chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - ePlatforma za izobraževanje odraslih v Evropi

Spletni dnevnik

Multisensorā izglītība

18/08/2019
objavil Ināra Pučuka
Jezik: LV

/lv/file/sajutasSajūtas.

No 12. līdz 18.jūlijam, 2019.g.  Sintrā, Portugālē, 7 dienas  notika mācības par pieaugušo izglītotājiem un jo īpaši senioru izglītotājiem nozīmīgu tēmu – multisensorā izglītība. No Latvijas piedalījāmies piecas dalībnieces – divas skolotājas no Ropažiem, divas no Kandavas un es, Rita Liepiņa, no biedrības „Vecmāmiņas.lv”.  Kursu finansējums – no Erasmus plus programmas KA 1 mobilitātes granta. Šī mūsu biedrībai bija jau otrā mobilitāte projektā „Sajust un atbalstīt!” (prjekta nr. 2018-1-LV01-KA104-046764). 

 

Kursi notika Portugālē, skaistā apvidū, kur pati daba veicina domāt par metodēm, kas piemērotas multisensorajā apmācībā. Kursus organizēja organizācija ARVIS no Rumānijas. Mums paveicās ar patiesi izcilu pasniedzēju un sava darba entuziasti Anca Vieru. Kursos piedalījās arī pedagogi no citam valstīm, kopā 23 no 11 dažādām skolām un organizācijām  – Rumānijas, Horvātijas, Portugāles, Polijas, Somijas.  Katru diena bija 6 stundu nodarbības plus notika arī 2 mācību ekskursijas skaistajā Sintras dabas parkā. 

Kursa mērķis bija attīstīt attiecīgās dalībnieku kompetences, lai varētu pēc tam tās izmantot darbā ar saviem izglītojamajiem, gan par multisesensoro, gan āra izglītību.

Tā kā multisensorā izglītība ir cieši saistīta ne vien ar neformālajām metodēm iekštelpās, bet arī ārā, tad daudzas no apgūtajām metodēm turpmāk noderēs arī organizējot āra pasākumus senioriem un ne tikai viņiem, metodes der ikvienam vecumam!

Kursos apguvām tādas tēmas kā Multisensorā mācīšanās, āra pedagoģija, radošā metodoloģija, sociālās prasmes, Sen metodika. Sensoriskā uztveres attīstība, pašizzināšanas procesi, motivācija un pašmotivācija, mācību vides uzlabošana, didaktiskā pieeja pētījumos.  Neiztika arī bez ledlaužiem jeb iepazīšanās spēlēm, Refleksijas dienasgrāmatas – progresa lapas,  un kopīgu projekta ideju plānošanas nākotnē. 

Multisensorā izglītība, pēc  psiholoģiskiem pētījumiem, nav tikai vide. Tā iedarbojas arī tiešā veidā, piemēram, mūzika. Tā nav tikai fona mūzika, bet savieno neironus, uzlabo mācību procesu. Runājot par atmiņu – ir pat labi, ka nevaram atcerēties visu pilnībā un detaļās. Smadzenes filtrē apjomu, lai mūs pasargātu. Bet ar konkrētām sajūtām, sensoriem, varam atsaukt atmiņā jau iepriekš pieredzēto un apgūto. Jo īpaši citos kontekstos. Mums katram ir viena dominantā sajūta, bet arī pārējās varam attīstīt ar atbilstošiem vingrinājumiem un metodēm. Tāpēc sauklis – Multisensorā izglītība ikvienam! – ir ļoti aktuāls. Ziemeļvalstu sistēma tas jau darbojas zem cita koncepta – learning by experiencing jeb pieredzes izglītība.  

Atziņa - Multisensorajai uztverei ir mācību nozīme. Tā ir pievienotā vērtība, lai mācības padarītu atraktīvākas, bet arī noderīgākas. Ar multisensorajām tehnikām un metodēm varam bagātināt mācību stundas un nodarbības. 

 

Ināra Pučuka,
biedrības "Vecmāmiņas.lv" vadītāja

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
  • Slika za %user
    Manuprāt, mācību stundās ir nepieciešams izmantot multisensoru pieeju, jo katrs bērns uztver informāciju savādāk, vadoties pēc VAK+D mācīšanās tipiem.
    Kas vienam šķitīs elementāri tikai pēc attēla redzēšanas, citam būs nepieciešams sataustīt un sasmaržot, tomēr, lai pilnvērtīgi izmantotu šo pieeju, skolotajam ir jāpārzina klase un tās skolēni, lai kādam nenodarītu pāri, jo iespējams kādam konkrētā pieeja var nodarīt vairāk pāri kā iedot labumu, piemēram, mūzika mācību stundas laikā.