chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronická platforma vzdelávania dospelých v Európe

Blog

„Gatavs mācībām”

02/09/2016
od Jānis Kutraitis
Jazyk: LV

/sk/file/gatavsmacibamepalelvjpg-0gatavsmacibam_epale_lv.jpg

„Atbalsts romu bērniem: gatavs mācībām!”

Latvijas Izglītības likums nosaka, ka bērniem no piecu gadu vecuma ir obligāti jāiziet sagatavošana pamatizglītības ieguvei. Liela daļa bērnu pirmsskolas izglītības iestādi sāk apmeklēt jau pirms piecu gadu sasniegšanas, taču romu ģimenēs plašāk izplatīta tradīcija bērnus līdz skolas vecumam audzināt mājās. Daugavpils Izglītības iniciatīvu centra projektu vadītāja Kristīne Liepiņa iepazīstina ar projektu „Atbalsts romu bērniem: gatavs mācībām!”, kura galvenais mērķis bija palielināt romu vecāku ieinteresētību bērnu izglītībā.

Augustā noslēdzas Izglītības iniciatīvu centra projekts „Atbalsts romu bērniem: gatavs mācībām!”, kas gada garumā tika īstenots Daugavpils pilsētā sadarbībā ar Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldi un divām izglītības iestādēm – Daugavpils pilsētas 26.pirmsskolas izglītības iestādi un J.Raiņa Daugavpils 6.vidusskolu. 

Latvijas Izglītības likums nosaka, ka bērniem no piecu gadu vecuma ir obligāta sagatavošana pamatizglītības ieguvei. Liela daļa bērnu pirmsskolas izglītības iestādi sāk apmeklēt jau pirms piecu gadu sasniegšanas, taču romu ģimenēs plašāk izplatīta tradīcija bērnus līdz skolas vecumam audzināt mājās.

Tāpēc projekta ietvaros ar mērķi palielināt romu vecāku iesaisti bērnu izglītībā, sniedzot zināšanas par bērna sagatavošanas nepieciešamību mācību uzsākšanai izglītības iestādē un vecāku iespējām to īstenot, tika izstrādāta un īstenota programma „Gatavs mācībām!”: http://www.iic.lv/projekti/esosie-projekti/projekts-atbalsts-romu-berniem-gatavs-macibam/programma-gatavs-macibam/).

Lai bērni uz izglītības iestādi nāktu ar atbilstošām zināšanām, prasmēm, vēlmi darboties un entuziasmu mācīties, romu vecākiem programmas ietvaros tika piedāvāts 10 nodarbību cikls.

Nodarbībās vecāki apguva vienkāršas, katrai ģimenei pieejamas aktivitātes bērnu valodas pilnveidei, matemātisko priekšstatu veidošanai, bērna rokas sagatavošanai rakstīšanai, pamatkustību pilnveidei un socializācijai, kā arī iepazinās ar mācību materiāliem un darba lapām, ko izmantot, darbojoties ar bērniem mājās.

Kā atzina paši nodarbību dalībnieki (kopumā nodarbībās piedalījās 34 romu vecāki un ģimenes locekļi), programma sniedza zināšanas par viņiem aktuāliem bērna attīstības un audzināšanas jautājumiem un rosināja vecākus rūpēties par savu bērnu vispusīgu attīstību, palīdzot nodrošināt efektīvu atbalstu un mācīšanās iespējas mājās tiem bērniem, kuri neapmeklē pirmsskolas izglītības iestādes, lai atvieglotu bērnu un vecāku adaptācijas procesu obligātās pirmsskolas izglītības uzsākšanā, sekmētu vienlīdzīgāku sagatavošanos skolas gaitu uzsākšanai un palīdzētu romu bērniem sekmīgāk iekļauties vispārējā izglītības sistēmā.

Projektu finansē: WCF.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Zobrazuje sa 1 - 4 z(o) 4
 • Obrázok používateľa Elīna Freiberga

  Manuprāt, šis ir lielisks projekts, kas ne tikai uzlabo bērnu un vecāku prasmes, iemaņas un zināšanas, bet arī sniedz kaut ko vairāk- veicina mazākumtautības cilvēku integrāciju apkārtejā sabiedrībā, tādā ziņā, ka šie cilvēki jūtas pieņemti, saprasti, ka viņi apzinās to, ka arī apkārtējai sabiedrībai rūp tas, kas un kā ar viņiem notiek.

  Veicot un uzsākot kādus projektus, protams, ir svarīgi arī apzināties to, cik šī tēma konkrētajā vietā un laikā ir aktuāla, kas šajā gadījumā nozīmē to, ka projekts norisinājās tieši tur, kur tas ir nepieciešams, jo šāda problēma pastāv. 

  Manuprāt, arī mērķgrupa bija izvēlēta precīza, ar to domājot ne tikai bērnus, bet arī vecāku iesaisti izlglītošanās procesā. Jo diez vai šis projekts izvērstos tik veiksmīgs, ja tajā tiktu iesaistīti bērni, kurus konkrēti apmācītu, sniegtu viņiem kādas zināšanas un prasmes, bet svarīgi ir tas, ka šajā procesā ir piedalījušies arī vecāki, kuri savā ikdienā ir kopā ar šiem bērniem, kuri ir tie cilvēki, kas bērna izglītības procesu uzlabo, veicina, pastiprina, vai arī gluži pretēji.

  Lasot iesaistīto personu atsauksmes par projektu, ir prieks apzināties, kas tas tiešām šiem cilvēkiem bija vērtīgi un noderīgi. Nereti cilvēkiem ir radies iespaids, ka romu tautības cilvēki dzīvo "savā iekšējā pasaulē", ko viņi veido ar sev līdzīgajiem. Tādēļ ir vērtīgi tas, ka šie cilvēki redz, ka var citādāk, saredz iespējas, mērķus savu bērnu attīstībai, izprot tos, un arī integrē tos savā un savu bērnu turpmākajā dzīvē. 

 • Obrázok používateľa Anna Simoņenko

  Šī programma ļoti labi ietekmē bērnu sagatavošanos skolas gaitai. Ne visi vecāki zina, kas viņu bērnam jāzina un jāmāk, nākot pirmajā klasē. Un, ja bērnam to neiemāca pirmsskolas izglītības iestādē, tad vecākiem pašiem ar to jātiek galā.

  Programma, galvenokārt, izglīto vecākus, ļauj viņiem saprast kas tiešām ir svarīgs bērnu attīstībā. Ar šīs programmas palīdzību bērni nonāks skolā ar valodas lietošanas prasmēm: runāšana, lasīšana, rakstīšana. Viņi mācēs ne tikai rakstīt, bet pareizi turēt pildspalvas, glīti rakstīt. Ne tikai lasīt, bet iedziļināties lasītā tekstā un saprast jēgu. Un, protams, šiem bērniem būs attīstīta runāšanas kultūra, viņi zinās kā komunicēt ar skolotājiem un ar saviem klasesbiedriem.

  Ja bērns sastapsies ar to ģimenē, viņam būs vieglāk adoptēties skolā. Prieks par to, ka romu ģimenēm ir dota tāda iespēja Latvijā.

 • Obrázok používateľa Ilze Ivanova

  Lielisks programmas vērtējums :  "programma sniedza zināšanas par viņiem aktuāliem bērna attīstības un audzināšanas jautājumiem un rosināja vecākus rūpēties par savu bērnu vispusīgu attīstību, palīdzot nodrošināt efektīvu atbalstu un mācīšanās iespējas mājās tiem bērniem, kuri neapmeklē pirmsskolas izglītības iestādes, lai atvieglotu bērnu un vecāku adaptācijas procesu obligātās pirmsskolas izglītības uzsākšanā, sekmētu vienlīdzīgāku sagatavošanos skolas gaitu uzsākšanai un palīdzētu romu bērniem sekmīgāk iekļauties vispārējā izglītības sistēmā."

  Programma ir atbalsts un izaicinājums romu ģimenēm , kā arī pārdomāts un mērķtiecīgs atbalsts formālajai izglītībai.

   

 • Obrázok používateľa Līga Bite

  Lai gan Latvijas Izglītības likums nosaka apmeklēt bērniem no 5 gadu vecuma sagatavošanos pamatizglītības ieguvei, tomēr romu kultūras pārstāvji ir cieši saistīti ar savas kultūras paražām, nevēlas tās pārkāpt. Bieži vien paražu pārkāpšana var "atnest" kādu nelaimi, sliktu zīmi.

  Arī romu bērniem ir nepieciešams sagatavoties skolai, lai varētu sekmīgi uzsākt mācības 1. klasē. Liela daļa bērnu, uzsākot mācības, jau prot rakstīt un lasīt, tāpēc bērnam, kurš nav apguvis nepieciešamo sagatavošanos, būtu grūti iekļauties klases kolektīvā, būtu nepieciešamas individuālas apmācības.

  Šis projekts ir kā lieliska iespēja un atbalsts romu bērnu vecākiem, lai paši būtu spējīgi apmācīt savus bērnus. Vecākiem tas būtu jāizmanto, lai varētu sniegt saviem bērniem pēc iespējas kvalitatīvākas zināšanas, uzsākot skolas gaitas. Pateicoties šim projektam, romu vecākiem un bērniem varētu būt vieglāk iekļauties Latvijas izglītības vidē. Vecāki paši izglītojas, apgūst zināšanas par bērna attīstību,ir kompetentāki, lai palīdzētu savām atvasēm jau skolas gaitās.