chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Platforma electronică pentru educația adulților în Europa

Resursă

Media Guide – Sprievodca médiami pre dospelých

Limba: SK

Postat de Peter Maľa

Fínska nadácia celoživotného učenia aktualizovala obsah učebnice Media Guide - Sprievodca médiami pre dospelých, ktorá je vhodným nástrojom vzdelávania dospelých v mediálnej gramotnosti. Sprievodca je dostupný vo fínskom, arabskom a anglickom jazyku na webe mediaguide.fi vo forme webovej stránky a vo forme dokumentu na voľné stiahnutie.

Táto učebnica je druhým a prepracovaným vydaním rovnomennej učebnice, ktorá vyšla v roku 2016. Cieľom druhého vydania je zamerať sa na viacero oblastí mediálnej gramotnosti: úloha žurnalistiky v demokracii, základné funkcie médií a ľudských práv, etika v práci profesionálneho a občianskeho novinára, kritické čítanie a analyzovanie mediálneho obsahu. Zaoberá sa pracovnými postupmi, etikou, právami v súvislosti s výkonom novinárskej práce, slobodou prejavu, mocou a zodpovednosťou súvisiacou s novinárskym povolaním. Sprievodca je určený pre profesionálnych a občianskych novinárov, ako aj pre všetkých, ktorí majú záujem dozvedieť sa, ako fungujú médiá.

Prvé tri kapitoly tejto učebnice zoznamujú čitateľa so základnými princípmi a zásadami žurnalistiky a s kritickou mediálnou analýzou. Kapitoly 4 a 5 sa venujú vizuálnej a audiovizuálnej žurnalistike a kritickému čítaniu vizuálneho obsahu a strihu videa. Kapitoly 6, 7 a 8 zoznamujú čitateľa so sociálnymi médiami a ponúkajú nástroje na ich kritické čítanie. Posledná 9. kapitola sa zoberá ľudskými právami.

Učebnica obsahuje štyri typy textov, ktoré prehlbujú témy, poskytujú ďalšie informácie a aktivujú čitateľa. Texty s názvom „Food for thought“ ponúkajú príklady, ktoré aktivujú čitateľa a podporujú samoštúdium. Obsahujú tiež otázky, ktoré môžu vzdelávatelia použiť ako úlohy alebo témy na diskusiu s účastníkmi vzdelávania. Texty s názvom „Pro tips“ sú určené študentom žurnalistiky alebo profesionálom. Ponúkajú súbor konkrétnych pokynov a rád, ktoré môžu byť užitočné pre profesionálny výkon ich práce. „Summaries“ prehlbujú skúmanú tému a ponúkajú študijný materiál pre pokročilých študentov. „Glossary“ ponúka slovnú zásobu a terminológiu súvisiacu s diskutovanou témou.

Autorul(-ii) resursei: 
Karoliina Knuuti (editor)
ISBN: 
ISBN 978-951-9140-75-9
Data publicării:
Joi, 3 Septembrie, 2020
Limba documentului
Tipul de resursă: 
Resurse educaționale deschise
Țară:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email