chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ePlatforma za izobraževanje odraslih v Evropi

Spletni dnevnik

Täiskasvanut õppijat kaasavad veebiseminarid, II osa

26/02/2019
objavil Veronika Tuul
Jezik: ET

/sl/file/veebiseminar2jpgveebiseminar_2.jpg

Veebiseminarid on populaarsed täiskasvanute õppimist toetavad vormid. Õppijate kaasamine ei ole võimalus vaid kohustus. Loe ka  „Täiskasvanut õppijat kaasavad veebiseminarid, I osa“ siit.

Et veebiseminari tulemus oleks eesmärgipärane, on tähtis enne veebiseminari läbiviimist kirjeldada kogu tegevus, selle tegevuse tulemuseks on skript. Kuna veebiseminari formaat on lühikene ja intensiivne, siis on tähtis, et kõik vajalik antud raamidesse ära mahuks. Näiteks 60-minutilise veebiseminari skriptis kirjeldatakse ära kõik toimingud järgneva struktuuri alusel: 

  • sissejuhatus ja tutvustus, 10 min
  • esitlus ja esitluse ajal läbiviidavad küsitlused, 30 min
  • refleksiooni ja arutelu võimaldav tegevus, 15 min
  • kokkuvõte ja lõpetamine, 5 min

Mida detailsem skript, seda suurema tõenäosusega saavutatakse püstitatud eesmärk. Kindlasti tuleks vältida esitluse ajal skripti sõna-sõnalist ettelugemist. 

Meetodid

Erinevad meetodid, mida veebiseminaridel kasutada, et tõhustada kaasamist

  • Rühmatööde kasutamine. Enne veebiseminari või veebiseminari ajal moodustatakse osalejatest väiksemad rühmad, antakse ülesanne ja aeg, privaatne veebiruum aruteluks ja tulemused presenteeritakse kõikidele osalejatele. Rühmatöid saab toetada kooskirjutamise, mõistekaardi- ja veebitahvlivahenditega. 
  • Hübriid-veebiseminar, kus osad osalejad osalevad virtuaalselt veebiseminari tarkvara vahendusel, teine osa osaleb sündmusel reaalselt ühes ruumis koos olles. Akvaarium-meetodi põhiselt arutlevad füüsiliselt ruumis olevad osalejad, vastavalt soovile liidetakse virtuaalsed osalejad arutelusse. 
  • Ümberpööratud veebiseminar – osalejatele antakse ülesanne või materjal enne veebiseminari toimumist. Veebiseminari ajal arutletakse iseseisvalt uuritud ülesande või materjali üle. Seda meetodit saab rikastada ka eelnevalt salvestatud veebinariga, millele järgneb veebina, kus keskendutakse arutelule ja koostööle. 

Tehnoloogia võimalustega kaasnevad ka selle piirangud, näiteks tehnilised probleemid, mis veebiseminaril võivad ette tulla. Nende vältimiseks peaks leidma enne veebiseminari toimumist alati võimaluse, et see täies ulatuses läbi proovida. Lisaks varuda kindlasti aega enne toimumist, et üle testida arvuti, mikrofoni ja kaamera valmisolek. 

Ka osalejad võiks enne veebiseminari algust 10-15 minutit varem kohal olla, et tutvuda keskkonnaga, testida video ja kõlarite valmisolekut. 

Kokkuvõte

Veebiseminar on tõhus ja soodne võimalus info edastamiseks. Kui eesmärgiks on ka õppimise toetamine, siis peab silmas pidama, et õppija kaasamine ei ole võimalus vaid see on kohustus. Sobiv tehnoloogia, meetodid, muud tehnoloogilised vahendid ja skript toetavad veebiseminari kui õppimise vormi. Täiskasvanute õppimist toetavate veebiseminaride planeerimist ja läbiviimist käsitleval koolitusel „Kaasavate veebiseminaride läbiviimine” just neid samu teemasid arutletaksegi. Põhirõhk koolitusel on siiski veebiseminari tehnoloogia kasutamisel, mistõttu on koolitus vajalik neile, kes soovivad ise hakata veebiseminari vormi kasutama õppimise võimaldamiseks. Loe koolituse kohta lähemalt siit. 

Loe siit edasi, miks ja kuidas luua veebiseminari skripti, milliseid meetodeid veel kasutada ja miks läbiproovimine oluline on. 

Täiskasvanute õpimist toetavate veebiseminaride planeerimist ja läbiviimist käsitleval koolitusel "Kaasavate veebiseminaride läbiviimine” just neid samu teemasid arutletaksegi. Põhirõhk koolitusel on siiski veebiseminari tehnoloogia kasutamisel, mistõttu on koolitus vajalik neile, kes soovivad ise hakata veebiseminari vormi kasutama õppimise võimaldamiseks. 

Loe ka: "Täiskasvanut õppijat kaasavad veebiseminarid, I osa"

--

Veronika Tuul on õppedisainer ja koolitaja. Praktikuna huvitab teda tehnoloogia abil õppimise võimaluste laiendamine tööalases täienduskoolituses ja professionaalses arengus. Omab täiskasvanukoolitaja tase 7 kutset. 

 

Kasutatud materjalid: Creelman, A., Árnason, H., & Röthler, D. (2017). Webinars as active learning arenas. European Journal of Open, Distance and E-Learning, 20(2).​

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
  • Slika za %user
    Ma ei ole veebiseminari koolitajana läbi viinud, küll olen õppijana (vahel lihtsalt kuulajana) osalenud paljudel veebiseminaridel (valdavalt seotud õpetajate ning digiteemadega üldhariduses). Sellel õppimisvormil on oma suured plussid tõesti, tooksin välja ka aja kokkuhoiu: ei pea kuskile kiirustama, istud hetk enne veebiseminari algust oma arvuti taha ja alustad õppimist. Väga hea on ka võimalus veebiseminari hiljem järelkuulata-vaadata. Artiklis toodud nõuanded koolitajatele on väga asjakohased ja praktilised, osaleja-kogemuse pealt julgen seda kinnitada. Põhiasju (tegelikult väga lihtsaid asju) meeles pidades sünnibki tulemuslik ja hea veebiseminar.