chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronická platforma vzdelávania dospelých v Európe

Blog

Digitální mapa dovedností – platforma pro evropské projekty k digitálním kompetencím

18/12/2019
od Daniela Krtičková
Jazyk: CS
Document available also in: DE

„Dnes ještě nemůžeme vědět, co budeme zítra potřebovat vědět.“  V dnešním stále více digitálním světě jsou vyžadovány nové a nové schopnosti a kompetence, mnohem více než před několika lety: povolání, činnosti se zásadně mění. Odborné vzdělávání a další vzdělávání hraje klíčovou úlohu v tom, jak připravit již dnes lidi na měnící se pracovní podmínky a oborné požadavky, které budou potřebovat třeba až zítra. Stejně tak se ale i toto vzdělávání mění v závislosti na digitální změně.

Všude v Evropě jsou rozvíjeny a ověřovány strategie pro nasazení digitální změny na regionální úrovni – lokální aktivity, především v městských regionech, při tom mají hlavní význam. Cílem platformy Digital Skills Map (externí link)  je sbírat „místní know how“ pro digitalizaci v odborném a dalším vzdělávání, přepracovávat ho a dát ho k dispozici účastníkům, vzdělávacím zařízením, podnikům a ostatním zainteresovaným osobám z celé Evropy.

 

/sk/file/digiskillslogopng-0digiskills_logo.png

Digital Skills Map

Přenos těchto zkušeností může být do dalších evropských oblastí ulehčen právě díky představení výsledků, poznatků a zkušeností z projektů dobré praxe Good Practice Projects. Různí účastníci mají tímto způsobem možnost informovat se o těchto výsledcích a modelech, přejímat nápady a konečně se je snažit napasovat, případně upravit na své místní podmínky. Evropská výměna strategií a poznatků k digitalizaci v odborném a dalším vzdělávání umožňuje rozvoj společného evropského porozumění tomu, které kompetence jsou pro digitální pracovní svět vlastně podstatné, následně využitelné a jak se tyto kompetence mohou dále rozvíjet.

Na této platformě najdete více než 30 příkladů projektů z Finska, Španělska, Portugalska, Polska, Řecka, Nizozemí, Belgie a Německa, kde pracovali s různými cílovými skupinami a s různými očekáváními: od iniciativ, které jsou využitelné pro digitální inkluzi a zprostředkování digitálních (základních) kompetencí, přes kvalifikaci mladých zakladatelů v oboru datová bezpečnost, zpracování inovativních učebních a výukových konceptů a se vzdělavateli dospělých až po podporu kooperací ve výuce mezi odbornými školami a podniky v oboru duálního vzdělávání 4.0.

Jak mapa mapa digitálních dovedností funguje?

Na interaktivní mapě Evropy jsou ukazovány projekty a modely k digitálním kompetencím podle lokality. Díky vyhledávacím funkcím mohou být vyhledávána klíčová slova, názvy projektů a kategorie (jako jsou organizace nebo cílové skupiny). V rubrice Projekty jsou přehledně představeny  všechny příspěvky pomocí krátkého popisku a obrázku. Díky informacím o stránkách projektu a zpracovatelích projektu se můžeme detailně seznámit s projekty nebo můžeme přímo kontaktovat projektový tým.

 

Kdo mapu digitálních dovedností spustil?

Město Berlín vytvořilo a financuje Digital Skills Map v rámci EU městské agendy a má přitom podporu svých evropských partnerů. Berlínský senát pro integraci, práci a sociální věci je od roku 2017 členem partnerství „Jobs and Skills in the Local Economy“ v rámci EU městské agendy.

K partnerům Berlína a evropských partnerů patří také Generální ředitelství práce Evropské komise a městské sítě EUROCITIES, řeckého města Porto a města Rotterdam stejně jako URBACT. K partnerské síti patří také Evropské centrum pro podporu odborného vzdělávání (Cedefop).

V rámci městské agendy by měly být optimálně využity potenciály růstu měst a mělo by se čelit společně a efektivně  výzvám. Evropská výměna znalostí v oboru politiky zaměstnanosti stejně jako zlepšení legislativy na různých úrovních patří rovněž k cílům „Jobs and Skills in the Local Economy.“ Berlín přináší své poznatky do pracovního světa 4.0 na evropské rovině (https://www.berlin.de/sen/arbeit/top-themen/digitalisierung-und-arbeit-4-0/(externí link).

Hlavní myšlenka při vytvoření Práce 4.0 zní: „Lidé jsou důležití, technologie má sloužit.“ To také znamená umožnění dobré a rovné zaměstnanosti v digitálním pracovním světě.

 

Jak se můžete stát součástí digitální mapy dovedností?

Platforma pro evropskou výměnu poznatků žije díky širokému sdílení mnoha aktérů a díky ochotě sdílet zkušenosti z inovativních projektů. Pokud budete mít otázky k platformě nebo byste chtěli přidat nějaký konkrétní projekt na Digital Skills Map, jednoduše nám pošlete vaše návrhy na:  digiskillsmap@senias.berlin.de .

 

Redakční tým, který se skládá z pracovníků zemské vlády pro integraci, práci a sociální věci (externí link)  a k.o.s GmbH (externí link) kontroluje a zajišťuje zveřejňování projektů.

 

Jetzt einloggen und mitdiskutieren!

O autorovi: Maximilian Welter je referent pro organizační a osobnostní rozvoj ve společnosti k.o.s GmbH v Berlíně. Jako DIN ISO 29990 odborný auditor a KODE ®  poradce se již roky intenzivně zabývá otázkami individuálně organizovaného a organizovaného učení v zařízeních pro vzdělávání dospělých. Rovněž je ambasadorem EPALE v Německu.


Přečtěte si také:

Informelle Lernräume in Einrichtungen der Erwachsenenbildung – oder: Lernen und Arbeiten in Zeiten des digitalen Wandels

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Zobrazuje sa 1 - 4 z(o) 4
 • Obrázok používateľa Maximilian Welter
  Ja, du hast recht. Das hat mit der speziellen Zielstellung der "Urban Agenda for the EU" zu tun. Die Map bedient vor allem das Ziel "better knowledge". Hier der Link zur Seite der Urban Agenda: https://ec.europa.eu/futurium/en/node/1829 
 • Obrázok používateľa Tino BOUBARIS
  Die digitalen Kompetenzen in Räumen außerhalb der Ballungszentren werden dann hoffentlich an anderer Stelle beschrieben und verbreitet... ich denke da zum Beispiel an Hochschulen der mittelständischen Wirtschaft wie der PHWT in Diepholz und Vechta, die in erheblichem Maße zur Entwicklung der digitalen Kompetenzen in vielen Betrieben der Region und damit zur Standortsicherung beiträgt.
 • Obrázok používateľa Maximilian Welter
  Über die Trennung von Ballungszentren und ländlichem Raum bzw. wieso sich digitale Kompetenzen in beiden Räumen unterscheiden (sollen), könnten wir auf jeden Fall auch einmal diskutieren! 
 • Obrázok používateľa Tino BOUBARIS
  Habe ich es richtig verstanden, dass die digital skills map vor allen Dingen Projekte in Städten und Ballungsräumen adressiert?