Blog
Blog

OER: Rolul învățării intergeneraționale în educația adulților

Învățarea intergenerațională (IL) este locul în care oamenii de toate vârstele pot învăța împreună, precum și unul de la celălalt, obișnuit în mod clasic în cadrul familiilor, unde cunoștințele sunt împărțite de-a lungul generațiilor. Mai recent, însă, este văzută ca fiind facilitată de grupuri sociale mai largi din afara cercului familial. Academicienii, inclusiv Kaplan (2002) și Vanderbeck & Worth (2015) sugerează că modelul mai nou contribuie la socializarea tinerilor și se concentrează pe relații.

OER: The Role of Intergenerational Learning in Adult Education.

Această OER (resursă educațională deschisă) include un articol (pe care îl puteți citi aici pe platforma EPALE sau îl puteți descărca în format pdf), un videoclip și un test pentru a vă evalua competențele.

Cuprins

1. Ce este învățarea intergenerațională?

2. De ce este ea importantă?

3. Care sunt provocările și cum le depășești?

Interviu video cu Bella Kerr, Generations Working Together

4. Care sunt pașii practici necesari pentru a realiza un program de învățare intergenerațională de succes?

5. Este necesară instruirea și ce elemente ar trebui să acopere?

Lecturi suplimentare

Despre autori

Test

   

 

1. Ce este învățarea intergenerațională?

Învățarea intergenerațională (IL) este locul în care oamenii de toate vârstele pot învăța împreună, precum și unul de la celălalt, obișnuit în mod clasic în cadrul familiilor, unde cunoștințele sunt împărțite de-a lungul generațiilor. Mai recent, însă, este văzută ca fiind facilitată de grupuri sociale mai largi din afara cercului familial. Academicienii, inclusiv Kaplan (2002) și Vanderbeck & Worth (2015) sugerează că modelul mai nou contribuie la socializarea tinerilor și se concentrează pe relații. Kaplan, Sanchez și Hoffman, în cartea lor din 2017 Intergenerational Pathways to a Sustainable Society, sugerează că relațiile intergeneraționale sunt instrumente pentru dezvoltarea și susținerea unui sentiment de încredere, în vremuri în care încrederea și capitalul social se erodează rapid.

Harta europeană a învățării intergeneraționale (o rețea de învățare colaborativă privind rolul și statutul învățării intergeneraționale, finalizată în 2018) definește IL ca un mod prin care oamenii de toate vârstele pot învăța împreună, precum și unii de la ceilalți. Astfel, IL este o parte importantă a învățării pe tot parcursul vieții, unde generațiile lucrează împreună pentru a dobândi abilități, valori și cunoștințe. Dincolo de transferul de cunoștințe, IL promovează relațiile de învățare reciprocă între diferite generații și ajută la dezvoltarea capitalului social și a coeziunii sociale în societățile noastre în vârstă.

Rețeaua europeană de învățare intergenerațională o definește ca un parteneriat de învățare bazat pe reciprocitate și simultaneitate care implică oameni de vârste diferite, în care generațiile lucrează împreună pentru a dobândi valori și cunoștințe. Învățarea intergenerațională are un scop important care necesită explorarea și integrarea ulterioară în sistemele noastre de educație (atât formale, non-formale, cât și informale), astfel încât toți membrii societăților noastre să poată beneficia de învățarea pe toată durata vieții.

OER: The Role of Intergenerational Learning in Adult Education.

   

 

2. De ce este importantă?

Învățarea intergenerațională poate avea loc într-o varietate de medii sociale și prin diferite programe sau proiecte care ajută la consolidarea capitalului social și a legăturilor, creând coeziune socială în comunitățile noastre. Funcționează bine pentru a combate stereotipurile, precum discriminarea pe motive de vârstă (orientat către tineri și bătrâni), și poate ajuta la abordarea schimbărilor demografice și la solidaritate pe tot parcursul ciclului de viață, dărâmând barierele și lucrând spre o lume intergenerațională.

În lumea noastră în schimbare, societatea a trecut prin schimbări, cu o defalcare a mobilității familiale și geografice - generațiile fiind separate, în special persoanele mai tinere și mai în vârstă. Stereotipurile negative și lipsa de contact între aceste grupuri au condus sau pot duce la o deteriorare a coeziunii sociale în comunitățile noastre. Ambele grupuri au resurse care sunt evaluate, prin învățarea intergenerațională își pot împărtăși reciproc abilitățile și valoarea. Ambele grupuri sunt marginalizate în luarea deciziilor și au mai multe în comun decât își dau seama.

IL poate consolida comunitățile pentru a deveni mai prietenoase vârstei, dărâmând barierele dintre vârste și stereotipuri de la o grupă de vârstă la alta, pentru a promova înțelegerea, respectul și încrederea, împărtășind în același timp idei, abilități, cunoștințe și experiență.

Cu actuala pandemie COVID-19, relațiile intergeneraționale sunt mai importante ca niciodată. În mod regulat, se folosesc titluri înfricoșătoare, cum ar fi sacrificarea persoanelor în vârstă sau speranța unui loc de muncă în adolescență distrusă de stereotipurile negative ale mass-media. O emisiune de radio a numit secțiunea de chat de după-amiaza „Tinerii omoară persoanele în vârstă”, cu un articol din ziar mai recent, care scria „tinerii au fost respinși pentru a fi făcuți țapi ispășitori pentru COVID-19” într-un articol intitulat Nu este vina noastră. Această formă de raportare media distanțează generațiile și mai mult într-un moment în care ar trebui să ne ajutăm și să ne sprijinim reciproc.

Programele intergeneraționale sunt mai mult decât „activități în care te simți bine”: ele beneficiază reciproc de participanți, precum și de voluntari, personal, membri ai familiei, organizații și comunitate, și pot aborda preocupări și probleme majore în comunitatea locală, cum ar fi:

 • construirea de comunități active și mai sigure;

 • reducerea inegalității;

 • reducerea izolării sociale și a singurătății;

 • construirea de relații în comunități;

 • îmbunătățirea sănătății și a bunăstării mintale;

 • creșterea conectivității digitale;

 • contribuția la îmbunătățirea provocărilor climatice.

OER: The Role of Intergenerational Learning in Adult Education.

     

 

3. Care sunt provocările și cum le depășești?

Provocările din comunitățile noastre și din instituțiile noastre de învățare și modul în care tratăm IL sunt încorporate în sistemul nostru actual de învățare, precum și în politica noastră. Unele provocări pot decurge din:

• constrângeri de politică socială;

• structuri instituționale rigide și convenții;

• lipsa cunoștințelor din industrie și a capacității organizaționale;

• reticența personalului și lipsa de formare;

• lipsa unui curriculum de învățare intergenerațională;

• finanțare și resurse limitate.

Pentru a depăși provocările, este înțelept să organizați întâlniri separate cu diferitele grupe de vârstă implicate înainte de a-i aduce pe toți împreună; acest lucru va ajuta la descoperirea provocărilor, dintr-o perspectivă individuală și organizațională. Câteva întrebări demne de luat în considerare în cadrul acestor întâlniri includ:

• temerile, preocupările și asemănările fiecărei generații;

• care sunt diferitele nevoi și sprijin;

• găsiți un moment convenabil și un loc potrivit pentru întâlnire;

• explorați accesul la platformele locale sau online;

• identifică abilități mixte între grupuri;

• abordează și contestă ipotezele preconcepute despre celălalt într-un mod prietenos;

• recunoaște diferite stiluri în comunicările între diferitele grupe de vârstă.

 

Interviu video cu Bella Kerr, responsabil pentru dezvoltarea intergenerațională, Generations Working Together

Puteți descărca transcrierea videoclipului aici

            

 

4. Care sunt pașii practici necesari pentru a realiza un program de învățare intergenerațională de succes?

Momentele pentru a vă cunoaște publicul și a construi relații vor varia în funcție de nivelul de comunicare pe care participanții îl oferă reciproc. Acest lucru va fi diferit în funcție de grupa de vârstă, de exemplu: copiii la creșă și persoanele în vârstă; voluntari pensionari care acționează ca mentori care sprijină studenții pentru examenele lor și pentru găsirea unui loc la universitate; adulții tineri și persoanele în vârstă care învață împreună la un curs de facultate sau la un curs de agrement, cum ar fi fotografia; voluntari mai în vârstă care sprijină copiii din învățământul primar cu alfabetizarea sau calculul lor.

Atunci când elaborați un plan pentru programul dvs. intergenerațional, luați în considerare abordarea unui partener care poate reprezenta persoanele mai tinere și mai în vârstă (chiar mai bine dacă puteți implica potențialii participanți la planificare) și orice ajutor de specialitate care ar putea oferi ajutor suplimentar sau instruire. Iată câteva întrebări pe care ar trebui să le luați în considerare:

 • Cine sunt partenerii tăi? Cine va face parte din grupul dvs.?

 • Cum veți recruta participanți mai tineri și mai în vârstă, din ce generație? Câți participanți

 • Care sunt scopul și rezultatele noastre? Care sunt domeniile prioritare?

 • Pentru ce grupe de vârstă programați, ce sex, care sunt hobby-urile și ocupațiile anterioare (dacă este cazul).

 • Ce tipuri de activități credeți că ar putea funcționa pentru domeniile prioritare? Cunoașterea participanților vă va oferi o idee mai bună despre cei ce vor fi fericiți să participe.

 • Unde vor avea loc programul / activitățile? Există costuri / cerințe de transport? Dacă da, cum le puteți acoperi?

 • Care sunt principalele beneficii pe care doriți să le obțineți? Gândiți-vă mai larg decât participanții: ce se întâmplă cu personalul, părinții, organizația și comunitatea?

 • Cu ce ​​bariere s-ar putea confrunta programul?

 • Cum veți evalua, măsura și surprinde adevăratul impact al învățării intergeneraționale și al relațiilor construite? Amintiți-vă că evaluarea este ceva pe care trebuie să îl planificăm eficient chiar înainte de începerea proiectului.

 • Cum veți sărbători succesul și noile relații și cum susțineți relațiile?

Este important pentru dvs. să vă evaluați programul intergenerațional pentru a vedea cât de bine progresează. Aceasta oferă o oportunitate de a reflecta și identifica orice bariere sau provocări și evidențiază succesul. Ca atare, planificarea programului dvs. este de o importanță vitală, vă va ghida echipa atunci când dezvoltați programe viitoare și durabile. Diferența pe care a făcut-o activitatea / proiectul este adesea denumită impact social. Pe scurt, evaluarea va măsura:

• impactul activității dvs. asupra participanților;

• dacă este vorba de învățare, construirea de relații sau schimbarea atitudinilor (depinde de tine).

Când începeți să planificați, pot exista unele provocări și rezultate neașteptate. Este important să recunoașteți care ar putea fi acestea, iar apoi le puteți limita sau fiți pregătiți să le abordați / sărbătoriți. Iată câteva lucruri pe care trebuie să le luați în considerare:

• sărbători (termene, Paște, Crăciun, vară);

• conectarea grupurilor;

• construirea de relații cu posibili parteneri;

• beneficii pentru oameni și grupuri din afara cercului tău imediat.

Proiectele de mai jos oferă resurse și idei pentru a vă gândi:

 

Old's Cool Toolkit Proiectul intergenerațional Old's Cool al Centrului de Tineret și-a propus să instruiască și să sprijine tinerii cu risc de abandon al școlii, să faciliteze activitatea intergenerațională cu persoanele în vârstă și să prezinte o evidență a muncii lor comunității mai largi. Ca parte a proiectului, acest set de instrumente a fost creat pentru a împărtăși modelul Old’s Cool de practică intergenerațională și pentru a evidenția cele mai bune practici atunci când lucrați în parteneriat cu școlile.

Învățarea intergenerațională: schimburi între tineri și bătrâni - Jurriën Mentink: Urmăriți acest film despre crearea unui model de învățare intergenerațională care a avut efecte incredibile asupra participanților săi. Oferind studenților locuințe gratuite în case de bătrâni în schimbul timpului petrecut cu rezidenții săi, această soluție propusă de un student olandez a stimulat unul dintre cele mai frumoase și eficiente modele de învățare intergenerațională din Olanda. Acest lucru vă arată un alt mod care leagă generațiile prin activități reciproce de care beneficiază ambele grupuri.

Apples and Honey Nightingale House este un incubator intergenerațional situat la subsolul unei case de îngrijire.

Proiectarea unui oraș intergenerațional - Societățile îmbătrânite determină orașele să regândească modul în care sunt structurate și funcționează, atât fizic, cât și social.

OER: The Role of Intergenerational Learning in Adult Education.

    

 

5. Este necesară instruirea și ce elemente ar trebui să acopere?

Formarea este o componentă critică în dezvoltarea bunei practici intergeneraționale. Oamenii din toate nivelurile muncii - strategii, conducerea superioară, supraveghetorii, voluntarii, membrii familiei și indivizii - necesită cunoștințe solide despre ceea ce este de fapt practica intergenerațională și care sunt beneficiile pentru cei implicați. Cu ajutorul cunoștințelor vine apoi încrederea în proiectarea, facilitarea, măsurarea și evaluarea cu succes a impactului inițiativei intergeneraționale.

Programele de televiziune, cum ar fi Older People’s Homes for 4 Year Olds, au creat o explozie de interes pentru învățarea intergenerațională și au condus la crearea multor proiecte în primii ani, care de fapt au dus la un impact negativ pentru persoanele în vârstă din cauza lipsei de planificare și a unui bun parteneriat de lucru. Pentru a construi această muncă în mod eficient, parteneriatele trebuie să construiască încrederea și respectul partajării și furnizarea planificării și evaluării împreună.

Pregătirea intergenerațională pentru practicieni și planificatori ar trebui să implice activități și resurse care vă vor ajuta proiectul în reunirea diferitelor generații, rezultat final al construirii unor relații intergeneraționale puternice.

Există câteva caracteristici cheie care trebuie luate în considerare atunci când se dezvoltă cursuri de instruire pentru a derula programe intergeneraționale:

• ce este de fapt învățarea intergenerațională, care ar include principiile practicii intergeneraționale și nivelurile de contact intergenerațional;

• sfaturi și tehnici pentru reunirea grupurilor;

• sfaturi și tehnici pentru abordarea preocupărilor, stereotipurilor negative, atitudinilor față de îmbătrânire;

• planificarea unei activități / programe intergeneraționale;

• evaluarea și măsurarea impactului relațiilor intergeneraționale construite.

Iată câteva organizații care împărtășesc resurse și oferă cursuri de formare:

Together Old and Young (TOY): Programul internațional TOY promovează învățarea intergenerațională și creează noi posibilități pentru adulții mai în vârstă și copiii mici de a învăța împreună și de a beneficia de compania celuilalt. TOY oferă un curs online despre practica intergenerațională cu copii mici (0 - 8 ani) și adulți mai în vârstă (+65 ani) și împărtășesc modalități practice de a crea oportunități pentru activități de învățare intergeneraționale de bună calitate și durabile.

Generations Working Together oferă o serie de oportunități de formare acreditate, inclusiv cursul de o zi, Formarea intergenerațională pentru formatori și practicieni și cursul de șapte săptămâni desfășurat în parteneriat cu Universitatea din Granada, Spania Diplomă internațională în învățarea intergenerațională. Pentru membri, există o serie de instruiri online scurte gratuite disponibile la un nivel introductiv.

Generations United îmbunătățește viața copiilor, tinerilor și a adulților în vârstă prin programe, politici și strategii intergeneraționale. Site-ul web este plin de instrumente și resurse, cum ar fi trusa lor de evaluare intergenerațională, care este incredibil de utilă atunci când vă planificați evaluarea și pentru măsurarea impactului relațiilor intergeneraționale.

Linking Generations Northern Ireland este specializat în promovarea practicilor intergeneraționale. Acesta creează oportunități în tot felul de locuri și din tot felul de motive pentru care ca generații diferite să învețe, să se sprijine, să se întâlnească și să se bucure reciproc.

Penn State University Intergenerational Leadership Institute este un program de formare a certificatelor pentru adulții în vârstă care caută noi experiențe de învățare pe tot parcursul vieții, abilități și oportunități de voluntariat pentru a contribui la inovație și schimbare în comunitățile lor.

    

 

Lecturi suplimentare

Manifestul Age Platform Europe pentru o Uniune Europeană mai prietenoasă în ceea ce privește vârsta până în 2020 solicită accesul la învățarea continuă și la învățarea intergenerațională pentru a dobândi noi competențe și cunoștințe la orice vârstă.

Manifestul „Intergeneraționalitatea adaugă vieți” a fost lansat pe 29 aprilie 2020, Ziua europeană a solidarității și cooperării dintre generații, de către Dr. Mariano Sanchez și colegii săi din Spania.

    

 

Despre autori

Alison Clyde este CEO al Generations Working Together

Bella Kerr lucrează cu rețele intergeneraționale de pe coasta de vest a Scoției, găzduind întâlniri în rețea și oferind cursuri de formare. Ea a fost responsabilă pentru dezvoltarea inițiativelor intergeneraționale în cadrul Școlii Primare St. Clare din Glasgow (în așteptare datorită COVID 19), pentru a aborda în mod specific alfabetizarea și numerația, recrutarea voluntarilor mai în vârstă și oferirea de sprijin organizațiilor dornice să se conecteze și să își dezvolte activitatea intergenerațională. Bella lucrează cu Asociația Soil Sharing Food For Life Get Togethers Project în formarea și explorarea diferitelor moduri de a reuni generațiile prin creștere, gătit sau partajarea alimentelor.

Generations Working Together în Scoția este un partener cheie pentru guvernul scoțian și contribuie la strategiile și prioritățile naționale, oferind sfaturi și îndrumări de specialitate în practica intergenerațională. Ca urmare, abordările intergeneraționale sunt încorporate în strategiile naționale, inclusiv: Scotland’s Framework for Older People, A Connected Scotland și Housing & Aging report.

   

Ce ai învățat de la această OER (resursă educațională deschisă)?

Evaluează-ți competențele cu acest test online!

https://www.surveymonkey.com/r/Quiz_intergenlearn

De asemenea, poți descărca conținutul acestei OER, precum și transcrierea videoclipului.

 

Login (19)

Doriți să schimbați limba?

Acest document este disponibil și în alte limbi. Selectați din lista de mai jos.
Switch Language

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Cele mai recente discuții

Discuție EPALE: învățare transformatoare și abilități de viață

Spuneți-ne dvs. despre învățarea transformatoare și abilitățile de viață!

Mai multe

Obiectivele tematice EPALE 2021. Să începem!

Vă invităm să îmbogățiți ceea ce urmează să fie un an intens în frunte cu contribuțiile și expertiza dumneavoastră! Să începem prin a lua parte la această discuție online. Discuția online va avea loc marți, 9 martie 2021, între orele 10.00 și 16.00. CET. Discuția scrisă va fi introdusă printr-un flux live cu o introducere în obiectivele tematice 2021 și va fi găzduită de Gina Ebner și Aleksandra Kozyra de la EAEA în numele Comitetului editorial EPALE.

Mai multe