chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

ePlatforma za izobraževanje odraslih v Evropi

 
 

Spletni dnevnik

10 źródeł, z których warto korzystać przy przygotowywaniu materiałów do nauki języka dla dorosłych

24/07/2019
objavil Paweł Nowak
Jezik: PL
Document available also in: FR DE RO

Dzisiaj proponuję „spacer po internecie” w poszukiwaniu miejsc, gdzie nauczyciele języków mogą znaleźć inspirację do tworzenia ciekawych, angażujących materiałów dla dorosłych. Wszystkie wymienione tu źródła są darmowe, chociaż niektóre mogą wymagać rejestracji. Z oczywistych względów dominuje angielski, ale inne języki też są reprezentowane.

  

/pl/file/dmitry-ratushny-o33ivnpb0ri-unsplashjpg-0dmitry-ratushny-o33ivnpb0ri-unsplash.jpg

Busy Teacher (www.busyteacher.org)            

Bardzo szeroka kolekcja gotowych materiałów do nauki angielskiego na wszystkich poziomach, w większości dostępnych w edytowalnym formacie. Można z nich korzystać bez ograniczeń nawet bez rejestracji na stronie. Materiały są najczęściej dość krótkie i nieskomplikowane, ale zdecydowanie przydatne. Wadą strony jest to, że może się wydawać nieco chaotyczna, w czym nie pomaga wyszukiwarka, która nie pozwala np. na łatwe oddzielenie materiałów dla dorosłych od tych dla dzieci lub młodzieży.

ISL Collective (en.islcollective.com)

Platforma wymiany materiałów do nauki angielskiego. Bezpłatna w użyciu, wymagana jest jedynie rejestracja. Przy każdym materiale znajdziemy informację o ilości pobrań oraz ocenę i ewentualne komentarze użytkowników, co jest bardzo przydatne. Wiele spośród dostępnych tu materiałów przeznaczonych jest dla dzieci i młodzieży, ale można też znaleźć interesujące ćwiczenia dla dorosłych.

Dostępne są też nieco mniej rozbudowane wersje dla niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego (odpowiednio de.islcollective.com, fr.islcollective.com, ru.islcollective.com)

ESL Base (www.eslbase.com)

Możliwość pobierania zestawów ćwiczeń i scenariuszy lekcji języka angielskiego. Wybór jest ograniczony, ale na stronie znajdziemy także wiele innych przydatnych zasobów (artykuły metodologiczne, informacje o kursach TEFL oraz ogłoszenia o pracy dla nauczycieli angielskiego z całego świata).

The Internet TESL Journal (http://iteslj.org/)

Komplet treści z The Internet TESL Journal, wydawanego w latach 1995 – 2010. Znajdziemy tu scenariusze lekcji, artykuły badawcze, porady dla nauczycieli itp.

Using English (www.usingenglish.com)

Duży wybór scenariuszy oraz zestawów ćwiczeń z naciskiem na gramatykę. Strona jest zorganizowana w sposób nieco chaotyczny, ale przy odrobinie cierpliwości można znaleźć materiały na konkretny poziom o interesującej nas tematyce.

Teaching English (www.teachingenglish.org.uk)

Strona wspierana przez BBC i British Council. Szeroki wybór scenariuszy lekcji oraz zestawów ćwiczeń. Wyraźnie oddzielone grupy wiekowe i poziomy. W przeciwieństwie do innych stron tego typu, wielu zestawom towarzyszą profesjonalnie zrealizowane nagrania, które można odtwarzać ze strony lub pobrać.

Jest także sekcja z materiałami do nauki języka biznesowego.

ThoughtCo (www.thoughtco.com)

Szeroki wybór materiałów do nauki różnych przedmiotów, nie tylko języków. Materiały często wzbogacone o treści wideo i mają zwykle formę artykułów, które można wykorzystywać do samodzielnej nauki lub zaadaptować do wykorzystania na zajęciach.

Co ważne, oprócz angielskiego dostępne są sekcje poświęcone innym językom (hiszpański, niemiecki, francuski, włoski, japoński, chiński i rosyjski), ale korzystanie z nich wymaga dobrej znajomości języka angielskiego.

Business Insider (www.businessinsider.com)

Jedno z moich ulubionych źródeł artykułów, w oparciu o które można budować materiały na lekcje. Artykuły z Business Insidera świetnie się do tego nadają: są niezbyt długie i mają zwykle bardzo przejrzystą strukturę (często wykorzystywany jest format „5 czynników, które…” itp.) Nowe treści pojawiają się bardzo często (co najmniej kilka razy na dzień). Dominuje oczywiście tematyka biznesowa, ale z całą pewnością można znaleźć artykuły dla uczniów o zainteresowaniach bardziej ogólnych.

Co bardzo ważne, Business Insider ma kilkanaście wersji językowych – oprócz brytyjskiej, amerykańskiej i australijskiej także francuską, niemiecką, hiszpańską, włoską itp.

YouTube (www.youtube.com)

Jestem wielkim fanem wykorzystywania YouTube do przygotowywania materiałów. Wybór filmów jest po prostu oszałamiający (reklamowe, edukacyjne, wywiady, fragmenty programów telewizyjnych itp.) Prawdopodobnie można znaleźć coś na każdy temat. Co ważne, mamy tu bardzo szeroki wybór języków, nieograniczony bynajmniej do tych najpopularniejszych. Oczywiście na nauczycielu spoczywa odpowiedzialność za sprawdzenie, czy dany film nadaje się do celów szkoleniowych pod względem treści, poprawności językowej, akcentu.

Jeśli chodzi o uczniów na mniej zaawansowanych poziomach, dla których treści autentyczne mogą być za trudne, mamy na YouTube kilka rozwiązań. Po pierwsze, znajdziemy wiele materiałów, które są przeznaczone do nauki języka. Po drugie, dla większości języków są automatycznie generowane napisy (lub można je wygenerować wchodząc w ustawienia), co ułatwi zrozumienie osobom mniej zaawansowanym. I wreszcie trzeci, najciekawsza opcja – każdy klip wideo na YouTube można puścić w zwolnionym tempie. O ile nie polecam prędkości 0,5x – wtedy praktycznie każdy brzmi jakby był pod wpływem alkoholu – film puszczony z prędkością 0,75x brzmi w zasadzie naturalnie, a jednocześnie jest o wiele łatwiejszy do zrozumienia dla osób mniej zaawansowanych.

YouGlish (www.youglish.com)

Bardzo ciekawa strona oparta o YouTube – niestety, dostępna tylko dla języka angielskiego. Wpisujemy w wyszukiwarce dowolne angielskie słowo lub frazę i otrzymujemy linki do klipów, w których to słowo jest wymawiane – dokładnie w miejscu, w którym możemy je usłyszeć. Ogromna większość filmów wyszukiwanych przez YouGlish to popularne TED Talks. Można też wybrać akcent, który chcemy usłyszeć (brytyjski, amerykański, francuski).

Nie ma na liście jakiegoś źródła, które lubicie i chcielibyście polecić? Piszcie w komentarzach!

  

dr Paweł Nowak -  absolwent językoznawstwa na Uniwersytecie Harvarda, tytuł doktora językoznawstwa uzyskał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkley, członek Phi Beta Kappa Society. Współwłaściciel i dyrektor metodyczny szkoły Eklektika specjalizującej się w szkoleniach językowych dla firm. Pracował również jako konsultant w McKinsey & Co, Speech Project Manager w Google Polska oraz tłumacz dla Domu Inwestycyjnego Bre Banku.

  

Zobacz też:

    

Jak powstrzymać letnie zapominanie w nauce języka
O fetyszu native speakera  
Kto szybciej uczy się języków?
O rybach, wędkach i nauce języków  
Kursy językowe in company, czyli idealny benefit pracowniczy

Jesteś zainteresowany edukacją językową? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

   

***

Platforma EPALE to miejsce, w którym edukatorzy osób dorosłych, szkoleniowcy i trenerzy mogą znaleźć inspiracje, propozycje nowych metod nauczania oraz sposobów motywowania dorosłych do nauki. Społeczność EPALE tworzą praktycy chcący rozwijać swoje kompetencje zawodowe, prowadzić dyskusje, rozmawiać na temat warsztatu swojej pracy.

Wykorzystaj w pełni EPALE i załóż konto Sprawdź korzyści z rejestracji!

Oznake:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
  • Slika za %user
    Kiedyś się zastanawiałem ile czasu Arlena Witt, twórczyni popularnego kanału "Po cudzemu" poświęca czasu na znalezienie dobrych przykładów ilustrujących swoje lekcje. A tu proszę - YouGlish! W każdej liście jest trochę rzeczy dla niektórych oczywistych, czasem niedostosowanych do konkretnych potrzeb (nie jestem nauczycielem, pewnie nie skorzystam z baz scenariuszy), ale takie zestawienia zawsze mają sens choćby po to, aby znaleźć tę jedną, jedyną inspirację. Dla mnie kolejnym pomocnym narzędziem jest thoughtco.com - treści czyta się jak normalne artykuły, a nie "czytanki". To na pewno sprzyja nauce.