chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronická platforma vzdelávania dospelých v Európe

Blog

Zadawanie pytań – niestannie – samemu sobie i innym

18/12/2019
od Carola DIERICH
Jazyk: PL
Document available also in: DE

Czas czytania około 4 minuty - czytaj, polub, skomentuj!

Język oryginału: Niemiecki


Każdego dnia zadajemy sobie i innym niezliczone pytania. Mówią, że nie ma głupich pytań. A jednak czasami ważne jest, aby zadać właściwe pytanie, które pozwoli nam pójść naprzód. Na tegorocznym Forum Edukacji Dorosłych w Warszawie uświadomiłam sobie, jak ważne jest zadawanie pytań.

Pytanie w myślach

W drodze na IV Forum Edukacji Dorosłych w Warszawie przyszło mi do głowy wiele pytań: Czy wykłady i warsztaty będą zgodne z programem? Jakich ludzi poznam? Czy będę w stanie dobrze zrozumieć wykłady i warsztaty? Język polski jest przecież dla mnie językiem obcym, którego używam stosunkowo rzadko. Oczywiście, miałam świadomość, że odpowiedź na to pytanie otrzymam dopiero wtedy, kiedy spróbuję.

Bycie krytycznym

/sk/file/img8558jpgimg_8558.jpg

Karten mit Anstößen zum kritischen Denken
Często kwestionuję swoje własne umiejętności. Natomiast informacji otrzymywanych od innych nie kwestionuję zbyt często. Może wynikać to z faktu, że każdego dnia jesteśmy zalewani ogromną ilością informacji. Niemniej jednak, powinniśmy być również świadomi odpowiedzialności, jeśli przekażemy w niekontrolowany sposób fałszywe informacje. Aby temu zapobiec, Rafał Żak (Ambasador EPALE w Polsce) dał nam kilka narzędzi krytycznego myślenia w postaci kart (patrz zdjęcie) i zachęcił nas do myślenia. Często uważamy, że to, o czym wiemy lepiej, jest słuszne lub prawdziwe. Dlatego też większość obecnych na pytanie „Które miasto jest większe - San Francisco czy San Antonio?" odpowiedziała, że San Francisco, ponieważ miasto to jest bardziej znane, choć tak naprawdę jest o połowę mniejsze niż San Antonio. Zwykle szukamy również potwierdzenia lub dowodu tego, co naszym zdaniem jest prawdą lub słuszne. Często bardziej pomocne byłoby spróbowanie obalenia informacji lub znalezienie dowodu przeciwnego. Ponadto powinniśmy ciągle zadawać sobie pytanie, jakich informacji lub danych brakuje, ponieważ nie tylko informacje, które otrzymujemy, ale także świadome lub nieświadome luki informacyjne są kluczowe.

Zadawanie pytań innym osobom

Na warsztatach z Tomaszem Janiakiem (World Institute for Action Learning Poland) na temat Action Learning, czyli metody uczenia się przez doświadczenie, okazało się, że to od nas zależy zadawanie pytań innym. Metoda ta opiera się na założeniu, że wiedza ekspercka nie zawsze jest niezbędna, by rozwiązać problem, ale że dobre rozwiązania można wypracować również we współpracy z osobami, które nie są bezpośrednio zaangażowane i mają zewnętrzne spojrzenie na problem. W małych grupach podjęliśmy pierwsze praktyczne kroki w radzeniu sobie z metodą - zgodnie z zasadą „learning by doing“. Pracowaliśmy nad prawdziwym problemem danego uczestnika, który najpierw zidentyfikowaliśmy, zadając konkretne pytania. Poprzez wielokrotne zadawanie pytań dotarliśmy do sedna problemu i byliśmy w stanie opracować rozwiązania. Pytania również odegrały tu pewną rolę, ponieważ poproszono nas o sformułowanie rozwiązań w postaci pytań, takich jak „Czy próbowałeś już może tego lub owego?“ W ten sposób uzyskuje się coraz szerszy wgląd w temat i jednocześnie formułowane są konkretne pomysły, które muszą być doprowadzone do sedna. „Osoba z problemem“ otrzymuje nowe impulsy poprzez pytania, których być może nie zadała sobie sama, aby znaleźć rozwiązanie problemu. W przypadku Action Learning ważną rolę odgrywa również refleksja nad procesem poprzez zadawanie sobie od czasu do czasu pytań w grupie, takich jak: „Jakie są postępy w naszej grupie?", „Czy zrozumieliśmy problem?" lub „Czy zbliżamy się do jego rozwiązania?".

Odpowiadanie na pytania

/sk/file/img8499jpgimg_8499.jpg

Evaluationswand
Prawidłowe pytanie jest czasami kwestią formy. Kto nie zna długich pytań na koniec danego eventu lub zaproszenia do skorzystania z linku, aby udzielić szczegółowych informacji zwrotnych online, których wartość jest czasem wątpliwa. Na forum, jednakże, podczas całego dnia proszono o przedstawienie krótkich refleksji i opinii w sposób wizualny na ścianie ewaluacyjnej. „Co zabieram ze sobą?", „Czego brakowało?", „Czy tematy były trafione?", „Co było zbyteczne?" i „Jakich treści powinno być więcej na EPALE?" - Czasami te krótkie i zwięzłe pytania wystarczają, by uzyskać ogląd. W ten sposób każdy mógł również obserwować zmiany w ciągu całego dnia.

Na niektóre z moich pytań odpowiedziano pod koniec dnia, ale pojawiły się też nowe pytania, na które trzeba było odpowiedzieć. I byłam też trochę dumna z siebie. Naprawdę w sposób czynny wzięłam udział w warsztatach Action Learning, a nie tylko byłam na nich obecna fizycznie. Zadałam nawet w mojej małej grupie pytanie, które okazało się istotne dla dalszego przebiegu. Odważyłam się. Tak więc uczenie się przez całe życie oznacza również, lub przede wszystkim, odwagę zadawania pytań - by nieustannie uczyć się nowych rzeczy.

Podpisy pod zdjęciami:
Zdjęcie 1 - „Myśl! – Narzędzia do krytycznego myślenia"
Zdjęcie 2 - „Ściana ewaluacyjna“

Prawa do zdjęć: Carola Dierich


O autorce: Carola Dierich jest kierownikiem projektów UE przy Wisamar Bildungsgesellschaft gemeinnützige GmbH w Lipsku, działającej w dziedzinie kształcenia zawodowego, kulturalnego i kształcenia dorosłych..


Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn