European Commission logo
Create an account
Resource Details
RESURSĂ

Byłem uchodźcą. Porozmawiajmy! (nagranie webinarium)

Webinarium zrealizowane zostało w ramach projektu „Rozmowy przy wspólnym stole”. Skierowane jest przede wszystkim do edukatorek i edukatorów z bibliotek, szkół, organizacji pozarządowych, osób prowadzących działania edukacyjne w lokalnych społecznościach.

Gościem spotkania był Elmi Abdi – prezes Fundacji dla Somalii oraz Stowarzyszenia Somalijskiego w RP. Urodził się w Mogadiszu, z wykształcenia lekarz weterynarii, uciekł z Somalii po wybuchu wojny, w 1991 roku. Po 5 latach wędrówki przez Syrię i Rosję przyjechał do Polski. W 1997 roku otrzymał tu ochronę międzynarodową, a 7 lat później – polskie obywatelstwo. W 2005 roku powołał Stowarzyszenie Somalijskie w RP i jest jego prezesem do chwili obecnej. Od 2015 roku kieruje także Fundacją dla Somalii. W 2019 roku otrzymał tytuł Społecznika Roku Tygodnika Newsweek Polska „za wyjątkowe zaangażowanie w poprawę sytuacji i wizerunku migrantów w Polsce”.

Rozmowę poprowadził Piotr Bystrianin – prezes zarządu Fundacji Ocalenie pomagającej uchodźcom i imigrantom w Polsce. Z wykształcenia psycholog międzykulturowy i trener. W fundacji zajmował się organizacją zajęć dla dzieci w ośrodku dla uchodźców, pomocą psychologiczną dla cudzoziemców w Warszawie, rozwijaniem wolontariatu w fundacji, koordynacją warszawskiego Centrum Pomocy Cudzoziemcom oraz prowadzeniem programu „Witaj w domu” przeciwdziałającemu bezdomności i ubóstwu rodzin uchodźczych. Rozwija też współpracę z innymi organizacjami i prowadzi warsztaty.

Webinarium prowadziła Bogna Mrozowska - koordynatorka projektów w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Resource Details
osoby siedzące przy stole.
Autorul resursei
Fundacje Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Tipul de resursă
Studiu de caz
Login (0)
Etichete

Comentariu

Pan Elmi Abdi był jednym z gości organizowanej przez nas (CK Zamek w Poznaniu ) debaty. Dotyczyła ona kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej. Niesamowity człowiek - warto go posłuchać. Dyskusja odbyła się 11.11 w Poznaniu, pamiętam jak opowiadał, że w Warszawie tego dnia nie wychodzi z domu (do naszego miasta dotarł dzień wcześniej bo wiedział, że 11.11 lepiej by nie podróżował pociągiem w Polsce : (

Login (0)

Przykre jest to, że niestety w naszym kraju w dzień, który powinien być powodem do jedności i radosnego świętowania wielu ludzi boi się wychodzić z domów. I to w Warszawie, którą II Wojna Światowa tak mocno naznaczyła. Niestety ludzie mało uczą się na doświadczeniach przeszłych pokoleń i cały czas powielają te same błędy.

Login (0)

Users have already commented on this article

Logați-vă sau înregistrați-vă pentru a posta comentarii

Want to add a resource ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new resource!