chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronická platforma vzdelávania dospelých v Európe

Spravodajstvo

Apgūstam svešvalodas, spēlējot teātri

08/01/2020
od Karinne Radburn
Jazyk: LV
Document available also in: FR
Projet SIMELTA

«Pastāsti man un es aizmirsīšu.
Parādi man un es atcerēšos.
Iesaisti mani un es sapratīšu.
»

 

Šis ir citāts no seno ķīniešu rakstiem un tas tiek piedēvēts filozofam Sjuņdzi, kurš jau toreiz apspriedis efektīvas mācīšanās stratēģijas un pieredzes ceļā iegūtās izglītības svarīgumu. Citāts tika  izvēlēts kā SIMELTA projekta vadmotīvs, jo projekta dalībnieki uzskata, ka izglītojamajiem pašiem ir jābūt aktīvi iesaistītiem valodas apguves procesā. SIMELTA projektā bija pārstāvēti valodu pasniedzēji no dažādām valsts un privātajām mācību iestādēm – English Com’Eddy Theatre, no Bordo Francijā, Centro Educazione Media no Pāvijas Itālijā, Fernando Mendes Pinto vidusskola Almadā, Portugālē un Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Lietišķās valodniecības centrs. Lūk, ko par šo projektu stāsta tā vadītāja Karinne Mišele Radburna:

Projekta dalībnieki – skolotāji un pasniedzēji – ir pārliecināti, ka teātrim ir būtiska vieta valodu apguvē. Teātris ir ļoti spēcīgs vienojošs līdzeklis, kas dod iespēju izglītojamo grupām un arī pašiem pasniedzējiem īstenot zināšanu pārnesi harmoniskā vidē, kur katrs atsevišķs cilvēks atgūst savu pirmatnējo instinktu – piederību grupai. Šajā projektā mēs pētījām savu ilggadējo veiksmīgo teātra elementu izmantošanas praksi un tās pozitīvo ietekmi uz izglītojamajiem un pašiem skolotājiem. 

SIMELTA projektā mēs tikāmies ar pasniedzējiem, kas māca svešvalodu vai otro valodu dažādos kontekstos un dažādās auditorijās. Mēs vērojām un ieklausījāmies izglītojamajos: vīriešos, sievietēs un bērnos, kas apgūst valodu jaunā mītnes zemē. Vērojām gan tos, kas mēģina nostiprināt pamatzināšanas, gan arī tos, kas mācās, lai iegūtu kādu diplomu vai grādu. Visos projekta posmos centrā bija daudzvalodība, mēs paši nekad savā starpā nesarunājāmies vienā vien valodā, bet gan pārbaudījām paši savas spējas komunicēt nezināmā situācijā un saprasties bezvārdu līmenī. Darbsemināros jaucās dažādas valodas, dažkārt caur neskaidrībām un kautrīgi, tomēr tas bija reāls saziņas process, kas apliecināja, ka komunikācijas laikā notiek ne tikai vārdu apmaiņa – saziņa notiek caur visu ķermeni un sajūtu līmenī. Šādā starpkultūru saziņā ikviens no mums pieredzēja ļoti emocionālus brīžus, sirsnīgus smieklus un pat lepnumu.

Projekta gaitā mēs veltījām laiku, lai pētītu, pārdomātu, pielāgotu un veidotu palīgmateriālus pasniedzējiem, kas vēlas izmēģināt mūsu pieredzi, neraugoties uz jomu, kurā tie pasniedz valodu. Mūsu pieeju parāda projektā izstrādātie materiāli. Mēs esam pārliecināti, ka, tos izmantojot, mēs veicinām sociālo iekļaušanu un piederības sajūtu grupai. Lai arī kāds būtu mācību mērķis vai apspriežamā tēma, mācīšanās ar žestu palīdzību nojauc sienas starp cilvēkiem un ved tos tuvāk vienu otram. Ar valodas, žestu, mijiedarbošanās, spēles palīdzību, cilvēki kļūst viens otram sasniedzami. Satiekas stāsti, notiek kultūru apmaiņa un rodas komunikācija. Mūsu metode ir izmantojama visos izglītības līmeņos, visos vecumos, žesti veicina jaunu iniciatīvu un mazina apmulsumu un pamestības sajūtu. Izglītotājiem, kas ir galvenā mūsu projekta mērķauditorija, pieņemt mūsu teātra izmantošanas paņēmienus nozīmē padarīt savu mācīšanu visiem pieejamu, dodot iespēju savai auditorijai piedzīvot zināšanu pārnesi, daloties ar savām emocijām un sajūtām.” 

Foto: simelta.com.

 

Projekts ir noslēdzies. Mūsu mājaslapā jūs atradīsiet videopamācības, pasniedzēju atsauksmes un pārdomas, kā arī lejupielādējamus mācību materiālus, mācību piedāvājumus, padomus un kontaktus. Iespējams, SIMELTA projekts nav revolucionārs jaunums, tomēr mēs pilnīgi noteikti esam paplašinājuši teātra paņēmienu izmantošanas robežas. 

Apmeklējiet mūsu vietnes – projekta partneri arvien būs priecīgi sniegt jums informāciju un palīdzību.

http://simelta.com/wordpress/
https://www.facebook.com/SIMELTA-1744924729136012/
https://www.youtube.com/channel/UCJ6TRzEJ6U-YSQflp0M5w1w

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Zobrazuje sa 1 - 10 z(o) 15
 • Obrázok používateľa Elīna Jaunalksne
  Uzmanību piesaistīja tieši citāts raksta sākumā. “Iesaisti mani, un es sapratīšu.” Tā patiešām ir – vislabāk jaunu var apgūt tad, kad aktīvi darbojamies un iesaistāmies. Apgūt kādu svešvalodu, spēlējot teātri, šķiet lieliska doma. Teātrī ir tik radoša vide, domāju, ka svešvalodas apguve radīs daudz pozitīvu emociju.
 • Obrázok používateľa Baiba Volberga
  Rakstā  par  projektu SIMELTA, pamatdoma- apgūstam svešvalodas, spēlējot teātri. Manuprāt  ļoti interesents un nedzirdēts  projekts svešvalodu apguvei. Tā kā projekta vadmotīvs ir tas, ka izglītojamiem pašiem ir jābūt aktīvi iesaistītiem valodas apguves procesā, manā ieskatā tas būtu ļoti veiksmīgs risinājums svešvalodu apguvē, jo šīs metode veicina katra iglītojamā aktivitāti un mazina mulsuma sajūtu.  
 • Obrázok používateľa Vendija Annija Cīrule
  Lieliska un radoša ideja, kuru būtu vērts paturēt prātā katram no mums. Iesākumā varētu būt diezgan grūti atvērties plašai auditorijai tieši ar žestu un mīmikas palīdzību, tomēr tā patiešām būtu laba pieredze. Teātra māksla ir labs veids, lai iemācītos svešvalodu. Šī metode var tikt izmantota arī citās izglītības jomās, lai nodrošināt daudzveidīgu mācīšanās vidi. Šī projekta ietvaros veidotie materiāli būs kā iedvesmas avots ikvienam interesentam, kurus uzrunā teātra māksla, gan arī pedagogiem pavadot mācību stundu aktīvākā veidā.
 • Obrázok používateľa Natālija Ivanova
  Mēs esam ļoti dažādi: vizuāļi, audiāļi, kinestētiķi. Katram ir vajadzīga sava pieeja. Tāpēc ir dota lieliska iespēja nostiprināt pamatzināšanas dažādas valodās ar teātra elementu izmantošanas praksi, daloties ar savām emocijām un sajūtām. "Ar valodas, žestu, mijiedarbošanās, spēles palīdzību, cilvēki kļūst viens otram sasniedzami. Satiekas stāsti, notiek kultūru apmaiņa un rodas komunikācija." Šo metodiku varētu pielietot arī skolā, piemēram svešvalodas pulciņos.
 • Obrázok používateľa Anna Berkmane
  Lieliska ideja, kuru ir vērts paturēt prātā un attīstīt! Man personīgi gan šķiet, ka iesākumā varētu būt diezgan grūti atvērties plašai auditorijai tieši ar žestu un mīmikas palīdzību, tomēr tā patiešām ir universāla valoda, kura turklāt palīdz attīstīt empātijas spējas un arī spēju kontrolēt pašam savu ķermeni! 
 • Obrázok používateľa Kristīne Roķe
  Labs projekts, lai turpinātu attīstīt valodas apgūšanu caur teātri, lomām, nebūt es pats. Šādā veidā, manuprāt vieglāk apgūt un izprast valodu un attīstīt arī citas prasmes.
 • Obrázok používateľa Jeļena Naumoviča
  Spēle teātrī ļauj skolotājam pamatot prasību komunicēt ar viņu svešvalodā, palīdz izteikt komunikatīvi nozīmīgas frāzes, kas veidotas pēc vienkāršākajiem modeļiem, palīdz padarīt emocionāli pievilcīgu konkrētu runas modeļu un standarta dialogu atkārtošanas procesu. 
 • Obrázok používateľa Jūlija Smirnova

  Ļoti interesants projekts.Ir iespējas izmantot šī projekta pieredzi un teātra metodes dažādu priekšmetu apguvē skolā.

 • Obrázok používateľa Daniela Gabranova
  Domāju, ka teātris ir īstā vieta, kur apgūt valodas. Paustais radošums, emocijas un pārliecība par sevi, kuru sniedz teātra māksla ir labākais veids, lai iemācītos svešvalodu. Šī metode var tikt izmantota arī citās izglītības jomās, un nodrošināt daudzveidīgu mācīšanās vidi.  SIMELTA projekta ietvaros veidotie materiāli būs kā iedvesmas avots ikvienam interesentam, kurus uzrunā teātra māksla, gan arī pedagogiem pavadot mācību stundu aktīvākā veidā.
 • Obrázok používateľa Annija Ozoliņa
  Teātris ir lieliska vieta, kur nepiespiestā gaisotnē iemācīties jaunas lietas, šajā gadījumā valodu. Kad pati piedalījos teātra uzvedumos, caur teātri mēs mācījāmies dažādus vēstures laika posmu, piemēram, kā dzīvoja dažādu škiru cilvēki viduslaikos utt. Caur teātri es daudz vienkāršāk, ātrāk un nepiespiestāk apguvu vēsturi, nekā skolā, vēstures stundās. Tāpēc man ir liels prieks, ka ir šāda iespēja! Es pati labprāt izmantotu šādu izdevību!