chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma vzdelávania dospelých v Európe

 
 

Blog

Jak wspierać tranzycję na rynek pracy? Projekt EMPLOY

30/03/2018
od Monika Gromadzka
Jazyk: PL

      Od jakiegoś czasu media społecznościowe i tradycyjne przekazują informacje o osobach, które w okresie późnej dorosłości zaczęły (albo podjęły na nowo) swoją przygodę z edukacją formalną. Mamy więc doniesienia o najstarszych studentach w Polsce[1] czy na świecie[2], najstarszym studencie korzystającym z programu wymiany Erasmus[3] oraz kobiecie, która obroniła pracę doktorską w okresie późnej dorosłości[4]. W dzisiejszym świecie, gdzie edukacja stała się formą spędzania wolnego czasu albo sposobem na zaspokojenie potrzeb generatywności czy samorealizacji, coraz więcej ludzi niebędących w wieku nominalnym rozpoczyna studiowanie (albo powraca do niego). Osoby takie są zaliczane do szerokiej grupy studentów nietradycyjnych[5]. Choć termin ten funkcjonuje w Polsce tylko w literaturze naukowej i popularnonaukowej, a nie w praktyce edukacyjnej (np. na poziomie rozwiązań organizacyjno-formalnych), to coraz częściej podejmowane są badania tej grupy studentów.

     W 2017 roku został zakończony jeden z ciekawszych, moim zdaniem, projektów dotyczących studentów nietradycyjnych, koordynowany przez Barbarę Merrill (University of Warwick). Podnoszenie potencjału zatrudnialności studentów nietradycyjnych w szkolnictwie wyższym (EMPLOY) – 2014-1-UKO1-KA203-001842, bo o nim mowa, to europejski projekt badawczy realizowany przez pracowników sześciu europejskich szkół wyższych[6], którego celem było promowanie wzmacniania zatrudnialności studentów nietradycyjnych[7] przez poprawę skuteczności przechodzenia ze świata uczelni wyższej na rynek pracy. Sami twórcy podkreślają, że głównym zamierzeniem projektu EMPLOY jest podniesienie skuteczności przejścia (tranzycji) absolwentów na rynek pracy po ukończeniu studiów – tych studentów, którzy podejmują studia wyższe jako wywodzący się ze środowisk nietradycyjnych. Dodatkową ideą im przyświecającą było promowanie takiego rynku pracy dla absolwentów, który byłby bardziej włączający dla studentów nietradycyjnych w krajach europejskich.

W finalnej fazie projektu w krajach uczestniczących odbywały się warsztaty, w Sewilli zorganizowano konferencję podsumowującą, a w czasie całego wydarzenia wykonawcy publikowali artykuły, w których przedstawiali wyniki swoich badań[8]. Jednak według mnie, osoby zajmującej się problematyką studentów nietradycyjnych, niebywale interesujące są dwa przewodniki europejskie, z których jeden jest skierowany do przedsiębiorców i pracowników instytucji szkolnictwa wyższego, a drugi bezpośrednio do studentów. Oba handbooki są bardzo ciekawą lekturą, gdyż oprócz analiz zawierają wypowiedzi, porady i spostrzeżenia uczestników badań.

Ponieważ realizacja projektu trwała trzy lata, a badacze zebrali i opracowali ogromną ilość materiału, trudno byłoby w kilku słowach podsumować wyniki badań. Dlatego też zainteresowanych odsyłam zarówno do strony projektu: http://employ.dsw.edu.pl/language/pl, jak i do wspomnianych artykułów i handbooków (raportów).

Linki do obu raportów znajdują się w bibliotece EPALE.

Serdecznie zapraszam do lektury, gdyż – jak już wcześniej wspomniałam – student nietradycyjny jest kategorią szerzej nieznaną, a jednak w dobie LLL i LWL prawdopodobnie coraz więcej osób będzie zasilało właśnie tę grupę studencką.

 

dr Monika Gromadzka – andragog, wykładowca i tutor akademicki, trener, konsultant w zakresie efektywności osobistej. Pracownik Katedry Edukacji Ustawicznej i Andragogiki Uniwersytetu Warszawskiego, Członkini ATA i ESREA oraz Rady Redakcyjnej czasopisma naukowego „Studia Dydaktyczne”. Ambasadorka EPALE.

 

[1] http://www.gp24.pl/wiadomosci/slupsk/art/4732439,najstarszy-student-w-po...; http://gazetaolsztynska.pl/Najstarszy-student-w-regionie-wybral-sie-na-s...; http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,48726,22452824,najstarszy-student-n....

[2] http://archiwum.radiozet.pl/Wiadomosci/Swiat/Najstarszy-student-swiata-w....

[3] http://www.rp.pl/Edukacja/180219636-Najstarszy-student-swiata-80-latek-z....

[4] http://www.national-geographic.pl/nauka/ta-kobieta-obronila-doktorat-maj....

[5] W zależności od kraju do grupy studentów nietradycyjnych włączani są także: studenci rodzice, studentki samotne matki itd. Do ciekawostek można zaliczyć fakt, że według National Center for Education Statistics (NCES), czyli amerykańskiego Narodowego Centrum Statystycznego, cechą charakterystyczną studenta nietradycyjnego może być oprócz wieku także któryś z sześciu innych czynników (posiadanie osób zależnych na utrzymaniu; uczęszczanie przynajmniej przez część roku na zajęcia w systemie part-time; praca zawodowa w wymiarze minimum 35 godz. tygodniowo; nieukończona szkoła średnia; bycie samotnym rodzicem; niezależność finansowa). Tak szerokie ujęcie doprowadziło do tego, że już w roku 1999/2000 prawie 73% amerykańskich studentów można było określić jako nietradycyjnych (Ross-Gordon 2011). Wprowadzono więc trzystopniową skalę nietradycyjności studentów: stopień minimalny (tylko jeden z siedmiu wymienionych kryteriów); średni (dwa lub trzy spełnione kryteria) i znaczny (przynajmniej cztery cechy).

[6] University of Warwick (koordynujący), irlandzki NUI z Maynooth, portugalski Universidade do Algarve, hiszpański Universidad de Sevilla, DSW z Wrocławia (m.in. dr hab. E. Kurantowicz, prof. DSW; dr A. Nizińska; dr M. Czubak-Koch) i szwedzki Stockholms universitet.

[7] W EMPLOY do grupy studentów nietradycyjnych zaliczano tych, którzy wywodzą się z rodzin o niskim statusie socjoekonomicznym, pochodzą z grup etnicznych niedoreprezentowanych w szkolnictwie wyższym, studentów dojrzałych, pierwsze pokolenia w szkolnictwie wyższym oraz osoby z niepełnosprawnościami (opis ze strony projektu EMPLOY).

[8] M.in.: M. Czubak-Koch, J. González Monteagudo, A. Nizińska, T. Padilla-Carmona, Między uniwersytetem a światem pracy. Tranzycje w narracjach studentów polskich i hiszpańskich, „Dyskursy Młodych Andragogów”, 18/2017, ss. 9–18.

E. Kurantowicz, A. Nizińska, T. Padilla-Carmona, J. González-Monteagudo, Uniwersytet i pracodawcy w Polsce i Hiszpanii. Konfrontacje, oczekiwania, perspektywy, „Studia Edukacyjne”, nr 44, 2017, Poznań 2017.

M. Vázquez-Granadero, M. Tenorio-Rodríguez, J. González-Monteagudo, T Padilla-Carmona, Career plans non-traditional students in the University of Seville [Plany zawodowe nietradycyjnych studentów Uniwersytetu w Sevilli], „Społeczności Lokalne. Studia Interdyscyplinarne”, 1/2017, Polkowice 2017, pp. 155–168.

 

Zobacz także:

Kilka przydatnych porad, jak wybrać szkołę trenerów i nie tylko… Mój proces decyzyjny

Kilka przydatnych porad, jak wybrać szkołę trenerów i nie tylko… Zasady, którymi się kieruję

Podejmowanie aktywności edukacyjnej oczami andragoga. Część 1.

WeLearning, czyli o wirtualnych społecznościach uczących się

O edukacji formalnej. Student dojrzały - kategoria (nie)obecna

Powrót do edukacji formalnej. Szansa na zmianę?

Andragog, czyli: co pani robi?

Andragog, czyli: co pani robi? cz.II

Gadżety trenera. Must have czy zbędny dodatek?

Bealtaine- prawdziwe święto lata

Przez dwa dni byłam na psycho-tropach … Filmowych :)

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn