Blog
Blog

Jaunimas moko Trečiojo amžiaus universitetų senjorus

Įprasta teigti, kad jaunoji karta turi mokytis iš vyresniųjų, perimti jų patirtį. Tačiau būna ir atvirkščiai –  projekte „Technologinė kūryba Trečiojo amžiaus universitete“, kurį vykdo Medardo Čoboto ir Kauno Trečiojo amžiaus universitetai, senjorus moko  projekto partnerio, VšĮ Kūrybinių technologijų akademijos bit&Byte, jaunieji mentoriai. Ir moko ne kompiuterinio raštingumo pradmenų, o programavimo kalbos ir technologinės kūrybos!

Projekto siekiai

Projektas „Technologinė kūryba Trečiojo amžiaus universitete (TAU)“ vykdomas laimėjus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skelbtą „Bendrų jaunimo ir vyresnio amžiaus žmonių nevyriausybinių organizacijų projektų, skirtų vyresnio amžiaus žmonių gebėjimams informacinių technologijų srityje ugdyti“ 2020 metų konkursą. Projektą koordinuoja Medardo Čoboto TAU projektų vadovė Laima Tuleikienė, bendradarbiaudama su Kauno TAU prorektoriumi Rimvydu Velykiu ir Kūrybinių technologijų akademijos bit&Byte atstove Dovile Diliene.

Vienas iš projekto uždavinių – parengti  technologinės kūrybos mokymo programą, paruošti jaunuosius mentorius darbui su vyresnio amžiaus žmonėmis bei organizuoti bendrus jaunuolių ir senjorų kūrybinių technologijų užsiėmimus. Senjorus mokė dešimt specialiai parengtų jaunųjų mokytojų.

Projekto eigoje surengta dešimt bendrų (20 akademinių valandų trukmės) jaunuolių ir vyresnio amžiaus žmonių kūrybinių technologijų užsiėmimų, kuriuose  dalyvavo  daugiau nei pusšimtis dviejų universitetų senjorų, kurie nusprendė, kad pažinti naujas technologijas ir tapti išmanesniais niekada ne per vėlu.

Senjorams buvo išaiškinti programavimo pagrindai, atskleista, kaip veikia pačios technologijos ir kaip konstruojama programavimo kalba. Buvo mokoma susivokti virtualioje realybėje, suprasti dirbtinį intelektą. Mokymų tikslas – ne išmokyti programuoti, bet parodyti technologijas įvairiuose kontekstuose – surengti užsiėmimai muzikos, kosmoso ir kitomis temomis, siekiant suteikti pasitikėjimo ir laisvės atrasti technologijas kaip priemonę kurti. „Tikimės projekto dalyvius supažindinti su įrankiais, kurie suteiktų daugiau pasitikėjimo elektroninėje erdvėje. Smagu technologijas į pasaulį atnešusiai kartai parodyti, kaip karantino metu jomis galima saugiai atrasti naujų pažinčių, patirčių bei pomėgių“, –  su įkvėpimu aiškina jaunieji bit&Byte mokytojai.

Projekto dalyviai.

Mokslai rimti – metodika žaisminga

Jaunimo pamokos senjorams buvo ne tik modernios, šiuolaikiškos, bet ir žaismingos – tai pagelbėjo lengviau įsisavinti dėstomą temą. Bendra Kūrybinių technologijų akademijos bit&Byte jaunimo ir vyresniosios kartos technologinė kelionė, eksperimentuojant su naujais kūrybos įrankiais,  truko dvi savaites.  Dar prieš atidarymo renginį projekto dalyviai gavo išsamias instrukcijas, kaip dalyvauti nuotoliniame renginyje: kaip paruošti kompiuterį su kamera, kaip atsisiųsti Zoom programą ir kaip prie jos prisijungti, kokias funkcijas naudoti užsiėmimo metu. Daugeliui senjorų vien prisijungti prie nuotolinės platformos jau buvo nemažas iššūkis.

Užsiėmimai  vyko mažose, 6-7 senjorų grupėse, jie truko  daugiau nei po pusantros valandos. Pirmoji technologinės kūrybos kelionė prasidėjo muzikos garsais. Jaunieji mokytojai, pasitelkę daugeliui pažįstamą jausmų programavimo kalbą – muziką, mokė programuoti ritmus, melodijas, harmonijas, sugebėjo tas žinias išdėstyti paprastai, metodiškai ir suprantamai. Po užsiėmimo ekranuose mirgėjo senjorų refleksijos – kūrybos procesas jiems suteikė daug džiaugsmo ir noro giliau žengti į technologijų pasaulį.

Užsiėmimų akimirkos.

Projekto „Technologinė kūryba TAU“ dalyviai buvo supažindinti su nemokamomis programomis 2D ir 3D grafikai kurti,  animacijos programavimo pagrindais ir principais. Jaunieji bit&Byte mentoriai supažindino senjorus ne tik su teorija, bet ir su taikomosiomis programomis – mokė kurti atvirukus, multiplikaciją dvimatėje erdvėje, nesudėtingus žaidimus, pademonstravo, kaip kompozitoriai kuria muziką kompiuterių pagalba, atskleidė dirbtinio intelekto paslaptis.

Daugelio technologijų, kurios jaunimui įprastos, vyresnioji karta nežino, nemoka jomis naudotis. Susipažinome su programomis Scratch, CoSpaces, išbandėme 3D formatu kuriamus vaizdus, supratome, kaip kuriama virtuali realybė. Programoje Jacksonpollock senjorai galėjo išbandyti kompiuterio pelytės galimybes – išmokę ją geriau valdyti gal nurungsime anūkus kompiuteriniuose žaidimuose. Programa TypingClub, su kuria supažindino jaunieji mokytojai, leido pagerinti spausdinimo klaviatūra įgūdžius. Turėjome galimybę išbandyti programą Wix.com – ja galima kurti svetaines. Programa Canvas skirta kurti grafinius dizainus – atvirukus, kvietimus. Projekto dalyvė Marija Mažeikaitė, pritaikiusi įgytas žinias, sukūrė sveikinimo atviruką, kuriuo pasidalijo su Trečiojo amžiaus universitetų bendruomene.

Sukurtas Kalėdinis atvirukas.

Projekto dalyviai dėkoja jauniesiems bit&Byte  mokytojams kurie tinkamai parinko ne tik temas, bet ir mokymų lygį. Nors nedaug patirties turintiems senjorams reikėjo susikaupti, paplušėti, tačiau kiekviena tema buvo pateikiama suprantamai, geru tempu. Senjorams patiko pati idėja bendradarbiauti su jaunais žmonėmis – tai tarsi tyro oro gurkšnis, puikus pavyzdys, įrodantis šiuolaikinio jaunimo vertybes.

Mokymuose taikyta kūrybiška, žaisminga metodika padėjo senjorams geriau įsisavinti dėstomą temą. Kauno TAU prorektorius, projekto koordinatorius Rimvydas Velykis negailėjo gerų žodžių jauniesiems mokytojams: „Mūsų Trečiojo amžiaus universiteto klausytojai daugiausia pripratę prie gan akademinio žinių išdėstymo, formalaus bendravimo auditorijose, o šis, žaismingas ir kūrybiškumą skatinantis projektas leido pažvelgti į žinių pateikimo, akiračio plėtimo procesą kitaip, moderniau, šiuolaikiškiau ir drąsiau“.

Drąsiau bendrausime interneto erdvėse

Vienas iš projekto tikslų – išmokyti senjorus saugiau elgtis internete. Šio projekto užsakymu asociacija „Langas į ateitį“ sukūrė specialią internetinę mokymosi priemonę „Kaip saugiau ir išmaniau elgtis internete“, kuri padės projekto dalyviams nesudėtingu būdu susipažinti su saugiu skaitmeninių technologijų vartojimu. Saugaus elgesio internete pamokos paskelbtos Medardo Čoboto TAU interneto svetainės skyriuje „Informacinių technologijų  fakultetas“, su jomis gali susipažinti visi universiteto klausytojai. Asociacijos „Langas į ateitį“ pamokose supažindinama  su duomenų apsauga internete, mokoma, kaip saugiai bendrauti socialiniuose tinkluose, naudotis elektroninėmis paslaugomis. Po kiekvienos pamokos yra galimybė pasitikrinti savo žinias.

Įgyvendinant šį projektą, kuriama Kauno TAU interneto svetainė bei Medardo Čoboto TAU atskirų fakultetų Facebook paskyros, kurios suteikia galimybę senjorams mažinti socialinę atskirtį, keistis savo patirtimi, idėjomis ir susikurti kitokią, modernesnę kasdienybę sudėtingomis pandemijos sąlygomis.

Projekto dalyviai.

Virtualus bendravimas – mokymosi visą gyvenimą ateitis

Įprastą kontaktinį bendravimą auditorijose karantino metu vis dažniau keičia mokymasis virtualioje erdvėje. Trečiojo amžiaus universitetų klausytojams teko išmokti daug naujų dalykų, o patys drąsiausi pasiryžo toliau žengti technologinių atradimų keliu.

Tikimės, kad įžiebta technologinės kūrybos liepsna neišblės, kad žengsime tolimesnius nuotolinio mokymo žingsnius, nes tai vienintelė galimybė tęsti mokymo procesą ir nesutraukyti bendravimo gijų šiomis sudėtingomis pandemijos sąlygomis. „Akivaizdu, kad virtualūs dalykai tampa mūsų universitetų veiklos dalimi. Tikiuosi, kad po šio projekto jo dalyviai ne tik geriau jausis informacinių technologijų sferoje, bet savo įgūdžius praktiškai panaudos savo interneto svetainių pagyvinimui, perteiks žinias savo kolegoms, o tai atvers naujas tarpusavio bendravimo galimybes, paskatins drąsiau žengti iš dabartinės sustabarėjusios situacijos ir sėkmingai tęsti naujus mokslo metus“, – įsitikinęs Kauno TAU prorektorius Rimvydas  Velykis.

Šiai nuomonei pritaria ir Medardo Čoboto TAU rektorė dr. Zita Žebrauskienė: „Tokie projektai labai reikšmingi mūsų universitetui, nes bendraujant dviem kartoms, auginamas socialinis kapitalas, atsigauna senjorų siela, išauga jų pasitikėjimas savimi. Tai paskata ateityje imtis ir daugiau panašių projektų“.

Kauno TAU rektorė, prof. Nijolė Večkienė tikisi daugiau bendrų jaunimo ir senjorų projektų: „Suvokiu mokymosi aktualumą ir tikiuosi tęstinumo, dirbant atskirai su pradedančiaisiais ir su pažengusiais. Pastarieji ateityje galėtų tapti pagalbininkais kitiems TAU klausytojams“.

Tikimės, kad naujų patirčių, mokydami senjorus, įgijo ir jaunieji mokytojai, kad šis dviejų kartų bendradarbiavimas padės jauniesiems mentoriams kurti, ieškoti, plėsti suvokimo ribas.

Ką atradome?.

 

Jadvyga Miniotaitė,

Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto atstovė spaudai

Login (0)

Users have already commented on this article

Aby ste mohli pridať komentár, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Posledná diskusia

Diskusia EPALE: Budovanie inkluzívnej jazykovej rozmanitosti v Európe

Učenie sa jazykov je kľúčom nielen k sociálnemu začleneniu, mobilite pracovnej sily, ale tiež prispieva k súdržnej a kultúrne bohatej Európe. Zúčastnite sa našej ďalšej diskusie a prediskutujte úlohu jazykového vzdelávania v dnešnej Európe!

Viac

Online diskusia EPALE: Digitálne zručnosti ako cesta k vzdelávacím príležitostiam

V rámci aktuálnej témy v mesiacoch apríl - jún 2020  - Digitálne zručnosti ako cesta k vzdelávacím príležitostiam - organizuje EPALE online diskusiu.  

Viac

EPALE diskusia: ako prispieť k environmentálnemu povedomiu v oblasti vzdelávania dospelých.

V naväznosti na hlavnú EPALE tému v tomto období, ktorou je Environmentálne povedomie a ochrana životného prostredia , platforma EPALE organizuje  písanú diskusiu o tom, ako prispieť k environmenálnemu povedomiu vo vzdelávaní dospelých. Živá diskusia sa uskutoční na tejto webovej stránke 18 marca 2020 v čas od 10:00 - 16:00 hod. 

Viac