chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma vzdelávania dospelých v Európe

 
 

Blog

Tēma sarunu festivālā LAMPA 2019: "Dzīve 50+"

02/07/2019
od Anita Apine
Jazyk: LV

/lv/file/lampa-50jpeglampa-50.jpeg

Labāk vienreiz ieraudzīt nekā 100 reižu dzirdēt! To droši var teikt par sarunu festivālu LAMPA.

Pirmais festivāls Cēsīs notika 2015.gadā jūlija sākumā, pulcinot 3 500 apmeklētājus un piedāvājot vairāk nekā 50 pasākumus. Festivālam jau sākotnēji bija viena doma – iedrošināt Latvijas cilvēkus nebaidīties runāt un iesaistīties valstī notiekošajā. Pēc 5 gadiem, 2019. gadā, jau piektais sarunu festivāls no 28.–29. jūnijam notika Cēsu pilsētas parkā, piedāvājot 350 norises un pulcinot vairāk kā 20 000 apmeklētājus, kā aprēķinājuši pasākuma rīkotāji. Kopumā uz 38 festivāla skatuvēm uzstājās aptuveni 1500 runātāju, kopā sarunājoties ar festivāla apmeklētājiem 720 stundu garumā.

Skaitļi par sarunu festivālu runā paši par sevi, tie ir iespaidīgi un liecina par popularitātes palielināšanos. Esot klātienē, varu teikt, ka tas iezīmējas ar lielu daudzumu augstākās raudzes lektoru–ekspertu klātbūtni un apmeklētāju nevainojumu uzvešanās kultūru.

Iespējams, ka to ietekmē arī festivāla rīkotāju ieteiktie “sarunāšanās noteikumi”? Tie ir:

  • Sarunājamies cieņpilni, ja arī nepiekrītam. Viedokļi mēdz būt dažādi, taču līdzvērtīgi un svarīgi
  • Uzklausām. Klausīšanās un iedziļināšanās sarunu biedra teiktajā ir tikpat būtiska kā runāšana
  • Izmantojam pārdomātus argumentus, nevis dūru vai varas pozīciju valodu
  • Cenšamies piedāvāt risinājumus. Ja kritizējam, tad ierosinām savus piedāvājumus
  • Esam atvērti sarunai, diskusijai, jaunām idejām un iespējām


Sarunu festivāls LAMPA neapšaubāmi ir vide un ierosme nemitīgai sevis pilnveidošanai. Festivāla saturs neatstāj vienaldzīgu – tās ir divas dzīvesprieka pilnas dienas, kurās asināt prātu, paplašināt redzesloku un izaicināt savus priekšstatus. Tā ir iedvesmojoša un aizraujoša platforma visiem, kam ir, ko teikt. Visiem, kas vēlas uzzināt un sarunāties par Latvijai, Eiropai un pasaulei būtiskiem jautājumiem. Arī to vēsta festivāla rīkotāji. Un viņi ir droši – kad cilvēks interesējas, domā līdzi un kritiski izvērtē saņemto informāciju, viņš mainās uz augšu.

Festivālu rīko Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS, Swedbank, reklāmas aģentūra “Armadillo”, komunikācijas vadības aģentūra “Deep White”, Cēsu novada pašvaldība un British Council. Festivāla mājvieta ir Cēsu pils parks un tā iedvesmas avoti ir līdzīgi demokrātijas festivāli Dānijā, Zviedrijā un Igaunijā. Ieeja brīva, kas nav mazsvarīgi.

Šī gada LAMPAS atslēgas vārds bija DROSME. Programmu bija bezgala daudz, starp tām bija vieta arī tēmai “pieaugušo izglītība senioriem”. Gan pirmajā, gan otrajā dienā šīs tēmas interesenti visvairāk pulcējās 12. teltī “Dzīve 50 +” , kur par mērķauditoriju – senioriem - rūpējās biedrība “Dēms”, kopā ar Izglītības un zinātnes ministriju un projektu "EPALE Nacionālais atbalsta dienests", Gulbenes novada pašvaldību, Gulbenes bibliotēku un Nodarbinātības valsts aģentūras platformu brīvprātīgie.lv.

 

“Dzīve 50+”.

No vienas puses tas nozīmē – tuvoties seniora vecumam vai būt senioram, bet no otras – tas nozīmē dzīvot fiziski un emocionāli aktīvu dzīvi. Pieredze, gadi, sabiedrības viedoklis, stereotipi, ķermeņa novecošanās, dzīves straujais ritējums – tas viss izmaina seniora pieeju ikdienas procesiem un sabiedrības skatījumu uz senioru dzīvi. Šajā kontekstā, drosme, iespējams, ir vajadzīga vairāk nekā citiem – drosme kaut ko mainīt savā dzīvē, drosme iemīlēties un veidot attiecības, uzdrīkstēšanās mācīties mūža garumā, veltīt savu laiku brīvprātīgajam darbam, aktīvi sportot un būt atvērtam straujajam dzīves tempam vai, gluži pretēji – rast sevī spēku paust savu iekšējo balsi un vērtības, kas ir pretstatā jaunajam digitālajam skrējienam. Un visam pāri – veselība. Gan vienkārši, gan sarežģīti jautājumi tika diskutēti kopā organizatoriem: sākot no dziedāšanas, dziesmām un nūjošanas līdz interaktīvām diskusijām, izzinošām lekcijām, testiem un galda spēlēm.

Ievadsarunai "Vai jāgrib mainīties līdzi pasaulei?" sekoja diskusijas "Brīvība. Prāts. Sirds." un "Vēlā mīlestība", kam mundru punktu pirmajai dienai pielika interaktīva nodarbība "Labo darbu loterija!".

Otrā diena iesākās ar Rīta D-rosmi "Fiziskās aktivitātes. Ārpus gadskaitļiem", kam sekoja diskusija "Pārmaiņas manā dzīvē". Pārmaiņās dzīvē kā pašmērķis vai vitāla nepieciešamība. Kā organizēts process vai reaģēšana uz ārējiem kairinātājiem? Ideāls – plānotas, gribētas, loģiskas, skaistas, paša vadītas pārmaiņas dzīvē! Tāds bija ierosinājums no vairāku ekspertu puses.

Otrās dienas noslēdzošā izglītojošā saruna "Vecums mainīgā pasaulē" rosināja domāt par izmaiņām izpratnē par vecumu un novecošanos pēdējās desmitgadēs. Dzīves ilguma palielināšanās, ģimenes veidošanas atlikšana pēc 30 gadu vecuma, medicīnas pieejamība un citi aspekti ļauj cilvēkam ilgāk izbaudīt to, ko saucam par jaunību un brieduma gadiem. Ko mūsdienās nozīmē novecošana? Kā tā ir saistīta ar subjektīvo izpratni un sabiedrības viedokli? Vai cilvēks 70 gados sevi var saukt par jaunu? Atbildes palīdzēja rast ekspertes no Latvijas Universitātes un Rīgas Stradiņa Universitātes.

Lampas 2019 piedāvājums telts "Dzīve 50+" apmeklētājiem: atmest bažas, saglabāt možu prātu un fizisko veselību un neraugoties uz savu lielo dzīves pieredzi, censties mainīties līdzi pasaulei.

Festivāla programmā var ielūkoties šeit: https://festivalslampa.lv/lv/programma/programma

 

Materiālu apkopoja Anita Apine,
projekta “EPALE Nacionālais atbalsta dienests” Vidzemes reģiona koordinatore

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Zobrazuje sa 1 - 1 z(o) 1
  • Obrázok používateľa Zintis Buls
    Aktuāla tēma arī ņemot vērā tendenci palielināties pensijas vecumam. Cilvēka darba spējas lielā mērā ir atkarīgas no skatījuma uz dzīvi. Pozitīvs skatījums palīdz uzturēt sevi veselu gan garīgi, gan fiziski. Pateicioties atklājumiem medicīnā un dzīves kvalitātes pieaugumam, senioriem tas pašlaik ir vieglāk, kā līdzšinējā cilvēces vēsturē.