřednictvím sportu a vzdělávání dospělých

14/05/2019
objavil Kristýna Fantová
Jezik: CS
Document available also in: EN EL PL HR HU FR ET

/es/file/social-inclusion-through-sportsSocial inclusion through sports

Social inclusion through sports

 

Aleksa Jovanović a Maja Maksimović sdílejí s EPALE způsob, jakým mohou sporty a vzdělávání dospělých pomoci v potírání xenofobie.

 

Jak si jako vzdělavatelé dospělých představujeme efektivní mírovou edukaci v post-konfliktním regionu, jakým je Západní Balkán – region, kterému dříve dominoval nacionalismus, válka a nepřátelství? V důsledku neefektivní politiky vzpomínek a ideologicky utvářených příběhů o válce v Jugoslávii mladí lidé stále čelí břemenu nacionalismu a nenávisti. Státy používají minulost jako nástroj, pomocí kterého utvářejí nové post-komunistické národy založené na poněkud imaginárních rozdílech a zdůrazňování národnosti ve vzpomínkách a pamětech stále zaujímá místo ve veřejné diskusi a veřejném prostoru. Jaká je tedy role neformálního vzdělávání a jak můžeme vytvořit v historii nové stopy a napsat nové zprávy o míru a soudržnosti?

Překlenutí propasti (bridging the gap) znamená vytvoření spojení tam, kde existují velké rozdíly. V kontextu běhání je Bridge the Gap hnutím, které propojuje různé běžecké skupiny po celém světě. Mnohým současným hnutím v oblasti sportu a volného času je blízká snaha o sociální změnu, protože jsou otevřená k společenské kritice a projevům politických názorů. Hnutí Bridge the Gap dobře ilustruje komplexní charakter jeho působení a jeho roli v městském prostředí:

„Různé skupiny nejsou jen běžeckými spolky, ale spíše spojením kreativních duší s podobnými názory, které jsou napojené na tep svého domovského města. Daří se jim na nepředvídatelných cestách a ve spontánnosti, při běhání ráno i večer. Objevují nová sousedství, žádná cesta není zakázaná, žádná překážka není nepřekonatelná.“

Dobrým příkladem charakteru tohoto hnutí je Crew 442, kterou založili v roce 2015 Záhřebští běžci - Zagreb Runners (ZR) and Bělehradský městský běžecký tým Belgrade Urban Running Team (BURT). Není to tak dlouho, co Západní Balkán zasáhla válka, která zasela svár mezi Chorvaty a Srby. V poválečné debatě se proto daří xenofobii a nacionalismu. Hlavními cíli Crew 442 je proto nabídnout alternativu a překonat rozdělující nacionalismus - „Jugonostalgii“, bojovat s předsudky a šířit anti-válečné hodnoty, neboli, jak to popisuje jeden ze zakladatelů, Domi: „udělat z nás lepší lidi v rámci lepší komunity“. Jak to dělají?     

Mají dva přístupy – „interní“ a „externí“. „Vnitřní“ přístup znamená, že členové BURT a ZR spolu prostě mluví a vzájemně navštěvují Záhřeb/Bělehrad. Cestování hraje velkou roli, protože mezi Chorvatskem a Srbskem lidé necestují často. Mnoho lidí, kteří mají předsudky dlouho nebylo v kontaktu s lidmi z té druhé země a maratonské závody jsou dobrým důvodem k cestování. „Vnější“ přístup je prostřednictvím různých projektů, z nichž nejdůležitější je Štafeta 442. V listopadu 2016 16 běžců (8 z Bělehradu a 8 ze Záhřebu) běželo štafetu z Bělehradu do Záhřebu. Běželi vždy ve dvojicích (jeden ze Záhřebu a jeden z Bělehradu) a překonali 442 km (symbolická vzdálenost mezi Záhřebem a Bělehradem) za 45 hodin. Celý podnik byl zdokumentován společností VICE production a záznam se vysílal v Srbsku, v Řecku a Španělsku.

V září 2015 byla hranice mezi Srbskem a Chorvatskem na několik dní zavřena pro vozidla v důsledku migrační krize. Běžci z BURT a ZR překročili hranici pěšky, aby se setkali na burcujícím běhu na neutrálním území. Tím, že symbolicky prorazili hranice vyslali zprávu o toleranci, míru a přátelství. „Vnější“ přístup také zahrnuje propagaci aktivit týmu na závodech a akcích po celém světě. Prostřednictvím těchto akcí Crew 442 chce nabízet novou perspektivu toho, jak můžeme jeden druhého akceptovat. Místo zdůrazňování rozdílů a lpění na minulosti se můžeme pokusit hledat podobnosti a najít společnou cestu vpřed.


Aleksa Jovanović je spoluzakladatel a spolu-kapitán Belgrade Urban Running Team a  Crew 442. Je postgraduálním studentem Katedry pedagogiky a andragogiky na Bělehradské univerzitě, asistentem editora časopisu o vzdělávání dospělých ‘Andragogical studies’. Aleksa je také supervidovaným konstruktivistickým psychoterapeutem.

 

Maja Maksimovic (1983) je asistentkou na Katedře pedagogiky a andragogiky Bělehradské univerzity a výzkumnicí v Institutu pro pedagogiku a andragogiku. Maja má titul z andragogiky získaný na v Bělehradu a MA v Counselling Studies z University of Nottingham ve Velké Británii a PhD z andragogiky z Bělehradské univerzity.  Je zástupcem editora časopisu o vzdělávání dospělých ‘Andragogical studies’ a autorkou mnoha publikací. Kromě zkušenosti s psaním a učením se zaměřuje na oblast múzických umění a divadla. Je členkou výkonného výboru sdružení European Association for the Education of Adults od roku 2014.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
  • Slika za %user
    Działania biegowe, o których pisze Aleksa są świetnym przykładem tego jak wspólna pasja może pokonywać uprzedzenia i łamać stereotypy. Niestety najpierw przekonuję się do nich, Ci którzy już tak naprawdę są przekonani i nie lubią podziałów. Z tymi, dla którym podziały na "my" i "oni" są ważniejsze, jest trudniej, ale ... kropla drąży skałę. Wiemy, że najłatwiej przekonać się do osób, do których jesteśmy uprzedzeni kiedy ich lepiej poznamy. Sport świetnie się nadaje jako "narzędzie", dzięki któremu można promować wspólnotowość.