Skočiť na hlavný obsah
Blog
Blog

Sposób na stres lektora… Relacja ze szkolenia Erasmus+

„Zarządzanie stresem w edukacji dorosłych” to temat przewodni projektu realizowanego przez szkołę językową KONTAKT CJO z Poznania. 

ok. 9 minut czytania - polub, linkuj, komentuj!


„Zarządzanie stresem w edukacji dorosłych” to temat przewodni projektu realizowanego przez szkołę językową KONTAKT CJO z Poznania w ramach programu Erasmus+ Edukacja dorosłych, w latach 2019-2021. We wrześniu 2019 dziesięciu lektorów języków obcych wzięło udział w 8-dniowym kursie „Stress management and team building in adult education” we Włoszech. Kurs został „skrojony na miarę”, tj. opracowany z uwzględnieniem umiejętności i aktualnych potrzeb szkoleniowych lektorów. Zorganizowało go włoskie Stowarzyszenie JUMP, posiadające wieloletnie doświadczenie w kursach doskonalenia zawodowego dla nauczycieli.

                  

 

Zakończenie kursu ”Stress management and team building in adult education” w Kalabrii.

                        

Dziesięciu lektorów, 8 dni, włoskie Soverato w Kalabrii. Pod okiem opiekunów i mentorów z Associazione JUMP – Eriki i Pietro, lektorzy KONTAKT-u nie tylko zmierzyli się z trudnym tematem odczuwania stresu podczas nauczania dorosłych, ale również zanurzyli się w bogatej kulturze włoskiego południa. Wielu z nich po raz pierwszy odwiedziło ten zakątek Europy, wszyscy zachwycili się jego niezwykłością. Najbardziej obrazowo mówiła o Włoszech Kasia, lektorka j. angielskiego:

[Włochy] były pikantne jak nduja lub wszechobecne papryczki chilli, by za chwilę uderzyć łagodnym smakiem bergamotki i pozwolić się rozpłynąć nad cremolattą. […] Palmy, gaje oliwne, opuncje figowe rosnące dosłownie wszędzie, wspaniały ogród botaniczny, chciałoby się rzec tajemniczy, oraz piaszczysto-kamieniste plaże to tylko niewielki ułamek obrazu, który codziennie podziwialiśmy.

A jednak w takich okolicznościach uczestnicy nie tylko wylegiwali się na plaży czy chodzili po lokalnych knajpkach ukrytych w ciasnych uliczkach miasteczka. Aktywnie brali udział w zajęciach specjalnie dla nich przygotowanego kursu. Form zajęć było wiele: warsztaty, rozmowy, spotkania. Szkolenie idealnie wpisało się w realia, w jakich przychodzi pracować lektorom, uczącym dorosłych kursantów w szkole językowej. 

To, co stresuje najbardziej to presja czasu, presja nieomylności i presja zadowolenia 

jak trafnie ujął to Dominik, lektor j. angielskiego.  

Na zajęciach omijano teorię i zajmowano się ścisłą praktyką. Lektorzy skupili się na analizowaniu realnych problemów, które mogą wystąpić w klasie, metodach radzenia sobie ze stresem i niewygodnymi tematami, wypływających w czasie zajęć językowych. Praktyczne warsztaty, dyskusje i wymiana doświadczeń skoncentrowane były na metodach radzenia sobie ze stresem i presją pracy z ludźmi w edukacji dorosłych. Ważne było wspólne wypracowanie umiejętności rozpoznawania źródeł stresu i zarządzania sobą i uczniami w sytuacji stresowej. W tym celu uczestnicy poznali w praktyce różne ćwiczenia sprzyjające integracji, budowaniu zespołu i jego ducha, tworzenie poczucia przynależności do grupy oraz łagodzenia ewentualnych napięć. Lektorzy sami wykonywali różne zadania zespołowe czy rywalizowali w grze miejskiej, by lepiej przekonać się o skuteczności form pracy nastawionych na budowanie zespołu.

Podczas zajęć trenerzy położyli duży nacisk na aspekt życia zawodowego nazywany work-life balance – czyli godzenie życia prywatnego z tym profesjonalnym oraz znajdywanie czasu na potrzebny odpoczynek. Ważnym elementem szkolenia były również dyskusje na temat potrzeby wzmacniania poczucia własnej wartości, pozytywnego myślenia, motywacji i satysfakcji z pracy. Co najważniejsze jednak, uczestnicy przećwiczyli w praktyce różne metody wyciszania emocji i rozładowania stresu. Największy entuzjazm towarzyszył zajęciom jogi na plaży o wschodzie słońca, które okazały się wyjątkowym przeżyciem dla wszystkich, w szczególności dla tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z jogą.

Jednym z ważnych wniosków, wyciągniętych ze szkolenia była myśl Gerarda, lektora angielskiego:

Nasza własna Kalabria jest na wyciągnięcie ręki, a rozwój zawodowy oznacza nie tylko rozwój metodyczny.

Piękne krajobrazy, śródziemnomorskie ciepło, lokalna kuchnia i pozytywne nastroje bardzo sprzyjały doskonaleniu umiejętności personalnych.

W tak malowniczym miejscu i wśród tak otwartych ludzi łatwo było rozmawiać o stresie, a także o nim zapomnieć. – Joanna, lektorka j. angielskiego.

Oprócz dyskusji z doświadczoną trenerką Yavette, zajęć z Erici, czy włoskiej gry terenowej, lektorzy korzystali z uroków bezstresowej włoskiej codzienności. Skosztowali prawdziwych gelato, ćwiczyli odprężającą jogę na plaży o wschodzie słońca i delektowali pastą oraz świeżymi owocami morza. Nie zabrakło rozmów z lokalnymi mieszkańcami, przechadzek po promenadzie i poznawania bogatej historii regionu.

Dzieląc ze sobą te doświadczenia, lektorzy KONTAKT-u  odkryli w sobie wsparcie i bardzo zintegrowali się jako zespół. Ciekawie podsumowała ten wyjazd Sara, lektorka j. włoskiego:

Przyjechaliśmy tu jako koledzy, wracamy jako przyjaciele.

Potwierdziła to Monika, lektorka j. hiszpańskiego, przyznając:

Teraz wiem, jak wspaniali ludzie otaczają mnie na co dzień oraz że zawsze mogę na nich liczyć.

A powrocie do szkoły nie zabrakło w pokoju nauczycielskim opowieści o włoskich przygodach, wieczornych spotkaniach i anegdotkach opowiadanych przez lokalnych mieszkańców Półwyspu Apenińskiego! Dzięki tym relacjom pozostałej części kadry, nieuczestniczącej w wyjeździe, udzielił się entuzjazm i na pewno nie zabraknie chętnych do udziału w kolejnych wyjazdach szkoleniowych z programu Erasmus+.

Uczestnicy jednak nie tylko dobrze poznali się i polubili we własnym zespole. Spotkali również innych zagranicznych nauczycieli i mieli okazję wymienić się z nimi zarówno doświadczeniami, jak i obawami dotyczącymi nauczania języków w grupach dorosłych. Przekonali się, że zmiana środowiska i zagłębienie się w innej kulturze, pośród osób pochodzących z najodleglejszych miejsc świata pomaga w praktycznym przyswojeniu informacji przy jednoczesnym uwrażliwieniu się na cechy innych systemów pracy. Z kolei gospodarze stanęli na wysokości zadania, zapewniając niezwykłe wsparcie. Jednocześnie nieodczuwalna była jakakolwiek bariera kulturowa i to właśnie najzwyklejsze rozmowy prowadzone między zajęciami były tymi najszczerszymi i najbardziej wartościowymi.

                      

 

Plenerowe zajęcia szkolenia we Włoszech

 

         

Nic dziwnego, że w takiej przyjaznej i pełnej relaksu atmosferze, uczestnicy szkolenia postanowili wyjątkowo kreatywnie spędzić swój czas wolny. Wyreżyserowali i nakręcili wspólnie materiał wideo dla swoich kursantów, który po powrocie do szkoły został zmontowany jako niezwykle dowcipny filmik na temat poprawnej angielskiej wymowy.

Wyposażeni w wiedzę praktyczną, nową pozytywną energię lektorzy porzucili dotychczasowy stres oraz wrócili do pracy z dużym entuzjazmem. Kiedy wracali z Kalabrii, nie spodziewali się, jak wiele stresujących sytuacji i zmian w edukacji przyniesie już wkrótce światowa pandemia. Tym bardziej jednak szkolenie poświęcone zarządzaniu stresem w edukacji dorosłych okazało się strzałem w dziesiątkę i pomogło wyjść z trudnej sytuacji obronną ręką i wykorzystać niespodziewane zmiany jako szansę do dalszego samorozwoju.

Po powrocie ze szkolenia lektorzy natychmiastowo wdrożyli nowe metody nauczania i rozwinęli się osobiście, stosując nowe sposoby radzenia sobie ze stresem. Zastosowali w praktyce różne ćwiczenia sprzyjające integracji, budowaniu zespołu i jego ducha. Udało się lepiej stworzyć poczucie przynależności do grupy oraz przełamać stres słuchaczy związany z lekiem przed ośmieszeniem się i niewiedzą. Nowe formaty prowadzenia lekcji spotkały się z wielkim zadowoleniem uczniów.

Po raz kolejny szkoła przekonała się, że szkolenia dla kadry finansowane z programu Erasmus+ są doskonałą okazją rozwijania umiejętności pracowników oraz wprowadzania nowoczesnych form pracy do nauczania osób dorosłych.

A oto specjalny odcinek Serii Mistrzowie Wymowy, nakręcony przez Lektorów KONTAKT CJO podczas szkolenia Erasmus+ we Włoszech:

          

Login (2)

Users have already commented on this article

Aby ste mohli pridať komentár, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Posledná diskusia

Online diskusia EPALE: Digitálne zručnosti ako cesta k vzdelávacím príležitostiam

V rámci aktuálnej témy v mesiacoch apríl - jún 2020  - Digitálne zručnosti ako cesta k vzdelávacím príležitostiam - organizuje EPALE online diskusiu.  

Viac

EPALE diskusia: ako prispieť k environmentálnemu povedomiu v oblasti vzdelávania dospelých.

V naväznosti na hlavnú EPALE tému v tomto období, ktorou je Environmentálne povedomie a ochrana životného prostredia , platforma EPALE organizuje  písanú diskusiu o tom, ako prispieť k environmenálnemu povedomiu vo vzdelávaní dospelých. Živá diskusia sa uskutoční na tejto webovej stránke 18 marca 2020 v čas od 10:00 - 16:00 hod. 

Viac