Mogućnosti pristupa zasnovanog na podacima u upravljanju procesom učenja
Tehnike za otkrivanje zakonitosti u velikim bazama podataka primenjuju se već dugo na podatke proizašle iz obrazovnog procesa u privatnom i javnom sektoru. Upravo se na takve zakonitosti oslanjaju stručnjaci u upravljanju učenjem kada kreiraju i sprovode strategiju kojom se ostvaruju ciljevi učenja. U radu je izložen okvir za analitiku u učenju Grelera i Dašlera sa identifikovanim ključnim faktorima koje treba uzeti u obzir prilikom planiranja i sprovođenja analize. Njemu je pridružen okvir Knuda Ilerisa za „sveobuhvatan pristup učenju“ kako bi se utvrdilo da li su saglasni po pitanju značaja određenih faktora i načina na koji ih predstavljaju. Uporednom analizom dva okvira identifikovane su mogućnosti upravljanja učenjem na osnovu podataka, potencijalni izazovi i ograničenja. Društveno okruženje, emotivna komponenta i otpori i odbrane u okviru za „sveobuhvatan pristup učenju“ uvaženi su na višem nivou složenosti, te je za pristup zasnovan na podacima izazov da koriguje svoje razumevanje tih faktora.
O autorima:
Nikola Petrović, MA, saradnik i doktorand je u nastavi na Fakultetu organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu (nikola.petrovic@fon.bg.ac.rs).
Dr Jelena Anđelković Labrović je docent na Fakultetu organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu (jeca@fon.bg.ac.rs).
Sva prava zadržava Institut za pedagogiju i andragogiju, Univerzitet u Beogradu, Filozofski fakultet © 2002. Redakcija zadržava pravo izmena u tekstu. Za objavljivanje priloga se ne isplaćuje honorar. Prevod ili naknadno objavljivanje tekstova iz časopisa u drugim izvorima je besplatno, uz obaveznu prethodnu saglasnost uredništva. Saglasnost nije potrebna za korišćenje časopisa u istraživačke i nastavne svrhe, za citiranje, prikaze, kritike i u privatne svrhe. Kod citiranja i objavljivanja delova časopisa poželjno je obavestiti uredništvo.