Секторът за учене на възрастни трябва да продължи да бъде във фокуса на програма „Еразъм+“ и след 2020 година

На 6 декември 2019 г. в Интер Експо и Конгресен Център в гр. София, г-жа Мария Габриел – Еврокомисар за иновации и научни изследвания, култура, образование и младеж откри конференция „20 години Център за развитие на човешките ресурси – „Еразъм+“ – „Changing lives, Opening minds“.
Събитието беше организирано от Центъра за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР), в качеството му на Национална агенция по Програма „Еразъм+“ и по Програма „Европейски корпус за солидарност“ на Европейската комисия.
Официални гости на конференцията, освен г-жа Мария Габриел, бяха г-н Красимир Вълчев, министър на образованието и науката и г-н Красен Кралев, министър на младежта и спорта. В събитието участваха повече от 350 участници – представители на образователни институции, учители, преподаватели, студенти, ученици, организации, работещи в сферата на образованието и младежта и др.
По време на форума беше направен обзор на осъществените през годината дейности и на успехите, постигнати в сферата на европейските програми за образование и обучение в България. Събитието отбеляза и кръглата годишнина – 20 години от създаването на Центъра. На официална церемония повече от 40 български организации бяха наградени със сертификат за качество на организации, чиято работа е отличена за успешно изпълнение на проекти по Програма „Еразъм+“. Като част от събитието се проведе изложението „И аз умея“ с 18 работни и творчески ателиета, в които талантливи деца и младежи, участвали в проекти по Програма „Еразъм+“ и по Програма „Европейски корпус за солидарност“, демонстрираха знания и умения, придобити по време на работата по европейски образователни и младежки проекти.
Акцент в събитието на Центъра беше дискусионния панел за бъдещето на Програма „Еразъм+“ след 2020 г. Панелът беше модериран от г-жа Моника Панайотова, заместник-министър на Българското председателство на Европейския съюз 2018 година. В широкия обхват на проведеното обсъждане се откроиха темите, свързани с предучилищното и училищното образование и ученето на възрастни.
Докторът на икономическите науки Янка Такева – председател на Синдиката на българските учители, подчерта водещата роля на Програмата при осъществяване на проектни инициативи от така наречените „малки“ училища, както и тези, насочени към уязвимите целеви групи. Тя посочи, че по този начин средствата по Програмата отива до всеки български учител, който участва в тези проекти, до всяко българско дете, а ефектите върху родителските и местните общности са неоспорими. Лидерът на учителското съсловие в България подчерта, че всичко това се дължи на Програма „Еразъм+“.
Ръководителят на Националното звено за подкрепа на EPALE и национален координатор в изпълнение на Европейската програма за учене на възрастни г-жа Валентина Дейкова също участва в дискусията. Тя посочи ключовото значение на Програмата за развитието на сектора за учене на възрастни в България. Всички дейности и основни резултати, осъществени от екипа на националния координатор в изпълнение на Европейската програма за учене на възрастни, както и от екипа на Националното звено за подкрепа на EPALE, са съществен и устойчив принос на България към изпълнението на Програма „Еразъм+“. Националният координатор подчерта, че съществува острата необходимост от специален фокус върху ученето на възрастни през следващия програмен период, вкл. по отношение на приоритетното му финансиране. Тя сподели, че екипите на националния координатор в изпълнение на Европейската програма за учене на възрастни и на Националното звено за подкрепа на EPALE, както и всички представители на заинтересованите страни в сектора за учене на възрастни, са дълбоко удовлетворени, че са част от голямото семейство на Програма „Еразъм+“.
Участието в събитието на членове на екипа на националния координатор в изпълнение на Европейската програма за учене на възрастни беше осъществено по Проект № 592041-EPP-1-2017-1-BG-EPPKA3-AL-AGENDA „Националните координатори в изпълнение на Европейската програма за учене на възрастни”, изпълняван от Министерството на образованието и науката и съфинансиран от Програмата на Европейския съюз в областта на образованието, обучението, младежта и спорта „Еразъм +”.