chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronická platforma vzdelávania dospelých v Európe

Blog

Kā samazināt apmācības ietekmi uz … vidi?

06/04/2020
od Veronika Tuul
Jazyk: LV
Document available also in: ET EN DE HR MT FR EL PL IT HU NL

Manuprāt, šodien nav nepieciešams nevienu pārliecināt, ka vides aizsardzība un videi draudzīga uzvedība ir izšķiroši svarīgas cilvēces pastāvēšanai ilgtermiņā. Arī šī gada pasniedzēju “ne-konferencē” tika uzskatīts par svarīgu galveno uzmanību pievērst vides jautājumiem, analizējot pašu pasniedzēju izpratni par vides jautājumiem. Diskusijas tēma bija “Pasniedzēja izpratne par vidi un apmācību ekoloģiskās pēdas mazināšanai” (”Koolitaja keskkonnateadlikkus ja koolituse ökoloogilise jalajälje vähendamine“ (ET)), un tajā piedalījās profesionāļi no dažādiem pieaugušo izglītības sektoriem, nodrošinot plašu skatījumu uz šo jomu. Aktīvas un saturīgas diskusijas laikā tika noteiktas svarīgākās tēmas saistībā ar mūžizglītību un vides aizsardzību. Ar tādu pašu aizrautību diskusijas dalībnieki piedāvāja iespējamos risinājumus definētajām problēmām. 

 

Ikviens ir spējīgs mainīt pasauli. Ikviena apņemšanās izdarīt videi draudzīgākas izvēles palīdz mums sasniegt mūsu mērķi – dzīvot tīrākā un veselīgākā vidē. Tomēr, lai personīgā līmenī pieņemtu šādus lēmumus, nepieciešamas zināšanas un izpratne, tādējādi var teikt, ka izglītības darbiniekiem ir lieliskas iespējas būt par pārmaiņu ierosinātājiem. Šādā ziņā pieaugušo izglītības īstenotāji ir privileģēti, jo mums ir tiešs un personīgs kontakts ar daudziem sabiedrības locekļiem.

 

Mācību norises ietekme uz vidi

Daudzas lietas, ko šobrīd darām, nav videi draudzīgas un nenodrošina naudas ietaupījumu. Mēs veicam šīs darbības tāpēc, ka “tā vienmēr ir darīts”. Tajā pat laikā, nedaudz padomājot, paskatoties plašāk un dziļāk, mēs spētu organizēt mācības ar mazāku ekoloģisko pēdu un attīstītu dalībniekos apzinātāku attieksmi pret vidi.

Diskusijas gaitā tika noteiktas galvenās jomas, kurās pasniedzējs un mācības nodrošinošais uzņēmums varētu veikt videi draudzīgākas izvēles, piemēram, mācību telpas, transports, atkritumu pārvaldība, ēdināšana, dzeramais ūdens, iepirkumi mācību vajadzībām.

 

Radīt atšķirību

Ne-konferences gaitā mēs sagatavojām problēmu karti, kurā noteicām nozīmīgākos vides faktorus mācību kontekstā, kā arī iespējamos risinājumus, ko ieteica dalībnieki:

Kaut arī diskusijā noskaidrojās, ka mums ne vienmēr ir brīvība rīkoties videi draudzīgi, tomēr mēs visi varam uzdot jautājumus par to. Pajautājiet dalībniekiem, vai viņi var nokļūt uz apmācību vietu ar sabiedrisko transportu, palūdziet dzeršanai krāna ūdeni, palūdziet dalībniekiem paņemt līdzi savu ūdens pudeli. Noskaidrojiet, vai ir iespējams samazināt temperatūru telpās un vai uzlīmes uz materiāliem varētu tikt lietotas atkārtoti.

Tartu Dabas mājā ir izstrādāts ceļvedis (ET) videi draudzīgu pasākumu organizēšanai. Ceļvedis sniedz pārskatu par vides faktoriem pasākumu organizēšanā, kā arī daudz dažādu paraugu, kā organizēt pasākumus zaļi, kā arī punktu pa punktam izstrādātu plānu šādu pasākumu organizēšanai.

Lai sabiedrības locekļu uzvedība kļūtu videi draudzīgāka, ir nepieciešams mainīt attieksmi, kur redzam šī jautājuma ciešo saikni ar pasniedzēju ikdienas darbu.  Pieaugušo izglītības speciālisti uzrunā ļoti plašu mērķauditoriju un viņiem ir iespējas paplašināt un aktualizēt daudzu cilvēku zināšanas.

Kaut arī vides jautājumi ir ļoti būtiski, nav iemesla celt paniku, jo lielas pārmaiņas sākas no mazām lietām. Mēs visi varam šodien kaut ko darīt, lai savu un nākamo paaudžu dzīves vidi padarītu veselīgāku un patīkamāku.

Noskatieties tālāk piedāvāto videomateriālu (igauņu valodā) par pasniedzēju ne-konferences diskusiju par to, kā samazināt apmācību radīto ietekmi uz vidi.

Ir pieejams arī pārskats par 5. pasniedzēju ne-konferenci “Apmācību kvalitāte” (“Koolituse headus”) un citi videomateriāli. Meklējiet tos šeit (ET).

 


Veronika Tuul veido izglītības programmas, ir trenere un EPALE vēstniece. Savā darbībā  viņa ir ieinteresēta paplašināt uz tehnoloģijām balstītas mācīšanās iespējas, paaugstinot kvalifikāciju un attīstot profesionālās iemaņas. Veronikai ir pieaugušo izglītotāja 7. līmeņa kvalifikācija.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

Zobrazuje sa 1 - 10 z(o) 17
 • Obrázok používateľa Poļina Čumičova
  Paldies par to, ka tik svarīga tēma atkal nepaliek nepamanīta! Protams, vides problēmas ir arī cilvēku problēmas. Tādējādi, ir diezgan svarīgi mācīt bērnus pēc iespējas agrāk nest atbildību par savām ricībām un nepieļaut mūsu planētas iznīcināšanu. Sagatavotā problēmu karte ir ļoti labs palīgmateriāls mācību stundās, lai pievērstu bērnu uzmanību globālām lietām. Karte liek aizdomāties par situāciju, būt uzmanīgākam pret dabas pasauli un tās drošību.
 • Obrázok používateľa Arine Čužāne
  Katrs no mums var palīdzēt pasaulei. Kā to izdarīt? Vecākiem jāstāsta par to bērniem, skolā jāstāsta. Bērni mācās no vecākiem un visu atkārto. Svarīgi jau no bērnības zināt, ka katram vajag rūpēties par pasauli un katrs cilvēks ir atbildīgs par to! 
 • Obrázok používateľa Katrīna Lūse
   We have no planet B. climate change is not just the defining issue of our time, but we are also at a defining moment in history. Weather patterns are changing and will threaten food production, and sea levels are rising and could cause catastrophic flooding across the globe. Countries must make drastic actions to avoid a future with irreversible damage to major ecosystems and planetary climate. But what about individuals? What can we do to pitch in and help save the Earth? There are plenty of things you can do every day to help reduce greenhouse gases and your carbon footprint to make a less harmful impact on the environment. Taking care of the Earth is not just a responsibility, it's a necessity. Students are constantly learning how they can make a difference in the world. There are classes and clubs focused on various social issues, and these places teach students how they can change these issues.  
 • Obrázok používateľa Katrīne Suta-Pranča
  Paldies! Mani ļoti priecē, ka cilvēki pievērš uzmanību videi un kā būt vairāk eko-draudzīgiem. Noteikti šis ir jāaktualizē skolās un ģimenēs. Ņemot vērā to, ka bērni ir pasaules nākotne, tad viņiem šīs rūpes par vidi ir jāiemāca jau no agra vecuma, lai bērniem tas būtu kā pašsaprotami. 
 • Obrázok používateľa Ginta Salmina
  Sagatavotā karte "Apmācību ietekme uz vidi" ir ļoti noderīga, tiešām paldies par to! Laikam jau svarīgākais ir atrast/ saglabāt līdzsvaru un balansu -  starp mūsdienu tehnoloģijām un dabai draudzīgiem risinājumiem, starp tā daru vienmēr un jāpamēģina kaut kas jauns, starp gribu un tas tiešām nepieciešams un vēl daudziem jo daudziem citiem "starp". 
 • Obrázok používateľa Maria Cutajar
  Many thanks for this blogpost on environment-friendly behaviours and such an inspiring resource for when organising training. I find the tree visual a brilliant resource for referring to when planning for training (or other similar event setting)!
  Of course, the planning of future offline training sessions presently with the unfortunate incidence of the covid-19 pandemic and the necessary social distancing and self-isolating measures to curb it.
  Stay safe and keep well,
  Maria 
 • Obrázok používateľa ΦΩΤΗΣ ΠΟΝΤΙΚΑΚΗΣ
  Για διευκόλυνση των Ελλήνων χρηστών της σελίδας, ο χάρτης για να ελέγχουμε το περιβαλλοντικό αποτύπωμα (αντίκτυπο) της κατάρτισης, μεταφρασμένος στο ιστολόγιο του ΚΠΕ Βάμου:http://kpevamou.blogspot.com/2020/03/blog-post.html. Μπορείτε επίσης να κατεβάσετε την ελληνική μετάφραση από εδώ.
 • Obrázok používateľa Eszter KARVAZY
  Nagyon jó téma, Magyarországon is van jó példa ilyen típusú képzésre: https://humusz.hu/hirek/oko-hirnok-kepzest-inditunk-pedagogusoknak/25721
 • Obrázok používateľa Anildo Vedovatti
  Nagyon érdekes volt olvasni, ilyen röviden is ezt a témafelvetést. Azt gondolom, hogy hozzásegíthet az egyéni ökolábnyomunk átgondolásához, hiszen az egyéni mindennapok szintjére is leviszi a kérdést. Csak azt sajnálom, hogy a segédanyag észtül van, és nem található meg angolul.
 • Obrázok používateľa Beata Ciężka
  Ostatnio byłam na konferencji, na której zastosowano wiele zasad minimalizujących odpady. Nie było żadnych teczek czy torebek, ani innych śmieciowych gadżetów, kto chciał i potrzebował notatnik czy długopis – mógł to wziąć, ale nie dostawał tego z automatu (i niewiele osób w istocie je brało). Były smyczki z wizytówkami, ale można było, wychodząc z konferencji, wrzucić je do specjalnego pojemnika z zamieszczoną informacją, że będą uprane i ponownie wykorzystane. Nie było drukowanych materiałów, a wszystko można było pobrać elektronicznie. Dodam jeszcze, że zamiast „konferencyjnego suszu” czyli wiecznie świeżych ciasteczek, były marchewki i cząstki jabłek. Taka konferencja to była przyjemność – nie tylko intelektualna.