chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Platforma electronică pentru educația adulților în Europa

Spațiul de știri

Vzdělávání seniorů. Učí se zvládat finance i bezpečnost

02/03/2017
de Tomáš Fránek
Limba: CS

Pražský magistrát letos podpoří taklé vzdělávání seniorů. Takzvaný šestý program, zaměřený na vzdělávání seniorů, je do pražských celoměstských programů zahrnutý poprvé. Město program podpoří více než 3,2 miliony korun. Finančních prostředků se tak dočká například vznik seniorské akademie v Praze 8, projekt zaměřený na bezpečnostní výuku seniorů či kurzy grafiky a kresby pro osoby v důchodovém věku. „Mám radost, že se mi vznik tohoto programu podařilo prosadit. S ohledem na množství podaných žádostí lze konstatovat, že je o oblast vzdělávání seniorů velký zájem. V příštím roce bych proto chtěla založit vzdělávací akademii pro pražské seniory, která by všechny tyto aktivity zastřešovala,“ vysvětlila radní Irana Ropková.

Na seniory se zaměřují i kraje nebo městské policie. První místo v národním kole hodnotícím projekty pro seniory získal projekt „Senior akademie“, který již od roku 2006 realizuje Městská policie Brno. Jde o speciální studijní program ve formátu celoživotního vzdělávání určený seniorům, jenž se zaměřuje na témata kriminálních, pořádkových, dopravních nebo požárních rizik, která seniory v současné společnosti ohrožují. Projekt „Senior akademie“ je prvním českým projektem, který zvítězil jak v národním, tak i v evropském kole soutěže.

http://www.mpb.cz/seniori/senior-akademie/

Druhé místo získal Krajský úřad Královéhradeckého kraje s projektem „Nedáme se!“. Projekt učí zábavnou divadelní formou říkat seniory „NE“ manipulacím a podvodníkům. Hlavní přínos projektu spočívá v tom, že nejde o pouhou přednášku a předávání informací, ale že se senioři vzdělávají zážitkově, interakčně a nenásilnou formou.

Lidé v seniorském věku jsou jednou z nejvíce ohrožených skupin podvodným chováním osob, které ze seniorů pod různými záminkami vylákají peníze. Jedná se o nevýhodné obchody, kdy osoby nakoupí několikanásobně předražené zboží, nebo na nich podvodníci vymámí velké částky peněz pod různými záminkami. Senior dá podvodníkovi peníze v podstatě „dobrovolně“, pak je tato podvodné jednání velmi těžko postihováno.

Správnou cestou, jak toto kriminální jednání minimalizovat, je vzdělávat a poučovat ohroženou skupinu osob, jak rozpoznat manipulativní chování a jak na něj reagovat. Královéhradecký kraj společně s Romanou Mazalovou proto připravil projekt, kdy jsou senioři vzděláváni zábavnou formou, pomocí komentovaného divadelního představení s možnostmi nácviku obranných technik. Divadelní představení ztvárňují 4 herci a Divadla Jesličky z Hradce Králové. Scénář k programu napsala Romana Mazalová, psycholožka a spoluautorka filmu Šmejdi, která hrané scény komentuje a popisuje vhodné techniky komunikace.

Zdroj: http://hradecky.denik.cz/zpravy_region/projekt-nedame-se-skoncil-v-narodnim-kole-stribrny-20170226.html

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn