chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektronická platforma vzdelávania dospelých v Európe

Zdroj

SILVER CIVIC EDUCATION - Otwarty Przewodnik dla Edukatorów

Jazyk: PL

Autor Jolanta WOLAGIEWICZ

Do lektury Otwartego Przewodnika Dla Edukatorów „Silver Civic  Education” (Przewodnika) zapraszamy przede wszystkim edukatorów, trenerów, nauczycieli i animatorów, którzy pracują z seniorami oraz szukają nowych narzędzi, metod, dobrych praktyk europejskich i inspiracji do pracy z osobami starszymi. Lekturę Przewodnika polecamy też wszystkim, którzy dopiero zaczynają pracę z seniorami lub w przyszłości zamierzają ją rozpocząć.

Na początku kilka słów o projekcie „Silver Civic Education” (SCE), w ramach którego powstał Przewodnik,  i który był realizowany przez trzy organizacje partnerskie z Polski, Bułgarii i Portugalii w latach 2017-2019.

 

Celem projektu było przygotowanie  narzędzi dla edukatorów  z trzech krajów uczestników projektu, którzy  w sposób atrakcyjny i skuteczny chcą zajmować się aktywizacją i edukacją osób powyżej 60 roku życia. Celem było także przygotowanie grupy wolontariuszy - seniorów do działań aktywizacyjnych i organizatorskich w tej grupie wiekowej – pod okiem edukatorów – praktyków.

  

Podstawą SCE była diagnoza, iż najważniejszą przyczyną wykluczenia osób starszych są niewystarczające umiejętności komunikacyjne rozumiane bardzo szeroko. Do tej kategorii zaliczają się także: trudności ze zrozumieniem mediów,  oficjalnych komunikatów i dokumentów, brak umiejętności dotarcia do potrzebnych informacji, brak umiejętności cyfrowych, problemy z formułowaniem komunikatów dostosowanych do potrzeb współczesnego odbiorcy oraz niewystarczające umiejętności posługiwania się językami obcymi.


Duże możliwości aktywizacyjne i edukacyjne, wg kadry projektu, dają zajęcia z dziennikarstwa obywatelskiego wykorzystujące Internet i media społecznościowe. Umożliwiają przygotowanie atrakcyjnego programu edukacyjnego, angażującego większość umiejętności podstawowych, a także przekrojowych np. kompetencje obywatelskie, cyfrowe, umiejętność krytycznego i kreatywnego myślenia. Do pracy nad rozwojem kompetencji komunikacyjnych tej grupy wiekowej potrzebni są – według nas - edukatorzy o szczególnych umiejętnościach, doświadczeniu oraz kwalifikacjach psychologicznych (osobowości).


Wymiana doświadczeń i wspólna praca partnerów pozwoliła  przygotować Otwarty Przewodnik dla Edukatorów, zawierający istotne informacje, zalecenia, opinie, obserwacje rozwijające ich wiedzę oraz wnioski z procesu wymiany  europejskich doświadczeń. Przewodnik ma charakter praktyczny i otwarty, tak aby mógł być uzupełniany o doświadczenia innych organizacji i stanowił kompendium wiedzy przydatnej dla wszystkich europejskich podmiotów działających w obszarze edukacji osób starszych.

Uczestnikami projektu SCE, obok edukatorów z organizacji partnerskich, byli seniorzy aktywnie włączeni w proces badania realnych potrzeb edukacyjnych osób starszych w swoich środowiskach oraz w część edukacyjną projektu. W przygotowaniu Przewodnika obok edukatorów z organizacji partnerskich uczestniczyło 36 osób powyżej 60. roku życia z trzech krajów. Brali udział w procesie przygotowania ankiet, przeprowadzeniu badania potrzeb edukacyjnych osób starszych w swoim otoczeniu, a także  opiniowali i "testowali" zalecenia, narzędzia i przykłady działań, tak aby dostosować je do potrzeb i możliwości seniorów oraz zapewnić odpowiedni poziom atrakcyjności i uczestnictwa. 

Uczestniczyli też szkoleniach, w ramach wizyt mieszanych z zakresu dziennikarstwa społecznościowego, elementów socjologii i metodologii badań, niezbędnej do prowadzenia badań ankietowych i wywiadów, podstaw psychologii wieku podeszłego i social gerontology  oraz aspektów psychologicznych uczenia się w podeszłym wieku. Razem z edukatorami z kadry projektu pracowali wspólnie nad wnioskami z badań. Udział w pracach osób starszych z trzech różnych krajów był szansą na oddzielenie lokalnej czy narodowej specyfiki od tego, co może być uniwersalne. Dzięki temu Przewodnik może służyć nie tylko edukatorom z Polski, Portugalii i Bułgarii, lecz także nauczycielom i trenerom z innych krajów europejskich.

W Przewodniku piszemy o  aspektach psychologicznych  dotyczących kształcenia seniorów, procesie poznawania swoich uczniów, profilu edukatora (jak widzą Cię seniorzy), opisujemy naszą metodologię wraz z przykładami dobrych praktyk oraz zestawem narzędzi na temat działań dla seniorów.

Nasz Przewodnik jest odpowiedzią na nowe warunki I wyzwania społeczne.  Szczególny wpływ na tę nową sytuację mają zmiany demograficzne, sposób ich odzwierciedlenia w społeczeństwie i ich wpływ na edukację.  Stąd też pojawiają nowe potrzeby edukacyjne i wyzwania związane głównie z nowymi technologiami I rewolucją w komunikacji. Wszystkie zasoby świata są bliskie  na wyciągnięcie ręki, łatwość komunikowania się  między ludźmi I dostęp do wszelkich informacji I opinii  dzięki ICT jest coraz większa. Jednak rodzi się pytanie – czy  nowe technologie tworzą bardziej mur, czy most między pokoleniami? I jakie są nowe potrzeby edukacyjne dla seniorów.

Życzymy miłej lektury i ciekawych inspiracji.

Kadra projektu Silver Civic Education ©

Przewodnik jest takze dostępny w językach bułgarskim i portugalskim

Autor (autori) zdroja: 
Bożena Bednarek
Jolanta Wołągiewicz
Jan Oniszczuk
Emilia Kramkowska, PhD
Catia Sousa
João Constâncio
Virginia Velkova
Desislava Zareva
Dátum publikácie:
štvrtok, 28 november, 2019
Jazyk dokumentu
Typ zdroja: 
Otvorené vzdelávacie zdroje
Krajina:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Zobrazuje sa 1 - 1 z(o) 1
  • Obrázok používateľa Nina Woderska
    Gratuluję realizacji projektu oraz bardzo owocnego efektu w postaci tej publikacji!
    Słowa, które tam znalazłam, są mi bardzo bliskie:
    "Kiedy przystępujemy do pracy z nową grupą osób, które po raz pierwszy mają być twórcami a nie odbiorcami treści dziennikarskich zwykle rozpoczynamy od przeprowadzenia trzech, bardzo ważnych cykli warsztatów: podstawy dziennikarstwa, partycypacja i partnerstwo, komunikacja (porozumiewanie się)."

    Ja także pracuję, a właściwie współpracuję z seniorami na zasadzie ich działań twórczych, a nie odtwórczych. Myślę, że to jest odpowiednia droga, dlatego tym bardziej się cieszę, że powstają takie materiały, które pod tym kątem edukują trenerów i edukatorów osób w później dorosłości.:)