Blog
Edukacja w więzieniu: celujący w celi, część 1
/ro/file/booksladder1smalljpg-0books_ladder_1_small.jpg

Tłumaczenie z angielskiego NSS Wielka Brytania.
W 2016 r. Szkockie Służby Więzienne (SPS) wprowadziły nową Strategię kształcenia i zdobywania umiejętności, w której wyraziły jasną wizję zmierzającą do zapewnienia, aby „każdy objęty naszą opieką miał okazję do zaangażowania się w kreatywną i elastyczną naukę, która uwalnia potencjał, inspiruje do zmiany i rozwija osobistą siłę”.
Ta strategia opiera się w głównej mierze na humanistycznym podejściu do edukacji, w ramach którego oferuje się szereg kreatywnych aktywności skoncentrowanych w jak najwyższym stopniu na potrzebach jednostki.
Chociaż umiejętności w zakresie czytania, pisania i obliczeń są oczywiście istotne dla komunikacji, zrozumienia tekstów i funkcjonowania rynku pracy, to były one często prezentowane w tradycyjny i przestarzały sposób – nudnej pogawędki przy tablicy. Przez zastosowanie podejścia opartego w większym stopniu na praktykach społecznych w celu zaangażowania w naukę rozszerzyliśmy możliwości kształcenia o naukę na zasadzie projektu i z wykorzystaniem technologii.
Nauka na zasadzie projektu i z wykorzystaniem technologii
Jednej rzeczy nie udało się osiągnąć w ramach edukacji, a mianowicie przedstawić oferty ekscytujących przedmiotów, które wzbudziłyby zainteresowanie i spowodowały zaangażowanie w naukę. W Szkocji udało się, w ścisłej współpracy z naszą instytucją partnerską w dziedzinie edukacji – Fife College, udoskonalić i doprowadzić do perfekcji nasze metody nauczania na zasadzie projektu i z wykorzystaniem technologii.
W tej metodzie nauczania wykorzystywany jest szereg istotnych obecnie kwestii, czy też tematów historycznych, a koncentruje się ona na sprawach budzących największe zainteresowanie (często kontrowersyjnych), co prowokuje do krytycznego myślenia, a także sprzyja myśleniu lateralnemu i składania do autorefleksji. Przykłady takich tematów to krajowe wydarzenia sportowe, bieżące wydarzenia i kontrowersyjne tematy, które najskuteczniej pozwalają angażować, motywować, informować i kwestionować pewne utrwalone przekonania uczących się.
Szeroki zakres interesujących bieżących tematów umożliwia też przeprowadzenie różnorodnych aktywności dopasowanych indywidualnie do poziomu każdego uczącego się, co często także stymuluje podjęcie aktywności kreatywnej – pisania, poezji i wykonywania prac plastycznych. Aktywnościom towarzyszyć może szereg możliwości uzyskania akredytacji związanych lub towarzyszących podejmowanym aktywnościom, które mogą albo stanowić odrębną akredytację, albo element szerszego programu edukacji.
W projektach uczestniczyli często partnerzy zewnętrzni, tacy jak: muzeum Black Watch w ramach naszego projektu o I wojnie światowej, Fundacja Pamięci o Holokauście w ramach projektu o II wojnie światowej, a także zwolennicy obydwu stron w ramach naszej debaty o referendum dotyczącym brexitu. Projekty dotyczyły także różnych celów charytatywnych lub wiązały się z wyborem miasta kultury.
Programy partnerskie
Utworzyliśmy również i rozwijamy szersze projekty partnerskie oferujące pogłębiony i wzbogacony program, który w innym przypadku nie byłyby dostępny dla uczących się więźniów. Na przykład w ramach projektu z zakresu nauk ścisłych Cell Block, finansowanego przez Welcome Trust za pośrednictwem Uniwersytetu St Andrews, więźniom i ich rodzinom w sześciu szkockich więzieniach oferowane są przedmioty zaliczane do nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki.
Również uniwersytety w Aberdeen, Edynburgu i w Strathclyde mają istotny wkład w realizację programu. Ten innowacyjny program wygrał niedawno krajową nagrodę Heralda za wpływ na przekształcenie edukacji i współpracę.
Podobnie nasza inicjatywa w zakresie astrobiologii, przeprowadzona w partnerstwie z Uniwersytetem w Edynburgu, przyniosła doskonałe wyniki, na podstawie których nasz partner wraz z Brytyjskim Towarzystwem Międzyplanetarnym opublikowali książkę „Życie poza murami: z więzienia na Marsa”, w której przedstawiono zaprojektowaną przez szkockich więźniów stację kosmiczną na Marsie.W ramach tego programu promowano korzyści wynikające z badań naukowych, współpracy, demokracji, obywatelstwa i rozwijania empatii.
Obecnie nasi więźniowie w jednym z zakładów karnych hodują i śledzą rozwój roślin do celów spożywczych zasadzonych na skale bazaltowej, co stanowi odzwierciedlenie warunków panujących na Marsie. Są to prawdziwe badania naukowe, na podstawie których uniwersytet, wraz z partnerami zaangażowanymi w te innowacyjne działania, prowadzić będzie dalsze prace.
Nasze partnerstwo z innymi wydziałami Uniwersytetu w Edynburgu i Uniwersytetu w Glasgow zaowocowało wprowadzeniem i upowszechnieniem filozofii pracy projektowej w szeregu szkockich więzień.
Realizowane projekty obejmują analizę zasad leżących u podstaw dobrego społeczeństwa w ujęciu epistemologicznym, etycznym, autorefleksji i myślenia krytycznego. W ramach tych partnerstw promowano również wsparcie uczących się na wyższym poziomie dzięki strukturalnym programom czytelnictwa i zaangażowaniu studentów z Uniwersytetu Napier.
Sukcesy i wyzwania
W podsumowaniu stwierdzić można, że szereg innowacyjnych i kreatywnych działań przeprowadzanych w partnerstwie pomaga stymulować zainteresowanie i zaangażowanie, a także wykracza poza przestarzałe metody nauczania wyrównawczego, których stosowanie było umiarkowanie skuteczne. Z naszych doświadczeń wynika, że zaangażowanie w edukację osób dorosłych, które wcześniej zraziły się do nauki i nie podejmowały kształcenia przed dłuższy czas, wymaga zaoferowania czegoś atrakcyjnego i wzbudzającego zainteresowanie, a także stanowi wyzwanie w formie rozwijania nowych umiejętności, przy jednoczesnym sprowokowaniu do myślenia dzięki zastosowaniu krytycznego i liberalnego podejścia do nauki.
Chociaż, podobnie jak na innych obszarach, nadal borykamy się z problemami wzbudzenia zaangażowania, kulturą i liczebnością populacji więziennej, jesteśmy przekonani, że nasze podejście przynosi wyniki i dobrze współgra z niedawnym zmniejszeniem liczby więźniów w Szkocji i przestępczością na rekordowo niskim poziomie. Wiemy jednak, że nie możemy spocząć na laurach i prowadzimy dalsze konsultacje z różnymi partnerami i organizacjami artystycznymi w celu opracowania programów i interwencji, które będą nieustannie inspirować zmiany i otwierać nowe perspektywy przed ludźmi.
/ro/file/jameskingspspngjames_king_sps.png

Następnie w 2011 r. został Dyrektorem ds. Edukacji nadzorującym całą edukację więzienną, sztukę i biblioteki, a także reprezentującym SPS na krajowych forach edukacyjnych. Jim promował wykorzystanie sztuki i naukę na zasadzie projektu w celu zwiększenia zaangażowania i innowacyjności edukacji więziennej. Jim pochodzi z Glasgow, a obecnie pracuje w centrali SPS w Edynburgu, ale regularnie odwiedza wszystkie więzienia w Szkocji. Realizuje teraz międzynarodowy przegląd edukacji więziennej w imieniu Europris i Europejskiego Stowarzyszenia Edukacji Więziennej (EPEA – European Prison Education Association).
Jeśli chodzi o wykształcenie, Jim uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie nauk społecznych z wyróżnieniem (GCU, Glasgow), certyfikat ukończenia studiów podyplomowych w dziedzinie zaburzeń rozwojowych (Uniwersytet Południowej Walii); tytuł magistra w dziedzinie edukacji dorosłych (Uniwersytet w Glasgow); magistra w dziedzinie językoznawstwa oraz nauki czytania i pisania (Uniwersytet w Lancaster), a ostatnio zdobył również stopień magistra kryminologii na Uniwersytecie w Cambridge.
Zobacz także:

- Doriți să comentați? Autentificați-vă sau înregistrați-vă
| Fiți alături de noi pe