chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

ePlatforma za izobraževanje odraslih v Evropi

 
 

Spletni dnevnik

Društvo organizacij za izobraževanje odraslih na srednjih šolah (DOIO) že četrto leto sodeluje v programu Erasmus+

09/08/2019
objavil Živa Ribičič
Jezik: SL

Društvo organizacij za izobraževanje odraslih na srednjih šolah je v  programu Erasmus+ v  letu 2018 ponovno prijavilo projekt v sklopu ključne aktivnosti 1. To je že peti projekt v programu Erasmus+.

Naj na kratko opišemo naše pretekle projekte. V letu 2014 smo se udeležili seminarja o posebnih potrebah v Avstriji, v letu 2015 pa smo opravili opazovanje delovnem mestu v Latviji. Tudi ta projekt je bil povezan s posebnimi potrebami in izobraževanjem odraslih, povezali smo se z zelo uspešno zasebno šolo, ki izobražuje tudi odrasle in pridobili nove strategije za neformalno delo z odraslimi. V letu 2016 smo prejšnja projekta nadgradili z opazovanjem na delovnem mestu v Španiji. Obiskali smo različne organizacije s področja izobraževanja odraslih, rdeča nit pa je bilo tudi tokrat osipništvo ter posebne potrebe.

V letu 2017 in 2018 smo opravili 6 opazovanj na delovnem mestu v Latviji in na Češkem. Obe organizaciji se ukvarjata z izobraževanjem odraslih. V Litvi smo si ogledali sistem izobraževanja odraslih ter se prav tako osredotočali na področje posebnih potreb. 

Slovensko delegacijo smo predstavljale Mojca Krevs, Suzana Gradič, Marina Vodopivec, Bernarda Trstenjak. Seznanile smo se z delovanjem nacionalne agencije EU strukturnih skladov, izobraževanja odraslih, osnovnošolskim izobraževanjem (prvi in drugi nivo), mladinskim neformalnim izobraževanjem in delom institucij na področju gluhih in naglušnih.

Program vključevanja gluhih in naglušnih v družbo so nam predstavili v Public Institution Vilnius Rehabilitation Center for the Deaf. Pod vodstvom režiserja Titas Varnas so uprizorili performance “Eglė-Žalčių karalienė”  (Egle the Queen of Grass-snakes).

Prepletanje elementov znakovnega in verbalnega sporazumevanja skozi gledališko igro nas je navdihnilo in presenetilo.

Na osnovni šoli Vilnius Primary School »Šviesa« smo opazovali učno uro pedagogike Step By Step, ki v ospredje poučevanja postavlja otroka in njegov razvoj. PBL učenje (Problem Based Laerning) so nam predstavili v prvem razredu na primeru kroženja vode. Učiteljica Renata Zakarienė je z odprtimi vprašanji o vodi otroke izzvala k razmišljanju o pomenu vode za življenje. S postavitvijo problema je otroke motivirala k raziskovanju preko eksperimenta, aktivnemu učenju, povezovanju področji in timskemu delu. Otroci so se zavzeto lotili naloge, raziskovali in sproščeno usvajali novo snov na igriv način.

Direktorica Žirmūnai labor market training centre nam je predstavila sistem izobraževanja na področju izobraževanja odraslih v programih turizma in hotelirstva. Programi se izvajajo v različnih časovnih okvirih. Prilagojeni so različnim nivojem zahtevnosti in slonijo na praktičnemu delu pri izbranih delodajalcih, kjer jih vodijo njihovi mentorji. Ogledali smo si njihovo kuhinjo in restavracijo, ki delujeta v sklopu izobraževalnega centra.

Celosten vpogled v delovanje strukturnih skladov v Litvi pa smo dobile na obisku ESFA (European Social Found Agency). Direktor agencije g. Povilas Česonis nam je predstavil delovanje agencije na nacionalnem nivoju in njen razvoj, ki se je v zadnjem obdobju usmerjal na objavo razpisov, informiranje, svetovanje, evalvacijo prijav in implementacijo projektov.

Zanimali so nas predvsem projekti, ki potekajo na področju izobraževanja in priložnosti za sodelovanje.

Neformalno izobraževanje pa v Vilni poteka preko mladinskih centrov. Spoznali smo Žirmunai Children and Youth Club in si ogledali delavnico likovnega ustvarjanja, gledališča in baleta. Mladi se v tem centru udeležujejo aktivnosti v popoldanskem času glede na njihov interes.

V šoli Vilniaus »Sietuvos« progimnazija smo se srečali z direktorico ga. Valackiene in njenim ožjim timom.  Predstavili so nam delovanje šole, izobraževalni sistem in »avstralski« model poučevanja matematike, ter inovativno pohištvo Smart Cube, ki ga projektno uvajajo v njihov pouk. Priložnosti za sodelovanje smo iskali na področju mreženja slovenskih in litvanskih šol preko Erasmus+ projektov mobilnosti oz. partnerstva.

 

/sl/file/doiolitvakolazpngdoio_litva_kolaz.png

 

Na Češkem sta dve udeleženki spoznavali sistem izobraževanja v Montessori inštututu, ki  uporablja tudi metodo NTC – inovativno učenje s pomočjo ugank, spominskih opor, povezovanja obeh možganskih polovic…, kar sedaj prenašamo v izobraževanje odraslih.

V jeseni 2019 pripravljamo poglobljene obiske v isto organizacijo v Litvi, obiske bomo razširili še na nekaj šol, ki se ukvarjajo z izobraževanjem odraslih, saj smo ugotovili, da lahko metode in oblike dela kvalitetno prenesemo tudi v naš sistem.

 

/sl/file/doioobjavapragajpg-0doio_objava_praga.jpg

 

Društvo sledi evropskemu razvojnemu načrtu, v katerem smo zapisali cilje našega mednarodnega sodelovanja. Ti so: internacionalizacija našega društva, vključevanje udeležencev s  posebnimi potrebami v izobraževanje odraslih, uvajanje novih metod in oblik dela v izobraževanje odraslih s ciljem preprečevanja osipništva, v letošnjem letu pa se intenzivno usmerjamo v zaposlovanje odraslih ter nadaljujemo poglabljanje znanja s področja posebnih potreb.  Udeleženci v izobraževanju odraslih so pogosto tisti, ki so enkrat že izstopili iz sistema formalnega izobraževanja. Zato je za naše društvo, ki vključuje 42 srednjih šol z izobraževanjem odraslih, nujno preventivno delovanje.  Omenjeni cilji so povezani s temeljnimi izhodišči programa Erasmus + in strategije Evropa 2020.

Udeleženci dosedanjih projektov prihajajo iz različnih šol, zato je petletno kontinuirano sodelovanje v evropskih projektih prineslo tudi številna nova poznanstva med udeleženci, hkrati pa ti udeleženci lahko zelo široko diseminirajo naše projekte, saj prihajajo iz zelo različnih organizacij ter z vseh koncev  Slovenije. Na obeh obiskih smo pridobili številne ideje za naše nadaljnje delo, veliko informacij o delu s posebnimi potrebami ter kontakte za sodelovanje v prihodnjih projektih društva.

 

 

Živa Ribičič je koordinatorka projekta za društvo od leta 2014 naprej. Tudi sama je poučevala v izobraževanju odraslih, bila udeleženka izobraževanja odraslih, poučevala pa je tudi odrasle s posebnimi potrebami v izobraževanju odraslih.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn